Finlandiya Elchisi bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 5-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov Finlandiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Helsinki shahrida) Mariya Elina Liivala bilan videokonferensaloqa shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbatdoshlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, sud-huquq va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati yuzasidan fikr almashdilar.
Xalqaro tashkilotlar va O‘zbekiston-YI muloqoti doirasidagi munosabatlarga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasi qabul qilinishi ijobiy baholandi va Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tezroq imzolash muhimligi ta’kidlandi.
Suhbat chog‘ida “yashil texnologiyalar” sohasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston-Finlandiya ekologik loyihalarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.

О переговорах с Послом Финляндии
5 июня 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Финляндской Республики с резиденцией в г.Хельсинки Марией Элиной Лиивалой.
Собеседники обменялись мнениями о состоянии двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, судебно-правовой и других сферах.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в рамках международных организаций и диалога Узбекистан – Евросоюз. В частности, стороны приветствовали принятие Стратегии ЕС для Центральной Азии и отметили важность скорейшего заключения Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
В ходе беседы рассмотрены перспективы активизации взаимодействия в области «зеленых технологий», а также реализация узбекско-финских экологических проектов.