ЕТТБ: «Ипотека банк» – Ўзбекистондаги энг фаол эмитент банк
Европа Тикланиш ва Тараққиёт Банки (EBRD) Савдони ривожлантиришга кўмаклашиш дастури (TFP – Trade Facilitation Programme) доирасидаги нуфузли анъанавий мукофот ғолибларини эълон қилди. Унга кўра «Ипотека-банк» АТИБ Ўзбекистондаги энг фаол эмитент банк номинациясида ғолибликни қўлга киритди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири банк матбуот хизмати манбасига асосланиб.
Мазкур мукофот билан ЕТТБ Ипотека-банкнинг халқаро савдони молиялаштиришдаги алоҳида ютуқларини эътироф этди ва савдо-сотиқни молиялаштириш соҳасида банк фаоллигини алоҳида таъкидлаб, кўрсатилаётган хизматлар сифатини юқори баҳолади.
2019 йил «Ипотека–банк» АТИБ учун муваффақиятли бўлди ва қатор йирик лойиҳалар амалга оширилганлиги билан ёдда қолди. 2020 йил эса «Ипотека–банк» АТИБ савдони молиялаштиришга қўшимча оширилган лимит доирасида ўз мижозларининг янада кўпроқ лойиҳаларини амалга ошириши ва бу соҳада Ўзбекистон бозорида етакчи мавқени сақлаб қолиши учун барча имкониятларга эга.
2020 йилги TFP мукофотининг 30 та номинациясида дунёнинг 27 мамлакатидан кредит-молия муассасалари номзодлари кўрсатилди. Мазкур мукофот 2019 йил давомида ЕТТБнинг молиялаштириш хизматларини энг фаол тақдим этган муваффақиятли эмитент ва тасдиқловчи банкларга тақдим этилди.
TFP мукофоти ғолибларини тақдирлаш маросими 2020 йил май ойида Лондонда ЕТТБнинг йиллик йиғилиши ва бизнес-форуми доирасида бўлиб ўтиши режалаштирилган эди, аммо CОВИД-19 пандемияси туфайли бекор қилинди.
TFP 1999 йилдан бошлаб йўлга қўйилган бўлиб, у ЕТТБ сармоя киритадиган мамлакатлар ўртасида ташқи савдони ривожлантиришга қаратилган.
Таъкидлаш жоизки, «Ипотека–банк» ҳозирги кунда дунё бўйича 30 дан ортиқ молия институти билан ҳамкорликни йўлга қўйилган. Бундай ҳамкорлик натижасида банк ўз мижозларига савдони молиялаштириш соҳасида тўлиқ хизматларни тақдим этиш имкониятига эга.

АКИБ «Ипотека-банк» – стал самым активным банком-эмитентом в Узбекистане по версии ЕБРР
Европейский банк реконструкции и развития объявил победителей престижной ежегодной премии в рамках Программы содействия развитию торговли (TFP). АКИБ «Ипотека-банк» получил награду как самый активный банк-эмитент в Узбекистане, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу банка.
Награда ЕБРР свидетельствует о признании особых достижений банка в финансировании международной торговли, а также высокой оценке активности и качества предоставляемых банком услуг в области торгового финансирования.
АКИБ «Ипотека-банку» за сравнительно короткий срок удалось занять лидирующие позиции на рынке Узбекистана в области торгового финансирования, предоставляя максимальный перечень возможностей своим клиентам.
Банк уделяет особое внимание торговому финансированию, так как оно вносит значительный вклад в рост экономической активности бизнеса. Развитие данного направления крайне важно для делового сообщества страны, особенно в это непростое время, так как инструменты, применяемые в торговом финансировании, предоставляют эффективные решения для поддержки внешнеэкономической деятельности субъектов предпринимательства – клиентов банка.
2019 год для АКИБ «Ипотека-банка» стал достаточно успешным и был ознаменован реализацией ряда крупных проектов. В 2020 году банк в рамках дополнительно увеличенного лимита на торговое финансирование имеет все перспективы для реализации еще большего количества проектов своих клиентов и удержанию лидирующей позиции на рынке Узбекистана в этой сфере.
В 30 номинациях премии TFP 2020 года были представлены кредитно-финансовые учреждения из 27 стран. При этом, премия вручается тем успешным банкам-эмитентам и подтверждающим банкам, которые наиболее активно предоставляли финансирование ЕБРР в течение 2019 года.
Программа ЕБРР содействия развитию торговли (TFP) – запущена в 1999 году и направлена на содействие внешней торговле между странами, в которые инвестирует ЕБРР. В рамках программы ЕБРР предоставляет гарантии международным подтверждающим банкам и краткосрочные кредиты отдельным банкам и факторинговым компаниям для последующего кредитования местных экспортеров, импортеров и дистрибьюторов. TFP в настоящее время включает в себя более 120 банков-эмитентов в 30 странах с лимитами, превышающими в общей сложности 5 млрд. евро, и более 800 подтверждающих банков по всему миру.