Tadbirkorlik faoliyati va oʻzini oʻzi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
Aholini tadbirkorlik faoliyatiga yana-da keng jalb qilish va qonuniy mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun qoʻshimcha shart-sharoitlarni yaratish maqsadida:
1. Maʼlumot uchun qabul qilinsinki, Oʻzbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga muvofiq oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarning mehnat faoliyati natijasida olingan daromadlari jismoniy shaxslar jami daromadlari tarkibiga kiritilmaydi.
2. 2020-yil 1-iyuldan oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar shugʻullanishi mumkin boʻlgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlari roʻyxati ilovaga muvofiq kengaytirilsin.
3. 2020-yil 1-iyuldan boshlab shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq:
oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarni roʻyxatga olish xabar berish tartibida oʻzini oʻzi band qilgan sifatida roʻyxatdan oʻtganlikni tasdiqlovchi matritsali shtrix kod (QR-kod) bergan holda maxsus mobil ilova yoxud soliq toʻlovchining shaxsiy kabineti orqali amalga oshiriladi hamda vaqtinchalik mehnat guvohnomalarini berish tartibi bekor qilinadi;
oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar 2020-yil uchun ijtimoiy soliqni oʻzini oʻzi band qilgan shaxs sifatida haqiqatda ishlagan vaqtidan qatʼi nazar, bazaviy hisoblash miqdorining kamida 50 foizi hajmida toʻlaydi hamda ushbu summa toʻliqligicha byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasiga yoʻnaltiriladi va undan kelib chiqqan holda yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun oʻrnatilgan tartibda pensiya hisoblash uchun daromad hajmi aniqlanadi;
oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar yollanma ishchilarni jalb qila olmasligi hamda ish beruvchiga ega boʻla olmasligi toʻgʻrisidagi talab saqlanib qoladi.
4. Internet tarmogʻi orqali xizmatlar koʻrsatuvchi (ishlar bajaruvchi) oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarga (frilansing) quyidagi huquqlar berilsin:
koʻrsatilgan xizmatlar (bajarilgan ishlar) uchun chet eldagi jismoniy va yuridik shaxslar – norezidentlardan xorijiy valyutadagi toʻlovlarni Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga tegishli maʼlumotlarni kiritmagan holda Oʻzbekiston Respublikasining banklaridagi hisobraqamlariga qabul qilish;
kontrakt tuzmasdan, kelishuv toʻgʻrisidagi ommaviy taklifni (oferta) qabul qilish yoki elektron yozishmalar almashish yoxud hisob-kitob fakturalarni (invoys), shu jumladan, elektron shaklda taqdim qilish yoʻli bilan chet ellik jismoniy va yuridik shaxslarga xizmatlar koʻrsatish (ishlar bajarish).
5. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi 2020-yil 1-iyulga qadar oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarni masofadan turib roʻyxatga olish uchun quyidagi imkoniyatlarni nazarda tutuvchi mobil ilovani ishlab chiqsin hamda joriy qilsin:
buyurtmalarni qabul qilish va koʻrsatilgan xizmatlar (tovarlar) uchun toʻlovlarni amalga oshirish;
yuridik shaxslarga xizmatlar koʻrsatishda (tovarlarni sotishda) elektron hisob-kitob fakturalarni taqdim qilish;
mobil ilova yordamida ixtiyoriy asosda daromadlar va xarajatlar hisobini yuritish hamda ushbu maʼlumotlardan keyinchalik, shu jumladan, kredit olish va (yoki) soliqlarni hisobdan chiqarish maqsadida foydalanish;
oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarning tovarlarini (ishlarini, xizmatlarini) reklama qilish;
koʻrsatilayotgan xizmatlar (tovarlar) sifatini baholash va isteʼmolchilar tomonidan fikr-mulohazalar qoldirish.
6. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
joylashgan joyi (pochta manzili) oʻzgarganda yuridik shaxslar – tadbirkorlik subyektlarini davlat tomonidan qayta roʻyxatdan oʻtkazish katta miqdorlarda soliq qarzdorligi mavjud boʻlmagan taqdirda xabar berish tartibini qoʻllagan holda bekor qilinadi;
yakka tartibdagi tadbirkorlarni davlat soliq xizmati organlarida hisobga qoʻyish ularni davlat tomonidan roʻyxatdan oʻtkazilayotganda (qayta roʻyxatga olinayotganda) tadbirkorlik faoliyatini olib borish joyi boʻyicha amalga oshiriladi;
yakka tartibdagi tadbirkorning davlat roʻyxatidan oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi guvohnoma unda yakka tartibdagi tadbirkorning fotosurati aks ettirilgan holda beriladi.
7. Belgilab qoʻyilsinki, oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar uchun nazarda tutilgan faoliyat turlari bilan shugʻullanuvchi, ishtirokchilari soni kamida uch nafar boʻlgan oilaviy korxonalar aylanmadan soliqni belgilangan miqdordan 50 foizga kamaytirilgan stavkada toʻlaydilar.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi, Adliya vazirligi va Savdo-sanoat palatasi 2021-yilda tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanishni osonlashtirish, shu jumladan, quyidagilarga imkon yaratuvchi servislardan real vaqt rejimida foydalanishga yordam beradigan “Biznes navigator” axborot tizimini joriy qilsin:
tadbirkorlik faoliyatining tegishli hududdagi raqobatbardosh turini tanlash;
kredit olish uchun zarur boʻlgan biznes-reja loyihasi va hujjatlar toʻplamini shakllantirish;
tegishli tadbirkorlik faoliyati uchun taqdim etilgan imtiyoz va preferensiyalar toʻgʻrisida maʼlumot olish;
tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun koʻchmas mulk obyektlarini tanlash.
9. Quyidagilar:
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi “Biznes navigator” axborot tizimini yaratish boʻyicha buyurtmachi etib;
Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi mablagʻlari “Biznes navigator” axborot tizimini yaratish, texnik jihatdan qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirish boʻyicha ishlarning moliyalashtirish manbai etib belgilansin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Davlat soliq qoʻmitasi bilan birgalikda 2021-yilga moʻljallangan soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini tayyorlashda quyidagilarni nazarda tutsin:
oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar tomonidan toʻlanadigan ijtimoiy soliq summasining eng kam miqdorini oʻrnatish;
yakka tartibdagi tadbirkorlarning yollanma ishchilariga yollanib ishlash asosida mehnat faoliyatini olib boruvchi shaxslar uchun oʻrnatilgan soliqqa tortish tartibini tatbiq qilish.
11. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Moliya vazirligi hamda Davlat soliq qoʻmitasi bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati hamda amaliy ahamiyati keng yoritilishini taʼminlasin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости
В целях дальнейшего широкого вовлечения населения в предпринимательскую деятельность и создания дополнительных условий для осуществления легальной трудовой деятельности:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Налоговым кодексом Республики Узбекистан не включаются в состав совокупного дохода физического лица доходы, полученные в результате трудовой деятельности самозанятых лиц.
2. Расширить с 1 июля 2020 года перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица, согласно приложению.
3. Внедрить с 1 июля 2020 года порядок, в соответствии с которым:
регистрация самозанятых лиц осуществляется в уведомительном порядке через специальное мобильное приложение либо персональный кабинет налогоплательщика с выдачей матричного штрихового кода (QR-код), удостоверяющего факт регистрации в качестве самозанятого, с отменой порядка выдачи временных трудовых удостоверений;
самозанятые лица уплачивают социальный налог за 2020 год в размере не менее 50 процентов от суммы базовой расчетной величины, независимо от фактически отработанного времени в качестве самозанятого лица, сумма которого полностью направляется во внебюджетный Пенсионный фонд и исходя из которого определяется размер заработка для исчисления пенсии в порядке, установленном для индивидуальных предпринимателей;
сохраняется требование, согласно которому самозанятые лица не в праве привлекать наемных работников, а также иметь работодателя.
4. Предоставить самозанятым лицам, оказывающим услуги (выполняющим работы), через сеть Интернет (фрилансинг), право:
принимать от физических и юридических лиц – нерезидентов из-за рубежа оплату в иностранной валюте за оказанные услуги (выполненные работы) на счета в банках Республики Узбекистан без внесения соответствующей информации в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций;
оказывать услуги (выполнять работы) иностранным физическим и юридическим лицам без заключения контракта путем принятия публичного предложения о соглашении (оферты) или обмена электронными сообщениями либо выставлением счетов-фактур (инвойс), в том числе в электронном виде.
5. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан в срок до 1 июля 2020 года разработать и внедрить мобильное приложение для удаленной регистрации самозанятых лиц, предусмотрев возможности:
принятия заказов и оплаты за оказанные услуги (товары);
выставления электронных счетов-фактур при оказании услуг (реализации товаров) юридическим лицам;
ведения учета доходов и расходов с помощью мобильного приложения на добровольной основе, с использованием данной информации в дальнейшем, в частности для получения кредитов и (или) применения налоговых вычетов;
рекламы товаров (работ, услуг) самозанятых лиц;
оценки качества предоставляемых услуг (товаров) и оставления отзывов со стороны потребителей.
6. Установить порядок, в соответствии с которым:
не требуется государственная перерегистрация юридических лиц – субъектов предпринимательства при изменении местонахождения (почтового адреса) в случае отсутствия налоговой задолженности в значительных размерах путем внедрения уведомительного порядка;
постановка на учет индивидуальных предпринимателей в органах государственной налоговой службы производится по месту осуществления предпринимательской деятельности при их государственной регистрации (перерегистрации);
свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя выдается с отображением на нем фотографии индивидуального предпринимателя.
7. Установить, что семейные предприятия, осуществляющие виды деятельности, предусмотренные для самозанятых лиц, с численностью участников не менее трех человек, уплачивают налог с оборота по ставке, сниженной на 50 процентов от установленной.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству юстиции и Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан внедрить в 2021 году информационную систему «Бизнес-навигатор», позволяющую в режиме реального времени пользоваться сервисами, облегчающими осуществление предпринимательской деятельности, в том числе:
выбрать конкурентоспособный вид предпринимательской деятельности в соответствующем регионе;
сформировать проект бизнес-плана и пакет документов, необходимых для получения кредита;
получать информацию о льготах и преференциях, предоставленных для соответствующей предпринимательской деятельности;
подобрать объекты недвижимости для осуществления предпринимательской деятельности.
9. Определить:
заказчиком создания информационной системы «Бизнес-навигатор» – Агентство по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан;
источником финансирования работ по созданию, технической поддержке и развитию информационной системы «Бизнес-навигатор» – средства Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
10. Министерству финансов совместно с Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан при подготовке Концепции совершенствования налоговой политики на 2021 год предусмотреть:
установление минимального размера суммы социального налога, уплачиваемого самозанятыми лицами;
распространение на наемных работников индивидуальных предпринимателей порядка налогообложения, установленного для лиц, осуществляющих трудовую деятельность по найму.
11. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также практического значения настоящего постановления.
12. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.