Iqtisodiyot barqarorligini ta’minlash bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-iyun kuni milliy iqtisodiyot barqarorligini ta’minlashga doir dolzarb masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Koronavirus pandemiyasi butun dunyo uchun katta sinov bo‘lmoqda. Vujudga kelgan global inqiroz barcha mamlakatlar iqtisodiyotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatyapti. Jahon bankining prognozi bo‘yicha 2020-yilda yalpi global mahsulot 5,2 foizga, AQShda yalpi ichki mahsulot 6,1 foizga, Rossiyada 6 foizga, Yevropa Ittifoqida 9,1 foizga tushishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Xitoyda 1 foiz, O‘zbekistonda esa 1,5 foiz iqtisodiy o‘sish bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
O‘tgan uch oyda yurtimizda iqtisodiyot tarmoqlariga 2,3 trillion so‘m soliq imtiyozlari berildi, Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan 3,6 trillion so‘m ajratildi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari yangicha yondashuv va instrumentlarni qo‘llash orqali joriy yil iqtisodiyotda o‘sish sur’atlarini ta’minlash uchun barcha imkoniyatlar borligini ta’kidlab, shu boradagi 8 ta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchi – iqtisodiyot va byudjet barqarorligini ta’minlash;
ikkinchi – kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini oshirish;
uchinchi – bank tizimidagi islohotlarni jadallashtirish;
to‘rtinchi – to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni ko‘paytirish;
beshinchi – eksport salohiyatini oshirish va valyuta tushumlarini ta’minlash;
oltinchi – sanoatda raqobatbardoshlikni kuchaytirish;
yettinchi – kichik biznesni rivojlantirish;
sakkizinchi – raqamli texnologiyalarni barcha tarmoqlarda keng joriy qilish ustuvor vazifalar etib belgilandi.
Birinchi masala muhokama qilinar ekan, byudjet tushumi va xarajatlarini optimallashtirish topshirildi. Korxonalar faoliyatini qayta tiklash va soliq ma’muriyatchiligini yaxshilash hisobiga qo‘shimcha daromadlarni ta’minlash, tashqi qarz bitimlarini tuzishda belgilangan cheklovdan oshmaslik bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Ikkinchi yo‘nalish bo‘yicha bu yil 810 mingta doimiy ish o‘rnini qayta tiklash, 310 ming doimiy va 633 mingta mavsumiy ish o‘rni yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Kecha, 8 iyun kuni qabul qilingan “Tadbirkorlik faoliyati va o‘zini o‘zi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qaroriga muvofiq, o‘zini o‘zi band qiluvchi faoliyat turlari soni 24 tadan 67 taga ko‘paytirildi.
Davlatimiz rahbari Xitoy tajribasidan kelib chiqib, kambag‘allik darajasi yuqori bo‘lgan qishloqlarga vazirlik va idoralarni biriktirib, muhtojlarga ko‘maklashish tizimini yaratish, oilaviy tadbirkorlik va tomorqachilikni rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Davlat granti hisobiga tahsil olgan talabalarni 3 yil muddatga shunday hududlarga mehnat faoliyati uchun yo‘naltirish taklifi bildirildi.
Ma’lumki, bank tizimida katta islohotlar belgilangan. Yig‘ilishda bu choralarni jadallashtirib, davlat ulushiga ega o‘nta bankda transformatsiya jarayonini o‘z vaqtida amalga oshirish, foiz stavkalarini inflyatsiyaga qarshi siyosat bilan uyg‘unlashgan holda pasaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Joriy yilda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish va o‘zlashtirish bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosarlariga topshiriqlar berildi.
Pandemiya sharoitida eksportni oshirish va valyuta tushumlarini ta’minlash juda dolzarb masala. Tashqi bozorlarda talabning keskin kamayishi eksportchi korxonalarimizga jiddiy ta’sir qilmoqda.
Shu munosabat bilan, beshinchi ustuvor yo‘nalish o‘laroq, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga eksport ko‘rsatkichini 2019-yilgidan kam bo‘lmagan miqdorda ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda sanoatni rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Ayrim tarmoqlarda xomashyoni chuqur qayta ishlash va qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishning yaxlit zanjiri yaratilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Misol uchun, misni qayta ishlash 25 foiz, ipakchilikda 20 foizga ham yetmaydi. Tarmoqlararo kooperatsiya ham to‘liq yo‘lga qo‘yilmagan. Jumladan, elektrotexnika va qishloq xo‘jaligi sohalarida o‘zaro kooperatsiya hisobiga kamida 80 million dollarlik mahsulot tayyorlasa bo‘ladi. Yoki kimyo sanoati to‘qimachilik uchun sintetik tola va poliester, avtomobilsozlik hamda qurilish materiallari sohasiga kord va turli bo‘yoqlar, oziq-ovqat sanoatiga aromatizatorlar yetkazib berishi mumkin.
Shu bois zamonaviy texnologiyalar transferini yo‘lga qo‘yish, tarmoqlarning energiya samaradorligi va raqobatdoshligini oshirishni nazarda tutuvchi Sanoat siyosati strategiyasini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Kimyo, to‘qimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, elektr texnikasi hamda oziq-ovqat sanoatlariga alohida e’tibor qaratish, davlat korxonalarini isloh qilish jarayonlarini jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mamlakatimizda kichik biznes iqtisodiyotning o‘sish nuqtasi etib belgilangan. Yig‘ilishda tadbirkorlarga erkin raqobat muhitini yaratish uchun xususiy mulkchilikni himoya qilishga qaratilgan sud-huquq tizimini isloh etish zarurligi ta’kidlandi.
Yuqori texnologiyali tarmoqlarda kichik biznes hissasi kamligi qayd etilib, bunday sub’ektlarni davlat tomonidan rag‘batlantirish mexanizmini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Hududlarda kichik sanoat zonalari tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ma’lumki, kecha, 8-iyun kuni Prezidentimiz huzurida o‘tkazilgan taqdimot chog‘ida raqamli texnologiyalarni tezkor rivojlantirish, ularni barcha tarmoqlarda keng joriy qilish vazifalari kelishib olingan edi. Bu boradagi ishlarni bugun belgilangan sakkizinchi ustuvor yo‘nalishga muvofiq tashkil qilish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda mutasaddi rahbarlar iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha qisqa va o‘rta muddatda amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan o‘z takliflarini bildirdi.

On June 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss pressing issues of ensuring the stability of the national economy.
The coronavirus pandemic is becoming a hardship for the whole world. The emerging global crisis has a serious impact on the economy of all countries. According to the World Bank forecast, in 2020 global GDP is expected to decline by 5.2 percent, the United States – by 6.1, Russia – by 6 percent, the European Union – by 9.1 percent. However, economic growth is anticipated at 1 percent in China and 1.5 percent in Uzbekistan.
Over the past three months, 2.3 trillion UZS of tax incentives were provided to economic sectors, 3.6 trillion UZS were allocated from the Anti-Crisis Fund.
At the meeting, the Head of the state noted the availability of all opportunities for ensuring further economic growth this year through the use of new approaches and tools, and outlined 8 key areas along this path.
So, the priority areas are identified:
the first is ensuring economic and financial stability;
the second is poverty reduction and employment growth;
the third is acceleration of banking system reforms;
the fourth is an increase in foreign direct investment;
the fifth is increasing the export potential and securing foreign exchange earnings;
the sixth is strengthening competitiveness in industry;
the seventh is development of small business;
the eighth is widespread introduction of digital technologies in all sectors.
During the discussion of the first direction of the action, it was entrusted to optimize budget revenues and expenses. Instruction was given to provide additional income by resuming the activities of enterprises and improving tax administration, and when entering into external loan transactions, not to allow exceeding the established limit.
Within the framework of the second direction, this year it is necessary to restore 810 thousand permanent jobs, create 310 thousand permanent and 633 thousand seasonal jobs.
In accordance with the resolution of the President “On measures to simplify state regulation of entrepreneurial activity and self-employment”, adopted yesterday, on June 8, the list of activities that self-employed people can engage in has been expanded from 24 to 67.
The Head of the state instructed, taking into account Chinese experience, to consolidate ministries and agencies for villages with a high level of poverty, to create a system of assistance for people in need, to develop a family business and a private household. It was proposed to send students to such areas, who studied at the expense of a state grant, for the implementation of labor activities for a period of 3 years.
Serious reforms have been launched in the banking system. The importance of accelerating the planned measures, timely implementation of the transformation process in ten banks with a state share, indexation of interest rates in accordance with anti-inflationary policy were emphasized at the meeting.
Deputy Prime Ministers were given instructions on attracting and mastering foreign direct investment.
Increasing exports and securing foreign exchange earnings are very relevant in a pandemic. A sharp decline in demand in foreign markets has a serious impact on domestic exporting enterprises.
In this regard, within the framework of the fifth priority area, the Ministry of Investments and Foreign Trade has been tasked with ensuring export performance no less than in 2019.
At the meeting, main attention was paid to industrial development issues. It was noted that in some sectors there is no integrated chain for deep processing of raw materials and production of value-added products.
For example, copper processing is less than 25 percent, silk – less than 20 percent. Intersectoral cooperation has not been fully established. In particular, cooperation in the electrical industry and agriculture will make it possible to produce products worth at least $80 million. The chemical industry can supply synthetic fibers and polyester for the textile industry, cords and various dyes for the automotive and construction materials industries, as well as flavorings for food industry.
In this regard, it is necessary to develop an Industrial Policy Strategy, which provides for the transfer of modern technologies, improving energy efficiency and competitiveness of industries.
Instruction was given to pay special attention to the chemical, textile, construction, automotive, electrical and food industries, to accelerate the process of reforming state enterprises.
Small business in Uzbekistan is considered as one of the main sectors of economic growth. The need for reforming the judicial system to protect private property of entrepreneurs for creating free competition was emphasized at the meeting.
A low share of small business in high-tech industries was noted and the task was set to develop a mechanism for government incentives for such entities. Instructions were given on creation of small industrial zones in the regions.
As is known, on June 8, at the meeting chaired by the President of Uzbekistan, the tasks were identified for accelerated development of digital technologies, their widespread adoption in all sectors. At today’s meeting, the need for organizing this work within the framework of the designated eighth priority was noted.
Responsible leaders expressed their proposals on the upcoming work on development of the economy in the short and medium term.