Shavkat Mirziyoyevning Farg‘onaga amaliy tashrifi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-iyun kuni Farg‘ona viloyatiga amaliy tashrif bilan keldi.
Davlat rahbari korteji dastlab Qo‘shtepa tumanidagi «Tursunov Yusufjon yeri» fermer xo‘jaligi yonida to‘xtadi. Bu yerda 50 gektar g‘alla, 30 gektar paxta yetishtirilmoqda. Prezidentimiz g‘alla rivojini ko‘zdan kechirdi. Gektaridan 82 sentner hosil olish kutilmoqda.
Shu yerda qishloq xo‘jaligi sohasi mutasaddilari va qo‘shtepalik fermerlar bilan muloqot bo‘ldi.
- Har bir hududning yeri, resurslari, imkoniyatlari o‘ziga xos. Bugun Farg‘onaga kelishimizdan maqsad - bu imkoniyatlarni to‘liq safarbar qilib, odamlarga ish o‘rni, daromad manbai uchun sharoit yaratish, har bir tuman bo‘yicha aniq reja shakllantirish. Qanday mehnat qilsak, shunday hayot bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xo‘jalik dalasi yonida «Grapes and Gardens Investment» kompaniyasi tomonidan intensiv bog‘ ham yaratilgan. 100 gektarda o‘rik, 52 gektarda gilos ekilgan. Tomchilatib sug‘orish, sun’iy soya qilish uskunalari o‘rnatilgan.
Ispaniya va Frantsiyadan keltirilgan o‘rik navining hosildorligi juda yuqori. Bu eksportda muhim omil bo‘ladi. Bugungi kunda bog‘ uchastkalari kooperatsiya asosida tajribali tadbirkorlarga berilmoqda.
Davlatimiz rahbari daraxt qatorlari orasiga sarimsoqpiyoz va dukkakli ekinlar ekish, bunday bog‘larni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Shavkat Mirziyoyev arrives in Fergana
On June 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Fergana region on a working visit.
The motorcade of the Head of the state stopped at the field of the farm “Tursunov Yusufjon Yeri” in Kushtepa district. The farm grows grain on 50 hectares and cotton on 30 hectares. The President got acquainted with the development of wheat. It is planned to collect 82 centners per hectare.
Conversation was held with officials in the agricultural sector and farmers in the district.
“Each region is unique in terms of soil, resources, opportunities. Today we arrived in Fergana to organize work for fully utilizing these opportunities, creating jobs, sources of income for people, drawing up specific plans for each district. The better we work, the better life will be”, said Shavkat Mirziyoyev.
Grapes and Gardens Investment Company’s intense garden is created next to the field. Apricots are planted on 100 hectares and cherries on 52 hectares. Drip irrigation and artificial shading are used in the garden.
Apricots grown here, which were imported from Spain and France, are characterized by high productivity. This will serve as an important factor when exporting. Land in the garden is allocated to experienced entrepreneurs based on cooperation.
The Head of the state recommended planting garlic and legumes between trees, and increase the number of such gardens.