Тошкентда ўтган ҳарбий ўқув-машқлар «The European Security and Defence Union» нашрида ёритилди
Европанинг нуфузли таҳлилий нашри — «The European Security and Defence Union» журналида Тошкентда 2019 йил ноябрь ойида бўлиб ўтган «Жайрон» ҳарбий ўқув-машқлари ҳақида мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Журнал 2008 йилдан буён нашр этилади. У глобал сиёсат вакиллари, Европа Иттифоқига аъзо давлатлар парламентлари, Европа парламенти, БМТ институтлари, нодавлат-нотижорат ташкилотлари, илмий, таҳлил ва ҳарбий доираларнинг долзарб масалалар бўйича ўз нуқтаи назарлари ва баҳолари учун оммабоп платформа ҳисобланади.
Мақола муаллифи, нашр бош муҳаррири ўринбосари Н.Казабун «Жайрон» машғулотларида журналист сифатида иштирок этган. Журнал бош муҳаррири Х.Бюл эса тадбирга кимёвий, биологик, радиоактив ва ядровий хавфсизлик бўйича эксперт сифатида таклиф қилинган.
«2019 йил ноябрь ойида журнал бош муҳаррири Х.Бул билан Тошкентга учдим. Хавфсизлик бўйича мутахассислар сифатида бизни бундай йирик тадбирни қандай ташкил этишлари қизиқтирган эди. Унда Ўзбекистон томонидан 200 га яқин вакил иштирок этди. Улар билан бир қаторда ҳамкор давлатларнинг ўнлаб иштирокчилари ЕИнинг ташаббуси доирасида кимёвий, биологик, радиоактив ва ядро материаллари (КБРЯ) бўйича малака марказларида ўзаро ҳамкорлик қилишди», деб ёзади муаллиф.
Ўн йил олдин бошланган ЕИ ташаббуси КБРЯ билан боғлиқ ҳодисаларнинг олдини олиш учун миллий, минтақавий ва минтақалараро ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган.
Мақолада ҳарбий ўқув машқлари ҳақида батафсил маълумот берилган. Таъкидланишича, машғулотларга 235 та махсус техника ва куч тузилмаларининг 250 нафар жангчиси ҳамда Ўзбекистон махсус бўлинмалари мутахассислари жалб қилинган.
Ўқув режаси тўрт қисмдан иборат бўлиб, улар кимёвий ва биологик воситалардан фойдаланган ҳолда террорчилар таҳдиди юзага келган тақдирда давлат идораларининг ўзаро муносабати ва мувофиқлаштирилган ҳаракатларини намойиш этди.
Мақолада машқлар давомидаги гиёҳванд моддаларни мамлакатга олиб кириш тўғрисида маълумот олиш, чегарадан ўтиш жойида хавфли юкларни аниқлаш ва махфий назоратни амалга ошириш, амалиёт штабини бир вақтнинг ўзида ташкил этиш, ер ости лабораториясини аниқлаш, шунингдек, лабораторияни эгаллаб олиш, хавфли моддаларни ташиш ва зарарсизлантириш, уларни идентификациялаш, зарарли моддалар тарқалишини зарарсизлантириш ва одамларни қутқарув жиҳозлари билан таъминлаш каби жараёнлар ҳақида атрофлича фикр юритилади.
Бундан ташқари, машғулотларда аҳоли зич жойлашган ҳудудда террорчилик ҳужумини амалга оширишга уриниш, уйдаги портловчи мосламани зарарсизлантириш, йирик савдо ва кўнгилочар марказнинг кинотеатрида тайёрланган террорчилик ҳужумининг олдини олиш, портловчи ускуналарни аниқлаш, уларни зарарсизлантириш ва йўқ қилиш жараёнлари кўрсатилди.
Муаллифнинг таъкидлашича, ўқув машғулотлари БМТ, Европа Иттифоқи, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари, бешта малака марказларининг минтақавий котибиятлари раҳбарлари ва мувофиқлаштирувчилари, Европа, Африка ва Осиёнинг 15 мамлакати экспертлари томонидан кузатилган.
Таъкидланишича, машқларга тайёргарлик кўриш учун деярли бир йил вақт сарфланган. Шу билан бирга, ташкилотчилар бугунги кунда террорчилар зарур билимга эга эканини ва кимёвий ҳамда биологик воситалардан ўзларининг вайронкорлик мақсадлари йўлида фойдаланишларини асослаб беришди.
«Халқаро иштирокчиларни жалб қилган ҳолда «Жайрон» каби йирик қўшма машқларни ўтказишнинг ўзи қийин жараён. Унинг аҳамиятини ва натижасини эса қисқа вақт ичида баҳолаб бўлмайди», деб ёзади «The European Security and Defence Union» журнали бош муҳаррири ўринбосари.

«The European Security and Defence Union» о военных учениях в Узбекистане
В авторитетном европейском аналитическом издании, журнале «The European Security and Defence Union» опубликована статья, рассказывающая о состоявшихся в ноябре 2019 года в Ташкенте военных учениях «Джейран», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Журнал, издающийся с 2008 года, служит популярной платформой для представителей глобальной политики, парламентов стран-членов ЕС, Европейского парламента, институтов ЕС и ООН, неправительственных организаций, научных, аналитических и военных кругов, которые делятся своими экспертными взглядами и оценками по наиболее актуальным вопросам европейской и глобальной политики, экономики, безопасности и обороны.
Автор статьи – заместитель главного редактора издания Н.Казабун приняла участие в учениях «Джейран» в качестве журналиста, тогда, как главный редактор издания Х.Бюль был приглашен на мероприятие как эксперт по вопросам химической, биологической, радиоактивной и ядерной безопасности.
«В ноябре 2019 года вместе с главным редактором журнала Х.Бюлем я вылетела в столицу Узбекистана – город Ташкент. В качестве экспертов по вопросам безопасности нам было очень интересно посмотреть, как будет организовано такое крупное мероприятие, в котором только с узбекской стороны принимало участие около 200 представителей, а кроме них - десятки участников из стран-партнеров, взаимодействующих в рамках динамичной инициативы ЕС по созданию Центров передового опыта по вопросам химических, биологических, радиоактивных и ядерных материалов (ХБРЯМ)», - пишет автор.
Целью инициативы ЕС, запущенной десять лет назад, является укрепление национального, регионального и межрегионального сотрудничества для предотвращения инцидентов, связанных с ХБРЯМ.
В статье приведена подробная информация о трехдневном мероприятии. В частности, сообщается, что к учениям были привлечены 235 единиц специальной техники и 250 бойцов силовых структур и специалистов специализированных ведомств Узбекистана.
План учений состоял из четырех логически связанных частей, в рамках которых продемонстрировано взаимосвязанное реагирование и скоординированные действия государственных структур при возникновении террористических угроз с применением химических и биологических агентов.
Сценарием были предусмотрены действия при получении сведений о ввозе в страну опасных веществ, выявление при пересечении границы опасных грузов и скрытое наблюдение, выявление подпольной лаборатории с одновременным созданием и организацией деятельности оперативного штаба, а также захват, обследование, обеззараживание лаборатории, непредусмотренный розлив опасных веществ и их идентификация, деконтаминация места распространения опасных веществ и людей с их снаряжением.
Кроме того, продемонстрировано выявление сообщников и других намерений, захват при попытке проведения теракта в густонаселенном пункте, обезвреживание самодельного взрывного устройства (СВУ) в полевых условиях, пресечение подготовленного теракта в кинозале крупного торгово-развлекательного центра, обнаружение, обработка, вывоз и обезвреживание СВУ.
Автор сообщает, что за учениями наблюдали представители ООН, Европейского союза, Региональной антитеррористической структуры ШОС и других международных организаций, руководители и координаторы пяти Региональных Секретариатов Центров передового опыта, специалисты из 15 стран Европы, Африки и Азии.
Отмечается, что на подготову к учениям ушел почти один год. При этом организаторы исходили из того, что террористы сегодня располагают необходимыми знаниями и желанием использовать химические и биологические агенты в своих деструктивных целях.
«Поэтому трудно переоценить важность и своевременность проведения таких крупных совместных учения, как «Джейран», с привлечением международных участников!», - пишет заместитель главного редактора «The European Security and Defence Union».