Korxona qoʻllab-quvvatlanib, klasterga aylantiriladi
Bugun davlatimiz iqtisodiy siyosatining asosiy mohiyati – mahalliylashtirish, raqobat, ish oʻrni, daromad. Har bir korxonani tashkil etishga shu nuqtayi nazardan yondashilmoqda.
Fargʻona tumanida ishga tushirilgan “Ekokerama” masʼuliyati cheklangan jamiyat ham shunday.
Bu yerga tashrif chogʻida Prezident Shavkat Mirziyoyev yurtimiz foydali qazilmalarga boyligi, lekin ular asosida tayyorlanadigan materiallar katta miqdorda chetdan keltirilayotganiga eʼtibor qaratdi.
Masalan, Andijon viloyatida kalsit, Samarqandda kvars, Toshkent viloyatida kaolin, Qashqadaryoda dala shpati va Fargʻonada dolomit xomashyosi bor. Lekin yiliga qariyb 650 ming dona santexnika tovarlari import qilib kelingan.
- Shuncha imkoniyat boʻla turib, biz kimni boqyapmiz? Xalqimizni boqsak boʻlmaydimi? - deya haqli savol qoʻydi Prezident. - Mamlakatimizning har bir qarich yeri, har bir boyligi aholi jon boshiga daromadni koʻpaytirishga xizmat qilishi kerak.
“Ekokerama” yiliga 500 ming dona 20 turdagi santexnika mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega. Yaʼni, importning aksariyat qismi oʻrnini toʻldiradi. Bundan tashqari, mintaqamiz davlatlarida 50 million dollarlik bozor bor. Korxona quvvatini oshirib, mahsulotlarning 60 foizini eksportga yoʻnaltirish rejalashtirilgan. 100 foiz mahalliy xomashyodan foydalanilishi hamda energiya tejovchi texnologiyalar qoʻllanilishi sababli “Ekokerama” mahsulotlari xorijiy muqobillariga nisbatan arzon boʻladi.
Korxonaning loyiha qiymati 15 million dollar. Jumladan, 11 million dollar toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiya jalb etilgan. Hozirda 500 kishi ish bilan taʼminlanib, test rejimida dastlabki buyumlar tayyorlangan.
Davlatimiz rahbari bu korxonani klasterga aylantirish, karyerlar ajratib berib, kamida 30 yillik xomashyo zaxirasi bilan taʼminlash zarurligini taʼkidladi. Korxonaga mahsulotlarini sotishda koʻmaklashish, xususan, qurilish materiallari bozorlarida doʻkonlarini tashkil etish, davlat tomonidan qurilayotgan obyektlarda bu santexnika buyumlaridan foydalanish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Oʻz navbatida, kompaniya rahbariyatiga mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish, boshqa viloyatlarda ham shunday korxonalar ochib, yana-da koʻp yoshlarni ish bilan taʼminlash tavsiya qilindi.
Shu yerda Fargʻona viloyatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti oʻtkazildi. Xususan, yengil sanoatdagi proyektlar samarasida paxta tolasini qayta ishlash hajmi keskin oshadi. Joriy yil yakunida kalava ip qayta ishlash darajasi 56 foizga, kelgusi yili 71 foizga yetadi. Ilgari viloyatda jami 80 million dollarlik paxta tolasi oddiy xomashyo sifatida sotilgan boʻlsa, bu yil qariyb 314 million dollarlik tayyor mahsulot eksport qilinadi. Bu koʻrsatkichni 2021-yilda 540 millionga, kelgusida 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.

The enterprise to receive support and expand to a cluster
Localization, competition development, creation of jobs and sources of income are the essence of our economic policy today. It is these factors that are taken into account when creating enterprises.
One of them is Ecokerama Limited Liability Company established in the Ferghana district.
During a visit to this production facility, President Shavkat Mirziyoyev noted that our land is rich in minerals, yet a large number of goods that could be produced on their basis are imported from abroad.
For example, Andijan region is home to deposits of calcite, Samarkand hosts quartz, kaolin is in Tashkent region, Kashkadarya houses feldspars, and Ferghana province boasts dolomite. Nevertheless, about 650 thousand units of sanitation products are imported to Uzbekistan annually.
The President posed a fair question: we have plentiful opportunities, but whom do we feed? Isn’t it better to feed our own people? Every inch of land, every piece of wealth of our country should serve to increase people’s incomes, the head of state emphasized.
Ecokerama is capable of manufacturing 500 thousand units of sanitation facilities a year and hence can replace a significant portion of imports. Moreover, the Central Asian market of sanitary ware is estimated at $ 50 million. It is planned to enlarge the capacities of the enterprise and export 60 percent of its goods. Thanks to the use of entirely local raw materials and energy-saving technologies, Ecokerama products will be cheaper than their foreign counterparts.
The enterprise has cost $ 15 million, including $ 11 million of direct investment. Currently, 500 people are working here, a test batch of goods has been released.
The President stressed the need to turn the factory into a cluster, allocate open pits for it and provide it with at least a 30-year guaranteed supply of raw materials. Instructions were given to assist the enterprise in the sales of its products, in particular, by opening branded stores in the building materials markets, and to use Ecokerama sanitation goods at government-built facilities. In turn, the company was recommended to expand the range of products, open similar enterprises in other regions and employ more youth.
Here, the head of our state was briefed on investment projects intended for implementation in the Ferghana region. Thus, as a result of schemes designed in the light industry, the volume of processing of cotton fiber is anticipated to increase sharply. This year, the yarn processing level will reach 56 percent, and 71 percent next year. The $ 80 million-worth cotton fiber harvested in the region was sold previously as ordinary crude, but this year it is planned to export finished goods worth about 314 million US dollars. This figure is expected to grow to $ 540 million in 2021 and up to 1 billion in the future.