Shavkat Mirziyoyev: Mening eng katta islohotim - har bir oilaning nuri boʻlgan onalarni, xotin-qizlarni rozi qilish
Prezident Shavkat Mirziyoyev Margʻilondagi Hunarmandlar markazini borib koʻrdi.
Margʻilon azaldan hunarmandlar shahri. Yaqinda bu yerda mohir usta Ibrohimjon Sultonov tashabbusi bilan davlat-xususiy sheriklik asosida Hunarmandlar markazi qurilib, foydalanishga topshirildi. 600 nafar usta faoliyat boshlab, 200 ortiq turdagi atlas va adras toʻqish, gilamchilik, maishiy xizmat, tikuvchilik, hunarmandchilik mahsulotlari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi. Ular tomonidan 2 mingga yaqin xotin-qiz, yoshlar ishga jalb etildi.
- Mening eng katta islohotim - har bir oilaning nuri boʻlgan onalarni, xotin-qizlarni rozi qilish. Sizlarning koʻzingizdagi ishonchni, umidni koʻrib baxtiyor insonman. Ayollarni qancha rozi qilsak, Yaratgan bizga kuch-qudrat, yurtimizga tinchlik-osoyishtalik beradi. Butun dunyo pandemiya oqibatida katta qiyinchilikka uchrayapti. Hech kim ishonmagandi, shu sharoitda mana shunday korxonalar ishga tushira olamiz deb. Bu - Fargʻonadagi oʻzgarishlarning boshlanishi, qaldirgʻochi. Xudo xohlasa, natijalarimiz bundan ham yuqori boʻladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ikki qavatli markazning qoʻyi qavatida atlas, adras, shoyi, baxmal, beqasam matolar toʻqiladi. Birinchi qavatdan tayyor mahsulotlar koʻrgazmasi, podium, chevarxona oʻrin olgan. Bu yerdagi doʻkonda matoga gul chizish, bogʻlash, davra, qad tayyorlash jarayonlari koʻrgazmali tarzda namoyish etiladi.
Binoning yuqori qavatida gilam sexi joylashgan. Bu yerda barcha mahsulotlar toʻliq qoʻl mehnati yordamida, 100 foiz toza ipakdan toʻqiladi.
Hunarmand Ibrohimjon Sultonovning “Ismoiljon gilamlari” korxonasi mahsulotlari butun dunyoga mashhur. Hunarmandlar markazida ham mahsulotlarning sifati yuqori. Asl ipakka tabiiy boʻyoqlardan gul chizib mato toʻqiladi. Shu bois bu mahsulotlarga hozirdan xaridor tayyor. Gilamlar asosan Turkiyaga, atlas, adras matolar AQSH, Italiya, Fransiya, Rossiya, Qozogʻiston, Tojikiston kabi mamlakatlarga eksport qilinadi.
Hozir chevarlarga 3,5 million soʻmgacha maosh beriladi. Markaz 600 ishchiga moʻljallangan, xotin-qizlarning qolgani kasanachilik asosida uyda oʻtirib mehnat qiladi.
Margʻilon - Fargʻona vodiysining turistik manzillaridan biri. Hunarmandlar markazi ushbu shaharning sayyohlik salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Osori atiqalar bilan tanishgan sayyohlar bu yerga kelib atlas, adras toʻqish jarayonini bevosita kuzatish imkoniga ega boʻladi, ham oʻzi xohlagan mahsulotni xarid qiladi, shu yerdagi chevarxonada oʻz didiga mos libos tiktirib kiyib ketaveradi. Markaz binosida bank shoxobchasi faoliyat koʻrsatadi, fotogalereya tashkil etilgan.
Shu yerda viloyatda ipakchilik sohasida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari haqida maʼlumot berildi. Davlatimiz rahbari tarmoq korxonalariga yer ajratib, ish oʻrinlarini koʻpaytirish, odamlarga hozirgi qiyin sharoitda iqtisodiy yordam berish zarurligini taʼkidladi.
Prezidentimiz Fargʻona viloyatida qambagʻal aholi bilan ishlash tizimi boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar bilan ham tanishdi.

Shavkat Mirziyoyev: The biggest reform for me is to improve the lives of mothers and women
Margilan has long been a city of craftsmen. Recently, here, on the initiative of the master Ibrahimjon Sultanov, the Craftsmen Center was built on the basis of a public-private partnership. Here 600 craftsmen set up production of 200 types of atlas and adras, carpets, sewing and other products. 2 thousand women and young people are employed.
“For me, the biggest reform is to make better the lives of mothers, women, who light every family. I am a happy person, for I see confidence and hope in your eyes. The more women are satisfied with life, the greater the power the Almighty gives us, the more durable peace and tranquility in our country. The whole planet is in great difficulty due to the pandemic. No one believed that we were able to build such enterprises in these conditions. And this is only the beginning of changes in Fergana, the first swallow. God willing, our results will be even better”, said Shavkat Mirziyoyev.
Atlas, adras, beqasam, silk and velvet fabrics are woven in the underground level of the two-storey center. The ground floor houses an exhibition of finished products, a podium, an atelier. It demonstrates the process of sewing and applying flowers to a fabric.
The second floor has a carpet workshop. All products of the center are handmade, made of silk.
Products of Ismoiljon Gilamlari enterprise, founded by artisan Ibrahimjon Sultanov, are known worldwide for their excellent quality. High-class silk is used, patterns are applied using natural dyes. Carpets are mainly exported to Turkey, atlas and adras fabrics – to the United States, Italy, France, Russia, Kazakhstan and Tajikistan.
Currently, the center pays seamstresses up to 3.5 million UZS per month. Many work at home.
Margilan is an important tourism destination in Fergana valley. The Craftsmen Center serves to increase the tourism potential of the city. Here, guests will be able to directly observe the process of weaving atlas and adras, as well as buy products and order clothes to their taste in the atelier. There is a bank branch, a photo gallery in the building of the center.
The Head of the state was informed about investment projects in the silk industry of the region. Shavkat Mirziyoyev emphasized the need for allocating land to industry enterprises, increasing employment and providing material assistance to people in the current difficult situation.
The President also became familiar with the work being carried out in Fergana region to reduce poverty.