AQSh Prezidentining O‘zbekiston Prezidentiga maktubi
Sizga va 2020-yil 1-may kuni Sardoba suv omborining to‘g‘oni qisman qulashi oqibatida jabrlanganlarga hamdardlik bildiraman. Suv ostida qolgan uylar, ko‘chirilgan aholi, vayron bo‘lgan yo‘llar va fermer xo‘jaliklari tasvirlarini ko‘rish qalbni larzaga soladi.
Shaxsiy e’tibor va tezkor choralar ko‘rish orqali Siz liderlik xususiyatlarni namoyish etdingiz. Davlat departamenti va AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi ham ushbu fojiaga javoban darhol chora ko‘rdilar va ko‘mak ko‘rsatishga qaratilgan sa’y-harakatlarimiz uchun mablag‘ ajratdilar.
Amerika Qo‘shma Shtatlari ushbu mushkul paytda O‘zbekiston va uning xalqiga yelkadoshdir.
Shu bilan birga, koronavirusga qarshi kurashda birgalikda ish olib borar ekanmiz, ushbu mudhish pandemiyaga qarshi chora-tadbirlar uchun yordam bo‘yicha so‘rovingiz tez fursatlarda ko‘rib chiqilishini ta’minlash uchun ma’muriyatimga ko‘rsatma berdim.

Letter of the United States President to the President of Uzbekistan
I want to express my condolences to You and the victims of the partial collapse of the Sardoba Reservoir Dam on May 1, 2020. It was devastating to see the images of flooded homes, displaced people, and ruined roads and farms.
Through devoted personal attention and a very quick response, You demonstrated leadership. The Department of State and the United States Agency for International Development also reacted quickly to this tragedy and freed up funding for our assistance efforts.
The United States stands with Uzbekistan and its people during this difficult time.
I also want You to know that I am directing my Administration to ensure Your request for coronavirus assistance is processed rapidly as we work together to fight this terrible pandemic.