Жорий йил май ойида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ Сардоба сув омбори тўғонининг ўпирилиши оқибатида юзага келган муаммоларни ўрганиш учун Сирдарё вилоятида кенг қамровли ишларни олиб борди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савда вазирлиги манбасига асосланиб.
Маълумки, техноген ҳалокат сабабли ҳудудда саноат ва қишлоқ хўжалиги корхоналари, инфратузилма, турар-жой бинолари ва томорқа участкалари вайрон бўлди. Натижада, тадбиркорлар ва экспортчилар бундан катта зарар кўрди. Бу ўз навбатида ҳудуд аҳолисинининг ўз иш жойидан ҳамда пул топиш имкониятларидан маҳрум қилди.
Шу муносабат билан, ишчи гуруҳ раҳбарияти томонидан тадбиркорлар ва жабрланган ҳудудлар аҳолиси билан манзилли учрашувлар ўтказилди. Жумладан, саноат корхоналари ишини қайта тиклаш, мавжуд кредитлар бўйича қарзларни таркибий ўзгартириш, етказилган зарарни баҳолашни тезлаштириш ва суғурта полислари бўйича тўлов жараёнларини жадаллаштириш каби масалаларнинг ечимлари юзасидан таклифлар ва меҳанизмлар ишлаб чиқилди.
Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига юқорида қайд этилган масалаларда тезкор равишда ёрдам кўрсатиш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.
Шунингдек, маҳаллий аҳоли бандлигини таъминлаш имконини берадиган корхоналарни тезлик билан ишга тушириш ва янги иш ўринларини ташкил этиш, шунингдек, касаначилик учун шарт-шароитлар яратиш асосий вазифа этиб белгиланди.
Мазкур вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида, ихтисослаштирилган идоралар ва тижорат банклари томонидан умумий нархи 10,2 трлн. сўмни ташкил этадиган жами 665 та инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилди. Лойиҳаларнинг амалга оширилиши 22 732, шу жумладан, касаначилик асосида 2 065 янги иш ўринларини яратиш имконини беради. Ҳар бир лойиҳа учун ер майдонлари ажратилди, масъул ижрочилар бириктирилиб, молиялаштириш манбалари белгиланди. Барча лойиҳалар 2021 йил биринчи чорагининг охиригача амалга оширилади.
Бош прокуратура ёрдамида Ишчи гуруҳ фаолияти якунлари бўйича ишлаб чиқилган чора-тадбирлар ижросини қатъий мониторинг ва назорат қилиш механизми яратилди.

В Сырдарьинской области будет активизирована инвестиционная деятельность
В мае текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководства профильных министерств, ведомств и коммерческих банков провела масштабную работу в Сырдарьинской области с целью изучения проблем, с которыми столкнулись предприниматели и население региона в связи с прорывом дамбы Сардобинского водохранилища.
Техногенная катастрофа, вызвавшая разрушения промышленных и сельскохозяйственных предприятий, инфраструктуры, жилых домов и приусадебных участков, послужила причиной тому, что предприниматели и экспортеры понесли значительный ущерб, а население пострадавших районов в настоящий момент лишено рабочих мест и возможностей для заработка.
В связи с этим, рабочей группой были проведены адресные встречи с предпринимателями и жителями пострадавших районов, в ходе которых были обсуждены имеющиеся проблемы и выработаны предложения и механизмы для оказания экстренных мер поддержки населению и субъектам предпринимательства, имея в виду решение вопросов, связанных с восстановлением производств, реструктуризацией имеющихся кредитов, ускорением процедур оценки ущерба и выплат компенсаций по страховым полисам. Руководителям соответствующих министерств и ведомств были даны конкретные поручения по оказанию оперативного содействия в вышеуказанных вопросах.
Ранее рабочая группа на базе изучения имеющегося экономического потенциала и незадействованных резервов, а также идей и предложений самих жителей и предпринимателей, в течение нескольких недель вела работу по формированию новых инвестиционных проектов, предусматривающих создание тепличных хозяйств, предприятий в сферах животноводства, птицеводства, переработки кожи, а также электротехнической, текстильной, пищевой и других отраслях. Главная задача – ускоренный запуск предприятий и создание новых рабочих мест, а также необходимых условий для надомного труда, что позволит решить вопрос обеспечения занятости местного населения.
Силами профильных ведомств и коммерческих банков было разработано 665 инвестиционных проектов, общей стоимостью 10,2 трлн сумов. Реализация проектов позволит создать 22 732 новых рабочих места, в том числе 2065 рабочих мест с привлечением населения по принципу надомного труда. Для каждого проекта выделены земельные участки, закреплены ответственные исполнители, определены источники финансирования. Все проекты будут реализованы до конца первого квартала 2021 года.
При содействии Генеральной прокуратуры создан механизм действенного контроля и мониторинга исполнения мер, выработанных по итогам деятельности рабочей группы в Сырдарьинской области.