Matematika instituti barcha olimlar uchun ma’rifat markazi bo‘ladi
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga shu yil yanvar oyidagi Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo‘nalishi rivojlantirilishini aytgan edi. Joriy yilda matematika ana shulardan biri sifatida belgilandi.
Bu xalqimizni ham, ilmiy jamoatchilikni ham g‘oyat quvontirdi. Chunki matematika yurtimizda chuqur tarixiy asosga ega va bugungi kunda taraqqiyot uchun g‘oyat dolzarb.
Mamlakatimizda ushbu yo‘nalishni rivojlantirishda Fanlar akademiyasining Matematika instituti katta o‘rin tutadi. 1943-yilda tashkil etilgan bu dargoh o‘tgan davrda matematik tadqiqotlarning yirik markazlaridan biriga aylangan. Bu yerda shakllangan algebra va funksional analiz, differensial tenglamalar, ehtimollar nazariyasi va matematik statistika bo‘yicha ilmiy maktablar jahon olimlari tomonidan e’tirof etilgan.
Lekin shu paytgacha institut eski, ta’mirtalab binoda ish yuritib kelayotgan edi. Matematiklarga zamonaviy sharoitlar yaratish maqsadida Olmazor tumanidagi Talabalar shaharchasida yangi bino qurilib, foydalanishga topshirildi.
Prezidentimiz bu yerda yaratilgan qulayliklar bilan tanishdi. Yangi imoratda 7 ta ilmiy laboratoriya va “Yosh matematiklar” markazi faoliyat yuritadi. Binoning shinam qavatlarida axborot-resurs markazi va seminar xonalari, akademik va tadqiqotchilar uchun kabinetlar, kutubxona, majlislar zali, oshxona joylashgan. Xonalar eng ilg‘or texnika va uskunalar bilan jihozlangan.
- Bu zamonaviy institut barcha olimlar uchun ma’rifat markazi bo‘lishi kerak. Matematika ko‘p fanlarga yo‘l ochadi. Uni Talabalar shaharchasida barpo etganimiz bejiz emas. Bu institut ta’lim va ilm-fan o‘rtasida uzviylikni ta’minlashi, mamlakatimiz rivojiga zamin yaratishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda ta’lim sohasi mutasaddilari, rektor va matematik olimlar bilan muloqot bo‘ldi.
– Matematika fanining tamal toshini Al-Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy kabi ulug‘ bobolarimiz qo‘ygan. Bu bizning qonimizda bor. Lekin oxirgi yigirma yilda matematikadan bilim darajasi pasayib ketdi. Chunki o‘qituvchilarga kerakli e’tibor, munosib oylik berolmadik, pirovard maqsad qo‘ya olmadik. Buning oqibati hozir ko‘pdan-ko‘p sohalarda sezilyapti. Bugun bu fanni rivojlantirishdan maqsadimiz – matematika bo‘yicha raqobat muhitini yaratish, sanoat, muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha yetuk kadrlar tayyorlash, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari joriy yil 31-may kuni olimlar bilan uchrashuvda matematik ongni bog‘chadan boshlab shakllantirish zarurligini ta’kidlagan edi. Shundan kelib chiqib, Matematika institutida maktabgacha ta’lim, maktablar va oliy o‘quv yurtlaridagi darslarni muvofiqlashtiradigan tizim yo‘lga qo‘yilmoqda.
Shu boradagi taqdimot bilan tanishar ekan, Prezidentimiz «matematika o‘qituvchilarining bilim va malakasi bo‘yicha har bir tuman kesimida tahlil bormi? Moddiy va tashkiliy jihatdan yana nimalar qilishimiz kerak?» deya savollar qo‘ydi.
– Kechagi dars berish uslubi bilan matematikani jadal rivojlantirib bo‘lmaydi. Shu bois avval amalda yaxshi natija bergan xorijiy metodika asosida ta’lim dasturlari yaratib, o‘qituvchilarni qayta tayyorlash zarur. Metodika shunday bo‘lishi kerakki, u bolalarda matematikaga muhabbat uyg‘otsin. Buning uchun o‘quvchilar bu fan hayotda, har bir sohada o‘ziga kerakligini anglashi zarur. Yoshlar imtihondan o‘tish uchun emas, bilimli mutaxassis bo‘lish uchun o‘qishi lozim, – deb ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Oxirgi besh-o‘n yilda matematika yo‘nalishi bo‘yicha universitetlarni bitirgan yoshlarni topib, xohishiga qarab qayta tayyorlab, maktablarga, fan nomzodlarini esa oliy ta’lim muassasalariga ishga jalb etish muhimligi ta’kidlandi. Matematika kafedra mudirlarini saylash tartibini joriy qilish, kafedra mudirlari kengashi tuzib, doimiy tajriba almashinuvni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Matematika institutida 72 nafar ilmiy xodim, jumladan, 5 nafar akademik faoliyat yuritmoqda. Oxirgi ikki yilda 11 nafar fan doktori va 14 nafar fan nomzodi tayyorlangan. 422 ta ilmiy maqola (245 tasi chet elda), 9 ta monografiya (5 tasi chet elda) chop etilgan.
Sohadagi fundamental tadqiqotlarni moliyalashtirish hajmi bir yarim barobarga oshirildi. Xalqaro fan olimpiadalarida g‘olib bo‘lgan yoshlar va ularning ustozlarini rag‘batlantirish tizimi joriy etildi.
2019-yil 9-iyulda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Matematika ta’limi va fanlarini yanada rivojlantirishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining V.I.Romanovskiy nomidagi matematika instituti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori hamda 2020 yil 7 mayda “Matematika sohasidagi ta’lim sifatini oshirish va ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan.

Институт математики станет просветительским центром для всех ученых
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава нашего государства инициировал развитие нескольких приоритетных направлений науки каждый год. В этом году одной из этих важных областей была определена математика.
Это очень обрадовало наш народ и научное сообщество, так как в Узбекистане она имеет глубокие исторические корни и сегодня весьма значима для развития.
Институт математики Академии наук играет важную роль в продвижении этой науки в нашей стране. Основанное в 1943 году, данное учреждение превратилось в один из главных центров математических исследований. Появившиеся здесь научные школы алгебры и функционального анализа, дифференциальных уравнений, теории вероятностей и математической статистики признаются мировым научным сообществом.
Но до сих пор институт работал в старом, нуждавшемся в ремонте здании. Чтобы создать современные условия для математиков было построено и сдано в эксплуатацию новое здание в Студенческом городке, что в Алмазарском районе Ташкента.
Президент ознакомился с созданным здесь удобствами. В новом сооружении действуют 7 научных лабораторий и Центр молодых математиков. Здание располагает информационно-ресурсным центром и классами для семинаров, кабинетами академиков и исследователей, библиотекой, конференц-залом и столовой. Помещения оснащены самой современной техникой и оборудованием.
- Этот современный институт должен стать просветительским центром для всех ученых. Математика открывает путь ко многим наукам. Совсем не случайно мы построили здание института здесь, в Студенческом городке. Учреждение должно обеспечить тесную взаимосвязь образования и науки, заложить основу для развития нашей страны, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Состоялась беседа с ответственными лицами сферы образования, ректорами и учеными-математиками.
- Краеугольный камень математики был заложен нашими великими предками, такими как Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни. Математика у нас в крови. Но за последние двадцать лет уровень знаний в этой науке снизился. Поскольку мы не уделяли учителям должного внимания, не дали им достойную зарплату, не поставили перед ними конкретную цель. Последствия этого сейчас ощущаются во многих сферах. Сегодня наша цель в развитии данной области - создать конкурентную среду по математике, подготовить хорошие кадры промышленной и инженерной направленности, - сказал Президент.
На состоявшейся 31 мая текущего года встрече с учеными глава государства подчеркнул необходимость формирования математического сознания с самого раннего возраста. Поэтому создается система, в которой Институт математики будет координировать преподавание математики в дошкольных образовательных учреждениях, школах и вузах.
Знакомясь с соответствующей презентацией, Президент спросил: «Есть ли анализ знаний и навыков учителей математики в разрезе районов? Что еще нам нужно сделать в финансовом и организационном плане?»
- Невозможно ускорить развитие математики вчерашней методикой преподавания. Поэтому необходимо переподготовить учителей путем создания образовательных программ на основе хорошо зарекомендовавшей себя зарубежной практики. Методология должна быть такой, чтобы она пробуждала у детей любовь к математике. Учащиеся должны понимать, что эта наука нужна в жизни, в каждой сфере. Молодежь должна учиться не для того, чтобы сдать экзамен, а для того, чтобы стать образованными специалистами, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что важно найти и пригласить в школы молодых людей, которые за последние пять-десять лет закончили университеты по направлению математики, а кандидатов наук - в высшие учебные заведения. Дано указание ввести порядок выборов заведующих кафедрами математики, создать совет заведующих кафедрами и наладить регулярный обмен опытом.
Институт математики насчитывает 72 научных сотрудника, в том числе пятерых академиков. За последние два года подготовлено 11 докторов и 14 кандидатов наук. Опубликовано 422 научных статьи (245 - за рубежом), 9 монографий (5 - за рубежом).
Финансирование фундаментальных исследований в этой области было увеличено в полтора раза. Внедрена система стимулирования молодежи, победившей на международных научных олимпиадах, а также их преподавателей.
Напомним, Президент Республики Узбекистан 9 июля 2019 года подписал постановление "О мерах государственной поддержки дальнейшего развития математического образования и науки, а также коренного совершенствования деятельности Института математики имени В.И.Романовского Академии наук Республики Узбекистан", 7 мая 2020 года – постановление "О мерах по повышению качества образования и развитию научных исследований в области математики".