Janubiy Koreya oliy taʼlim tajribasi oʻrganib chiqiladi
Mazkur taʼlim muassasasi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 23-avgustdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan. Bu yerda oʻqitish toʻlov-kontrakt asosida ilgʻor oʻquv rejalari va dasturlari boʻyicha oʻzbek, koreys va ingliz tillarida olib boriladi.
Universitet 4000 talabani qabul qilish imkoniyatiga ega. Tugayotgan oʻquv yilida birinchi kursda 720 nafar yigit-qiz taʼlim oldi. Koreya Respublikasidan 11 nafar tajribali pedagog jalb qilingan boʻlib, kelgusida 43 nafarga yetadi.
Joriy yilda mazkur xalqaro taʼlim dargohi uchun yangi bino qurildi. Buning uchun 10 million dollardan ziyod xorijiy investitsiya jalb etilgan.
Shavkat Mirziyoyev universitet rektori Pak Jun Xu va koreyalik oʻqituvchilar bilan suhbatlashdi. Oʻquv dasturi va mazmuni, yoshlarning fanlarni oʻzlashtirishi bilan qiziqdi.
Muassasada gumanitar hamda texnik-muhandislik yoʻnalishlarida taʼlim beriladi. Xususan, turizm menejmenti, maktabgacha taʼlim, menejment va kompyuterlashtirilgan buxgalteriya hisobi, koreys tili va adabiyoti fanlari oʻqitiladi. Shuningdek, mashinasozlik muhandisligi, kelajak avtomobilsozligi injiniringi, elektrotexnika va elektronika muhandisligi, arxitektura muhandisligi, kompyuter muhandisligi, energetika va kimyo muhandisligi boʻyicha malakali mutaxassislar tayyorlanadi.
- Bizda 1-kursda umumiy fanlar oʻqitilib, maktab dasturi qaytariladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Yoshlar bir yil umrini yoʻqotib, qiziqishi soʻnib ham qoladi. Rivojlangan davlatlarda bunday emas, birinchi yildan mutaxassislik fanlariga oʻtib, amaliyotga muhim oʻrin beriladi. Natijadagi farqni hayot koʻrsatib turibdi.
Mutasaddilarga Janubiy Koreya universitetlaridagi oʻquv dasturlari va soatlarini oʻrganib, mamlakatimiz oliy taʼlim tizimini qayta koʻrib chiqish, talabalarni amaliyotga maksimal yoʻnaltirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Будет изучен опыт южнокорейской системы высшего образования
Это учебное заведение создано в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 августа 2019 года. Обучение здесь осуществляется на платно-контрактной основе по передовым учебным планам и программам на узбекском, корейском и английском языках.
Университет рассчитан на 4 тысячи студентов. В завершающийся учебный год первый курс окончили 720 юношей и девушек. Приглашены 11 опытных преподавателей из Южной Кореи, а в будущем число корейских педагогов достигнет 43.
В текущем году было построено новое здание для этого международного учебного заведения. С этой целью было привлечено более 10 миллионов долларов иностранных инвестиций.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с ректором университета Паком Джун Ху и корейскими преподавателями. Президент Узбекистана поинтересовался учебной программой и содержанием обучения, успеваемостью студентов.
Вуз предоставляет образование по гуманитарным и технико-инженерным специальностям. В частности, преподаются управление туризмом, дошкольное образование, менеджмент и компьютеризированный бухгалтерский учет, корейский язык и литература. Учреждение также готовит квалифицированных специалистов в области машиностроения, автомобильного инжиниринга, электротехники и электроники, архитектурного проектирования, компьютерной инженерии, энергетики и химического машиностроения.
- У нас на первых курсах преподают общие предметы, повторяют школьную программу, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Молодежь таким образом упускает год своей жизни, даже теряет интерес к учебе. По-другому обстоят дела в развитых странах, где уже с первого года приступают к дисциплинам по специальности, и практике отводится важное место. Разницу в результате показывает сама жизнь.
В связи с этим должностным лицам даны указания пересмотреть систему высшего образования нашей страны, изучив учебные программы южнокорейских университетов, максимально ориентировать студентов практической составляющей.