Turkiya Elchisi bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 9-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov Turkiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Mehmet Sureyya Er bilan videokonferensaloqa shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion va boshqa sohalardagi ko‘p qirrali ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Turkiya tomoni COVID-19 tarqalishi va Sardoba suv omboridagi favqulodda vaziyatning salbiy oqibatlariga bilan kurashda O‘zbekistonga ko‘rsatayotgan amaliy yordami uchun minnatdorchilik bildirdi.
Toshkentda bo‘lib o‘tadigan oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining ikkinchi majlisiga tayyorgarlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, tadbir kun tartibini tezkor ravishda kelishish va Strategik rejalashtirish guruhi va vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlar shaklidagi muzokaralarning navbatdagi raundlarini o‘tkazish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, joriy yilga rejalashtirilgan boshqa qo‘shma tadbirlarning jadvali va kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.

Negotiations with Turkish Ambassador
On June 9, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov held talks with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey, Mehmet Süreyya Er, via videoconference.
Current issues of multifaceted bilateral cooperation in political, trade-economic, investment and other spheres were discussed during the conversation.
Special attention was paid to the preparation for the second meeting of Uzbekistan – Turkey High-Level Strategic Cooperation Council in Tashkent. In particular, it was noted that it is necessary to finalize the agenda of the event as soon as possible and hold regular rounds of negotiations in the format of the Strategy Planning Group and inter-MFA political consultations.
The parties also exchanged views on the schedule and agenda of other joint events planned for the current year.