Ўзбекистон ва БМТ 2030 йилгача бўлган Барқарор ривожланиш кун тартиби доирасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштирмоқда
Бугун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов ва ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Шерзод Асадов БМТнинг доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳелена Фрейзер ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили Матильда Димовска билан видеоконференция ўтказди, дея хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Суҳбат чоғида томонлар Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари билан ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилди.
Шунингдек, жорий йил июнь-сентябрь ойларида "Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 75 йиллиги: келажакка назар" мавзусида туркум видеоконференциялар ўтказиш ва 2030 йилгача бўлган Барқарор ривожланиш кун тартиби доирасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш юзасидан фикр алмашилди.

Узбекистан и ООН активизируют совместные усилия в рамках Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года
Сегодня первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов и заместитель министра иностранных дел Шерзод Асадов в формате видеоконференцсвязи провели переговоры с Резидент-координатором ООН Хеленой Фрейзер и Представителем ПРООН в Узбекистане Матильдой Димовска, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Стороны в ходе беседы обсудили состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее специализированными учреждениями.
Также состоялся обмен мнениями по проведению в июне-сентябре текущего года серии видеоконференций на тему «75-летие ООН: взгляд в будущее» и активизации совместных усилий в рамках Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.