Ўзбекистон Франция парламентлари дўстлик гуруҳлари ҳамкорлиги мустаҳкамланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик палатасида “Ўзбекистон-Франция” ҳамкорлик гуруҳининг ва Франция Республикаси Миллий ассамблеясининг “Франция-Марказий Осиё парламентлараро дўстлик гуруҳи”нинг биринчи қўшма мажлиси видеоконференция шаклида онлайн тарзда бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Қонунчилик палатаси манбасига асосланиб.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан дўстлик гуруҳи раҳбари, Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов ва Франция томонидан гуруҳ раҳбарининг ўринбосари Пьер Кабаре сўз чиқиб, ушбу дўстлик гуруҳлари ташкил этилиши билан бир-бирларини қутлаб, гуруҳ ишига муваффақият тилади.
Шунингдек, бундай парламентлараро дўстлик гуруҳларининг тузилиши мамлакатларимизнинг ўзаро кенг миқёсдаги самарали ҳамкорлигининг ривожланишига туртки беришига ишонч билдирилди.
Онлайн-мулоқотда томонлар икки мамлакат ҳукуматлари томонидан коронавирус тарқалишининг олдини олиш бўйича кўрилган чора-тадбирлар ҳамда бу жараёнда парламентларнинг ўрни хусусида учрашув қатнашчиларини хабардор қилди.
Бундан ташқари икки давлат парламентлараро ҳамкорлигининг бугунги аҳволи ва истиқболлари хусусида ўзаро фикр алмашилди.

В Олий Мажлисе созданы группы сотрудничества с парламентами Франции и Бельгии
Олий Мажлис активизирует свою роль в достижении внешнеполитических задач Узбекистана, используя механизмы парламентской дипломатии для продвижения национальных интересов страны на международной арене. В частности, в Законодательной палате формируются группы сотрудничества с зарубежными парламентами, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу нижней палаты парламента.
В частности, накануне на заседании Кенгаша Законодательной палаты Олий Мажлиса рассмотрены вопросы создания группы дружбы «Узбекистан — Франция» между Законодательной палатой Олий Мажлиса и Национальной Ассамблеи Французской Республики, а также межпарламентской группы по сотрудничеству с Палатой представителей Федерального парламента Бельгии.
На эти группы сотрудничества будет возложена ответственность за дальнейшее развитие отношений с парламентами указанных стран, содействие развитию сотрудничества в общественно-политической, социально-экономической, культурной сферах, а также привлечение иностранных инвестиций.
Руководителем обеих групп утвержден первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.