Келгуси икки ҳафта давомида Россияга 11 та чартер рейс амалга оширилиши кутилмоқда
Жорий йил 30 май - 6 июнь кунлари Россиядан Ўзбекистонга 1 минг 642 нафар юртдошимиз олиб келинди, шулардан 805 киши Москва шаҳрига тўғри келади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мамлакатимизнинг Россиядаги элчихонаси маълумотига кўра, биринчи навбатда ёши улуғ инсонлар, касалманд кишилар, ёш болалар ва ҳомиладор аёллар олиб келинмоқда.
Ўзбекистоннинг Қозон шаҳридаги Бош консулхонаси томонидан Нур-Султон шаҳридаги элчихона ва Оқтау шаҳридаги Бош консулхона билан ҳамкорликда Самара вилоятида бўлиб турган 367 нафар юртдошимиз Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга қайтарилди.
Шунингдек, 8-21 июнь кунлари «Uzbekistan Airways» АЖнинг хориждан юртимизга 20 та, жумладан 8 та Москвадан ва биттадан Екатеринбург, Қозон ва Новосибирск шаҳарларидан чартер рейси парвози режалаштирилган.
Расмий маълумотлар ҳолатига кўра, 8 июнь куни Россияда коронавирусга чалинганлар сони 467 минг 673 тани ташкил этмоқда, соғайганлар 226 минг 731 киши, вафот этганлар эса 5 минг 859 нафар. Сўнгги кеча-кундузда мамлакатда 8 минг 984 киши COVID-19ни юқтирган.

В течение ближайших двух недель из России ожидается 11 чартерных авиарейсов
За период с 30 мая по 6 июня из России в Узбекистан вывезено 1 642 гражданина нашей страны, в том числе из Москвы – 805, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана в России, вывезены в первую очередь пожилые граждане, лица, имеющие проблемы со здоровьем, маленькие дети, беременные женщины.
Совместно с Генеральным консульством Узбекистана в г.Казани при содействии Посольства в г.Нур-Султане и Генконсульства в г.Актау на родину через территорию Казахстана возвращены находившиеся в Самарской области 367 сограждан.
Запланировано в период с 8 по 21 июня из-за рубежа еще 20 чартерных рейсов АО «Uzbekistan Airways», в том числе 8 из Москвы и по одному из Екатеринбурга, Казани и Новосибирска.
На 8 июня в России было официально объявлено о 467 673 случаях заболевания новым коронавирусом, выздоровели 226 731 человек, зарегистрировано 5 859 летальных исходов. За последние сутки зафиксировано 8 984 случая заболевания COVID-19.