3-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida kambagʻallikni qisqartirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari tadbir avvalida mamlakatimizda koronavirus bilan bogʻliq vaziyatga toʻxtalib oʻtdi. Soʻnggi oʻn kunda oʻrta hisobda kuniga 70-80 kishida kasallik aniqlangani, hali xotirjamlikka oʻrin yoʻqligini taʼkidladi.
Oxirgi bir oyda 32 ta charter reys orqali 8 mingga yaqin, chegara postlari orqali 20 mingdan ortiq fuqarolar yurtimizga olib kelingan. Ularning koʻpchiligida kasallik topilgan. Shuningdek, qariyb 200 nafar xalqaro yuk tashuvchi haydovchida koronavirus aniqlangan. Umuman, hozirgi kunda uy sharoitida 26 ming, statsionarda 21 ming kishi karantinda qolmoqda.
“Qizil” va “sariq” hududlar hisoblangan viloyat, shahar va tumanlarda karantin qoidalariga qatʼiy amal qilish shartligi yana bir bor aytib oʻtildi.
Pandemiya sharoitida eng farovon davlatlarda ham aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish katta muammo boʻlib qolmoqda. Mamlakatimizda ham ishsizlar soni koʻpaydi. Shuningdek, dastlabki hisob-kitoblarga koʻra, pandemiya 450 mingga yaqin oilalar daromadiga jiddiy taʼsir qilishi mumkin.
Aholi bandligini taʼminlash va daromadini oshirish davlatimiz siyosatining ustuvor yoʻnalishlari. Bu borada komleks va hududiy dasturlar ishlab chiqilgan, vazirlar, hokimlar va sektorlar rahbarlarining vazifalari belgilab berilgan.
Kambagʻallikni qisqartirish borasidagi ishlar hamda “Saxovat va koʻmak” umumxalq harakati doirasida muhtoj oilalarni qoʻllab-quvvatlash uchun roʻyxatlar shakllantirilgan. Ularga muvofiq, bugungi kunga qadar shunday oilalarning 540 mingtasiga 307 milliard soʻmlik koʻmak berildi.
Davlatimiz rahbari asosiy maqsad kambagʻal oilaning hech boʻlmaganda bitta aʼzosini ish bilan taʼminlab, ularni muhtojlikdan chiqarish ekani, shuning uchun har bir oila, har bir fuqaroning muammosi bilan alohida shugʻullanish zarurligini taʼkidladi.
– Bu sinovli davrda raqamlar ortidan quvish emas, balki xalqni rozi qilish uchun chin koʻngildan ishlash kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yigʻilishda belgilanganidek, tuman (shahar) sektor rahbarlari eng qiynalgan va muhtoj oilalar roʻyxatini shakllantirib, ularni kambagʻallikdan xalos etish rejasini ishlab chiqadi. Viloyat hokimining iqtisodiyot va mahalla masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari sektorlar hamda tijorat banklari ishini muvofiqlashtirib, ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishga masʼul boʻladi. Bosh vazir oʻrinbosari rahbarligida Respublika shtabi ularning hisobotini eshitib, muammolarini hal qilishga vazirlik va idoralar, tijorat banklarini jalb qiladi.
Ushbu tizim Yagona ijtimoiy reyestr uchun ham katta zamin boʻladi. Mutasaddilarga yil oxirigacha mazkur reyestrni vazirlik - viloyat - tuman - mahalla kesimida toʻliq joriy etish boʻyicha koʻrsatma berildi. Kambagʻallik chegarasi va mezonlarining jahon amaliyotida tan olingan 4 ta hisoblash usuli Fargʻona viloyatining Toshloq tumani misolida sinovdan oʻtkazilishi belgilandi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligiga joriy yil 1-oktyabrgacha tirikchilik uchun zarur eng kam miqdor va minimal isteʼmol savatchasining huquqiy asoslarini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ishsizlik darajasi yuqori, infratuzilma tarmoqlari yetishmaydigan tumanlar, ayniqsa, chegaradosh hududlar iqtisodiyotini rivojlantirish boʻyicha alohida yondashuv boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Bosh vazir oʻrinbosarlariga mahalliy hokimliklar bilan birgalikda shunday tumanlarda aholi bandligini oshirish va yashash sharoitini yaxshilash, infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan dasturlar ishlab chiqish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumki, karantin choralarini yumshatish natijasida 17 mingdan ziyod sanoat va 10 mingta qurilish sohasidagi korxonalar faoliyati tiklandi. Lekin ularning koʻpida mablagʻ oqimlari karantingacha boʻlgan davrdagiga nisbatan 3 baravar kamayib ketgan.
Markaziy bankka hisob-varagʻida pul aylanmasi yetarli boʻlmagan korxonalar muammolarini aniqlab, ularga koʻmaklashish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tizimida 300 ming aholini jamoat ishlariga jalb qilish, 265 ming nafarini ishga joylashtirish, jumladan, vazirlik jamgʻarmasi hisobidan shaxsiy tomorqalarga 36 milliard soʻm subsidiya ajratish orqali 18 ming kambagʻal aholi bandligini taʼminlash imkoniyati borligi koʻrsatib oʻtildi.
Pandemiya oqibatlarini yumshatish maqsadida “Har bir oila – tadbirkor” davlat dasturiga qoʻshimcha 1 trillion soʻm mablagʻ ajratildi. Umuman aytganda esa, joriy yilda oilaviy tadbirkorlik dasturlariga 4 trillion soʻm mablagʻ yoʻnaltirilmoqda.
Prezidentimiz topshirigʻiga koʻra, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida kreditlar ajratish soddalashtirildi.
Ushbu mablagʻlarni samaradorligi yuqori va kafolatlangan ish oʻrinlari yaratadigan kichik ishlab chiqarish loyihalariga yoʻnaltirish muhimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, hunarmandchilik uchun bugungi kunga qadar 190 milliard soʻm ajratilgan. Ammo Navoiy, Qashqadaryo, Toshkent viloyatlarida bu mablagʻlarning oʻzlashtirish surʼati tanqid qilindi.
Joriy yilda sanoat sohasida 7,5 mingta hududiy loyihani amalga oshirish hisobiga 145 ming nafar kambagʻal aholini ishga joylashtirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, qiymati qariyb 11 milliard dollar boʻlgan 206 ta yirik ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirib, 31 mingdan ziyod yuqori daromadli ish oʻrni yaratish choralari belgilangan. Bosh vazir oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziriga ushbu loyihalarni oʻz vaqtida bajarish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xoʻjaligida ham kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha imkoniyatlar koʻp. Yigʻilishda qayd etilganidek, birinchi yarim yillikda 38 ming gektar yerni oborotga kiritish hisobiga 25 ming nafar, yil yakuniga qadar yana qoʻshimcha 51 ming gektarni oʻzlashtirish evaziga 45 ming odam bandligini taʼminlash rejalashtirilgan. Bu yerlarning 20 ming gektari kam taʼminlangan oilalarga beriladi.
Xuddi shuningdek, gʻalladan boʻshaydigan 120 ming gektar maydonni takroriy ekin uchun ajratib, 300 mingga yaqin oilaga daromad manbai yaratish belgilangan. Bundan tashqari, paxta-toʻqimachilik klasterlarining 965 million dollarlik 107 loyihasini amalga oshirish natijasida 28 mingdan ortiq yangi ish oʻrni tashkil etiladi. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan kam taʼminlangan 28 ming xonadonga naslli echki, 50 mingta oilaga parranda, 100 mingtasiga naslli quyon tarqatiladi.
Qurilish sohasidagi imkoniyatlar koʻrib chiqilar ekan, Inqirozga qarshi kurashishi jamgʻarmasidan ajratilgan 3,6 trillion soʻm hisobidan bajariladigan qurilish-pudrat ishlariga 85 ming nafar odamni jalb qilish mumkinligi aytib oʻtildi.
Yigʻilishda aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Karantinning birinchi kunlaridan bu borada zarur choralar koʻrilib, ijtimoiy nafaqa oluvchilar soni 10 foizga oshirilgan edi.
Bugungi kunda boquvchisini yoʻqotgan oilalar soni 155 ming, 5 nafardan ortiq farzandi bor kam taʼminlangan oilalar soni 81 ming, yolgʻiz yashovchi keksalar 16 ming nafarni tashkil etmoqda. Lekin ajratilayotgan ijtimoiy yordamlar ehtiyojmandlarga toʻliq yetib bormayotgan holatlar ham koʻp.
Shu bois Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligiga qoʻshimcha ajratilgan 992 milliard soʻm mablagʻni hamda “Saxovat va koʻmak” jamgʻarmasidagi 70 milliard soʻm qoldiqni muhtoj oilalarga aniq va adolatli yetkazish boʻyicha qatʼiy topshiriq berildi.
Pandemiya davrida aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qabul qilingan qarorlar doirasida yil yakuniga qadar qoʻshimcha 235 mingdan ziyod oilaga moddiy yordam ajratilishi qayd etildi.
Yigʻilishda asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlariga boʻlgan talabni toʻliq taʼminlash va bozorlardagi narx-navo barqarorligini saqlash masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Parranda goʻshti, sholi, kartoshka talabga nisbatan kam yetishtirilayotgani qayd etilib, ushbu mahsulotlarni koʻpaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Bunda xorijiy davlatlar, xususan, kartoshka boʻyicha Niderlandiya, sholi va baliqchilik boʻyicha Vyetnam tajribalaridan foydalanish yaxshi natija beradi.
Bulardan tashqari ham agrar sohada ishlatilmayotgan rezervlar yetarliligi taʼkidlandi. Misol uchun, bir vaqtlar Namangan va Navoiy viloyatlarida junni qayta ishlash boʻyicha quvvatlar mavjud boʻlgan.
Bu yoʻnalishda koʻplab odamlarni ish bilan taʼminlash va eksportbop tovarlar turi va hajmini koʻpaytirish imkoniyati bor. Jundan roʻmol, gilam kabi tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish aholi oʻzini oʻzi band qilishining muhim yoʻnalishi boʻlishi lozimligi qayd etildi, bu borada manzilli loyihalarni shakllantirish vazifasi qoʻyildi.
Videoselektor yigʻilishida hokimlar, vazirlik, idora va tijorat banklari rahbarlari birinchi yarim yil yakuni boʻyicha nechta ish oʻrni yaratishi, kambagʻal oilalarni qanchaga qisqartirishi, 9 oy va yil oxirigacha moʻljallangan rejalari yuzasidan hisobot berdi.

The legal framework for the consumer basket to be developed
On June 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on poverty reduction.
The Head of the state touched upon the situation with coronavirus in the country. As noted, over the past ten days, infection was detected on average in 70-80 people per day, and therefore it is too early to indulge in calm.
Over the past month, about 8 thousand people arrived in Uzbekistan on 32 charter flights and more than 20 thousand – through border checkpoints. The disease was identified in many of them. Coronavirus was also detected in nearly 200 international freight drivers. Currently, 26 thousand people are home quarantined and 21 thousand in hospitals.
The need for strict observance of quarantine rules in the regions, cities and districts with “red” and “yellow” status was noted.
Unemployment and poverty growth in a pandemic remain a serious problem even in the most prosperous countries. The number of unemployed has increased in Uzbekistan. In addition, according to preliminary estimates, the pandemic can seriously affect the income of about 450 thousand families.
Ensuring employment and increasing incomes of the population are the priorities of the state policy in Uzbekistan. In accordance with this, comprehensive and regional programs were developed, the tasks of ministers, khokims and sector leaders were defined.
Within the framework of poverty reduction and the Nationwide Movement “Generosity and Support”, lists were formed to support low-income families. To date, 540 thousand families from these lists have received assistance in the amount of 307 billion UZS.
The Head of the state emphasized that the main goal is to employ at least one member of a poor family and bring it out of poverty, therefore it is necessary to deal with problems of each family and each citizen from this category individually.
“At this time of trials, it’s necessary not to chase numbers, but to work diligently to meet people’s needs”, said Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting it was determined that the leaders of district (city) sectors will compile a list of the most needy families and develop a plan to rid them of poverty. Deputy khokims of the regions on economic issues and the makhalla will coordinate the work of sectors and commercial banks and will be responsible for implementation of social projects. The Republican headquarters, headed by the Deputy Prime Minister, will listen to their reports and involve ministries and agencies, commercial banks in solving problems.
This system will also become a solid foundation for the Unified Social Register. Responsible persons were instructed to fully implement the register by the end of the year at the level of ministries, regions, districts and makhallas. It was decided to test 4 world-recognized methods for calculating poverty lines and criteria in Tashlak district of Fergana region.
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction has been instructed to develop a normative-legal framework for a living wage and a minimum consumer basket by October 1 this year.
President Shavkat Mirziyoyev noted that a special approach is needed to develop the economy of territories with high unemployment and poor infrastructure, especially in border regions. In this regard, the Deputy Prime Ministers were instructed to develop, together with local khokimiyats, programs to increase employment and improve the living conditions of the population, and to develop infrastructure in such districts.
As is known, as a result of softening the quarantine measures, the activity of more than 17 thousand industrial and 10 thousand construction enterprises was resumed. But in most of them, cash flows decreased by 3 times compared with the period before the introduction of the self-isolation regime.
The Central Bank was instructed to identify the problems of enterprises with insufficient turnover of funds in the accounts and to assist them.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been pointed out the possibility of attracting 300 thousand people to public work, employment of 265 thousand people, including providing employment for 18 thousand poor families by allocating 36 billion UZS of subsidies to private household plots from the Ministry’s fund.
An additional 1 trillion UZS were allocated for the implementation of the state program “Every family entrepreneur” to mitigate the consequences of the pandemic. In total, 4 trillion UZS are allocated for family business programs this year.
On behalf of the President, the allocation of loans under family business programs has been simplified.
It was noted that it is important to direct these funds to small, highly efficient production projects that guarantee job creation.
In addition, to date, 190 billion UZS have been allocated for handicraft. The pace of attraction of these funds in Navoi, Kashkadarya and Tashkent regions has been criticized.
This year it is planned to employ 145 thousand poor people through the implementation of 7.5 thousand regional projects in industry. In addition, measures were identified to create more than 31 thousand high-income jobs through the launch of 206 large production capacities worth about $11 billion. The Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade was entrusted with the timely implementation of these projects.
There are many opportunities in agriculture to reduce poverty among the population. It was noted that in the first half of the year it is planned to provide employment for 25 thousand people by putting 38 thousand hectares of land into circulation and 45 thousand people by the end of the year by developing another 51 thousand hectares. Twenty thousand hectares of these lands will be transferred to low-income families.
It is also planned to allocate 120 thousand hectares released from grain for growing re-crops and creating a source of income for about 300 thousand families. In addition, 107 projects worth $965 million in cotton-textile clusters will serve to create more than 28 thousand new jobs. The State Committee on Veterinary and Livestock Development will provide 28 thousand low-income families with goats, 50 thousand families – birds, 100 thousand families – rabbits.
When considering opportunities in the construction industry, it was noted that 85 thousand people can be involved in the sphere at the expense of 3.6 trillion UZS allocated from the Anti-Crisis Fund.
Issues of social support for the population were discussed at the meeting. From the first days of quarantine, necessary measures were taken in this direction, and the number of recipients of social benefits increased by 10 percent.
Today, there are 155 thousand families that have lost the bread-winner, 81 thousand low-income families with 5 or more children, as well as 16 thousand lonely elderly people. However, not in all cases the allocated social assistance reaches the needy in full.
The Ministry for Supporting Makhallas and Family was given a strict order fairly and at the address to provide 992 billion UZS of additional funds allocated and the balance of 70 billion UZS in “Generosity and Support” Fund.
It was noted that within the framework of the documents adopted to provide social support to the population during the pandemic, by the end of the year more than 235 thousand families will receive financial assistance.
The issue of fully ensuring the need for basic types of food products and maintaining price stability was also addressed at the meeting.
At the meeting, it was noted that the production of poultry meat, rice and potatoes does not satisfy the current demand, instructions were given to increase the volume of harvesting these products. The expediency of applying the experience of foreign countries, in particular, the Dutch experience in potato growing and Vietnamese in rice growing and fish farming, was emphasized.
In addition, the presence of idle reserves in the agricultural sector was indicated. For example, once in Namangan and Navoi regions there were wool processing facilities. This industry also has the potential to provide jobs for many people, expand the range and increase the volume of export-oriented products. It was noted that the production of woolen shawls, carpets and other finished products should be an important area of self-employment of the population. Instructions were given to form appropriate projects.
At the videoconference, khokims, heads of ministries and commercial banks presented information on the number of jobs planned to be created in the first half of the year, and the number of poor families expected to be reduced in the same period, as well as plans for 9 months and a year.