Узоқдаги қариндошдан яқиндаги қўшни яхши – Қирғизистон Президенти Ўзбекистон ҳақида фикр билдирди
Қирғизистон Президенти Сооронбай Жээнбеков Ўш вилоятининг Аравон туманига ташрифи чоғида шу ҳақда фикр билдирди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири “Кабар” ахборот агентлиги манбасига асосланиб.
Қўшни давлат раҳбари “Қирғизистон яқин қўшнилари, шу жумладан қардош Ўзбекистон билан савдо алоқаларини ривожлантириш ва иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашдан манфаатдор”, дея таъкидлаган.
Қирғизистон раҳбари Ўш вилоятининг Аравон туманига ташрифи чоғида сўнгги йилларда икки мамлакат нафақат савдо-иқтисодий, балки маданий-гуманитар алоқаларни ҳам фаол ривожлантираётганини алоҳида қайд этган.
– Президент Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатидаги фаолиятини бошлар экан Қирғизистон – Ўзбекистон ўртасида дўстлик ва яхши қўшничилик мустаҳкамланди, – дейди С.Жээнбеков. – Биз яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли муносабатларни сақлашга интиламиз, барча муаммоларни ҳал қиламиз, бунинг учун сабр ва вақт керак. Фарзандларимиз ва мамлакатимиз келажаги учун қўшни давлатлар билан дўстликни мустаҳкамлаш сиёсатини давом эттирамиз.
“Яқин қўшни узоқдаги қариндошдан яхшироқ" деган нақл бежиз айтилмаган. Қирғиз ва ўзбек халқлари асрлар давомида ёнма-ён ва дўст бўлиб яшаб келмоқдалар. Ота-боболаримиз икки халқнинг бирлигини сақлаб, бир-бирига яқин бўлишган. Икки мамлакат нафақат географик жиҳатдан яқин, бизда битта тарих, битта дин, битта тил ва ўхшаш урф-одатлар мавжуд”, дея Сооронбай Жээнбеков сўзларини келтиради манба.

Президент Кыргызстана: Мы стремимся к добрососедству и сохранению взаимовыгодных отношений с Узбекистаном
Кыргызстан заинтересован в развитии торговли и укреплении экономических связей с ближайшими соседями, в том числе и с братским Узбекистаном, заявил вчера Президент Сооронбай Жээнбеков, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе рабочей поездки в Араванский район Ошской области глава Кыргызстана подчеркнул, что в последние годы две страны активно развивают не только торгово-экономические, но и культурно-гуманитарные отношения.
«С приходом на должность Президента Шавката Мирзиёева дружба и добрососедство между Кыргызстаном и Узбекистаном укрепляется, — приводит слова главы государства Кыргызское Национальное информационное агентство "Кабар". – Мы стремимся к добрососедству и сохранению взаимовыгодных отношений, решим все проблемы, для этого нужны терпение и время. Мы продолжим политику укрепления дружбы с соседними странами ради будущего наших детей и нашей страны».
«Есть хорошая поговорка: «Близкий сосед, лучше дальнего родственника». Кыргызский и узбекский народы веками жили бок о бок, в гармонии и дружбе, — сказал Сооронбай Жээнбеков. – Наши предки роднились, сохраняя единство двух народов. Две страны близки друг к другу не только географически, у нас одна история, одна религия, один язык и схожие традиции».