РАСМИЙ БАЁНОТ: 7 июнь куни коронавирус юқтирган 217 фуқаро аҳоли орасидан аниқланган
– Мамлакатимизда коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар сони 4 минг 352 нафарга етди. 7 июнь куни 86, касаллик қайд этилгандан буён эса 3 минг 354 нафар, яъни 77 фоиз бемор тўлиқ соғайган. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тақдим этган маълумотга кўра, шифохоналарда 981 бемор даволанмоқда, 6 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг аҳволи ўта оғир. 45 мингдан кўпроқ фуқаро карантин тадбирлари билан қамраб олинган. Уларнинг 22 мингга яқини стационар шароитда карантинга жойлаштирилган.
Коронавирус касаллиги бўйича эпидемик вазият ўта мураккаблигича сақланиб турибди. Куни кеча қайд этилган Тошкент шаҳридаги 195 нафар, Тошкент вилоятидаги 10 нафар, Хоразм вилоятидаги 8 нафар ва Сирдарё вилоятидаги 4 нафар бемор аҳоли орасидан қайд этилган.
Бундан кўриниб турибдики, вазият мураккаблашиб бормоқда. Ҳар биримиз кўчага чиқиш, мулоқотга киришиш орқали касалланиш эҳтимолимиз борлигини унутмаслигимиз керак. Карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилинг. Дока ниқобда бўлинг, мулоқотларда оралиқ масофани сақланг, уйга қайтганингиздан кейин антисептик воситалардан фойдаланинг.
Минг афсуски, аҳоли орасида бу каби тавсияларга панжа орасидан қараётган, бефарқ муносабатда бўлаётганлар кўпайиб кетяпти. Вазият мураккаблашиб бораётганини билиб турибсиз. Уни ижобий ёки салбий томонга ўзгартириш ҳар биримизнинг ҳаракатимизга боғлиқ эканини унутманг.

Официальное заявление: 7 июня 217 случаев заражения коронавирусом выявлены среди населения
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор страны Нурмат Отабеков отмечает:
– В нашей стране число граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией, достигло 4 352. 7 июня выздоровели 86, в общей сложности вылечились 3354, то есть 77 процентов. По сведениям Министерства здравоохранения, на лечении в клиниках находится 981 пациент, состояние шести оценивается как тяжелое, двух – крайне тяжелое. Карантинными мерами охвачены более 45 тысяч граждан. Около 22 тысяч находятся в стационарах.
Эпидемиологическая ситуация вокруг коронавируса в стране остается серьезной. Зарегистрированные вчера 195 случаев заражения в Ташкенте, восемь - в Хорезмской и четыре - в Сырдарьинской областях были обнаружены среди населения. Это свидетельствует об обострении ситуации. Каждый из нас должен помнить о потенциальном риске заражения на улице или во время беседы. Соблюдайте правила карантина. Носите маски, сохраняйте социальную дистанцию, дезинфицируйте руки!
К сожалению, среди населения увеличиваются случаи равнодушного отношения к этим советам и рекомендациям. Мы видим, что ситуация обостряется. Не забывайте, что изменение обстановки в положительную или отрицательную сторону зависит от наших действий.