O‘zbekiston tashabbusi bilan turizm sohasini tiklashga bag‘ishlangan xalqaro onlayn konferensiya o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov boshchiligida turizm sohasini tartibga solishda tezkor bilim va tajriba almashish masalalariga bag‘ishlangan “Tiklanish yo‘li” xalqaro onlayn turizm konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur xalqaro tadbir O‘zbekiston tomon tashabbusi bilan Butunjahon turizm tashkiloti (BTT) shafeligida o‘tkazildi.
Onlayn konferensiyada BTT Bosh kotibi Zurab Pololikashvili, Markaziy Osiyo mamlakatlari, shuningdek, Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Rossiya, Belarus davlatlarining turizm maʼmuriyatlari rahbarlari ishtirok etishdi.
Konferensiya qatnashchilari turizm va mehmondo‘stlik sohasida COVID-19 pandemiyasining oqibatlarini yumshatish bo‘yicha fikr va tajriba almashishdi. Shu bilan birga, ichki turizmni qayta tiklash va xalqaro turizm almashinuviga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha ustuvor choralarni ko‘rish masalalarini muhokama qilishdi.
Xorijiy hamkorlar O‘zbekiston rahbariyati tomonidan mamlakatda turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash va tiklash, sanitariya-gigiyena standartlarini takomillashtirish va turizm xizmatlarini tashkil etishning yangi talablariga moslashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng va maqsadli chora-tadbirlar bilan tanishtirildi. Tadbir ishtirokchilari, ayniqsa, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miriziyoyevning 2020-yil 28-maydagi "Koronavirus pandemiyasining salbiy taʼsirini kamaytirish uchun turizm sohasini qo‘llab-quvvatlashga doir kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi Farmonida ko‘rsatilgan turizm bozori ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish mexanizmlariga katta qiziqish bildirishdi.

По инициативе Узбекистана проведена международная онлайн конференция посвященная восстановлению сферы туризма
Проведена международная онлайн конференция по туризму – «Путь к восстановлению», посвященная вопросам обмена знаниями и опытом в сфере регулирования индустрии туризма. Мероприятие вел заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов. Данное международное мероприятие проведено по инициативе Узбекской стороны под эгидой Всемирной туристской организации (ЮНВТО).
На онлайн конференции приняли участие Генеральный секретарь ЮНВТО Зураб Пололикашвили, руководители туристских администраций стран Центральной Азии, а также Азербайджана, Армении, Грузии, России, Беларуси и Молдовы.
Участники конференции обменялись мнениями и опытом по смягчению последствий пандемии COVID-19 на индустрию туризма и гостеприимства. Вместе с этим, обсуждены ход реализации первоочередных мер возобновления внутреннего туризма и подготовки к международному туристическому обмену.
Иностранные партнеры были ознакомлены с принимаемыми Руководством Узбекистана широкими и адресными мерами по поддержке и восстановлению туристической отрасли в стране, улучшению санитарно-гигиенических стандартов и адаптации отрасли к новым требованиям по организации туристических услуг. Особый интерес у участников мероприятия вызвали механизмы поддержки и льготы для участников рынка туризма, предусмотренные принятым от 28 мая 2020 года Указом Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии».