Ўзбекистон – АҚШ парламентлари депутатлари ўртасида мулоқот бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев ва АҚШ билан парламентлараро ҳамкорлик бўйича парламент гуруҳи аъзолари АҚШ Конгрессининг «Ўзбекистон бўйича кокус» (дўстлик гуруҳи) ҳамраислари ва аъзолари билан видеомулоқот ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Сенат манбасига асосланиб.
Унда «Ўзбекистон бўйича кокус»нинг раиси Т.Келли, гуруҳнинг аъзоси бўлган яна олтита конгрессмен, Конгресс стафферлари, АҚШ маъмурияти вакиллари иштирок этди.
Видеомулоқотда Ўзбекистон – Америка ҳамкорлигининг жорий ҳолати ва истиқболлари, парламентлараро мулоқотни янада фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Конгрессменлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга юксак ҳурмат ва эҳтиром билдириб, давлат раҳбари бошчилигида амалга оширилаётган ислоҳотлар самарасини юқори баҳолади. Уларнинг фикрича, бугунги кунда дунёда авж олган коронавирус пандемияси билан боғлиқ муаммоларнинг Ўзбекистонда самарали бартараф этилиши, аввало, сўнгги йиллардаги ўзгаришлар билан боғлиқ.
Мулоқот чоғида Конгресс аъзолари АҚШ Ўзбекистон раҳбариятининг ички ва ташқи сиёсат, шунингдек, мустақиллик, суверенитетни мустаҳкамлаш ва демократик ислоҳотларни чуқурлаштиришга қаратилган ишларини қўллаб-қувватлашларини таъкидлашди.
Америка томони Ўзбекистон билан муносабатларни ривожлантиришга алоҳида эътибор беришини таъкидлади. «Ўзбекистон бўйича кокус» (дўстлик гуруҳи) Ўзбекистон – Америка стратегик шериклигини мустаҳкамлашнинг муҳим қисмларидан бири эканини қайд этди.
Конгрессменлар Ўзбекистоннинг дастурлари ва лойиҳаларини, аввало, ижтимоий ва иқтисодий тараққиётга эришиш, давлат бошқарувини янада модернизация қилиш, иқтисодиётни либераллаштириш, жамиятни демократлаштиришга йўналтирилган дастур ва лойиҳаларни амалга оширишда ёрдам беришга тайёр эканини билдирди.

Состоялся диалог парламентариев Узбекистана и США
Состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана и Америки, вопросы дальнейшей активизации межпарламентского диалога обсуждены в ходе онлайн-переговоров представителей Сената Олий Мажлиса и членов парламентской группы по межпарламентскому сотрудничеству с Соединенными Штатами и сопредседателей и членов «Кокуса по Узбекистану» в Конгрессе США, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Информационную службу верхней палаты национального парламента.
Делегации возглавляли первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев и председатель «Кокуса по Узбекистану», конгрессмен Трент Келли.
В видеоконференции также приняли участие стафферы Конгресса и представители администрации США.
В ходе переговоров американской стороной была дана высокая оценка проводимой Президентом Узбекистана политике реформ. По их мнению, эффективное противостояние пандемии обусловлено результатами преобразований, осуществленных в стране в последние годы.
В ходе беседы члены Конгресса отметили, что США поддерживают внутреннюю и внешнюю политику руководства Узбекистана, а также работу по укреплению независимости, суверенитета и углублению демократических реформ.
Отмечалось, что американская сторона придает особое значение развитию отношений с Узбекистаном. В частности, «Кокус» является одним из важных инструментов укрепления стратегического партнерства Узбекистана и Америки.
Конгрессмены выразили готовность к оказанию содействия в реализации программ и проектов Узбекистана, направленных, прежде всего на достижение социального и экономического прогресса, дальнейшую модернизацию государственного управления, либерализацию экономики, демократизацию общества.