Bundan bir yil oldin, 2019-yil 24-may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Milliy universitetida oliy taʼlim va ilm-fan namoyandalari bilan uchrashgan edi. Olim va pedagoglarning ijtimoiy sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida eʼtibor qaratib, ular uchun koʻp qavatli uylar qurish boʻyicha koʻrsatmalar bergandi.
Shunga muvofiq, Toshkentdagi Talabalar shaharchasi hududida 6 ta 9 qavatli turar joy bunyod etildi. 216 ta xonadon jihozlangan holda foydalanishga topshirildi. Devorlari energiya tejovchi materiallar bilan qoplangan. Xonadonlarga alohida isitish moslamalari oʻrnatilgan. Hovlilarida bolalar va sport maydonchalari, avtoturargohlar tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari bugun mazkur uylarda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi, xonadon egalari bilan suhbatlashdi.
- Sizlarni, sizlar orqali bu yerda yashaydigan barcha oilalarni tabriklayman, mana shu shinam, zamonaviy uylar muborak boʻlsin! Oʻzim ham qishloqdan kelib, 15 yil ijarada yashagan odam sifatida bu narsaning qadrini juda yaxshi his qilaman. Biz olim va pedagoglardan natija kutardigu, sharoitini soʻramasdik. Sizlarni ham rozi qiladigan vaqt-soat keldi. Ilmli odamlar – mamlakatimizning oltin fondi. Ularning qoʻlida kelajagimiz boʻlgan bolalarimiz tarbiyalanadi. Oʻqituvchilar uyli boʻlib, oilasidan koʻngli toʻq boʻlsa, kasbiga mehr bilan, Vatanga sadoqat bilan ishlaydi. Bu uylar sizlarga buyursin, shu yerda toʻylar qilinglar. Farzandlaringiz, nevaralaringiz ota-onam ilmni tanlab kam boʻlmadi, deb yursin, – deya ezgu niyatlar bildirdi Prezident.

Шавкат Мирзиёев: Ученые – золотой фонд нашей страны
Год назад, 24 мая 2019 года, Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями высшего образования и деятелями науки в Национальном университете Узбекистана. Тогда он уделил особое внимание улучшению положения ученых и педагогов, дал поручение построить для них многоэтажные дома.
Так, на территории Студенческого городка возведены 6 девятиэтажных домов с 216 полностью обставленными квартирами. При строительстве использованы энергосберегающие стеновые материалы. Квартиры оборудованы автономными отопительными системами. Во дворах организованы детские и спортивные площадки, автостоянки.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в квартирах, пообщался с хозяевами.
- Поздравляю вас и в вашем лице все живущие здесь семьи с обретением такого вот уютного, современного жилья. Я сам родом из сельской местности, и как человек, который в течение 15 лет прожил в съемной квартире, очень хорошо понимаю ценность собственного крова. Мы требовали от ученых и педагогов результат, но не интересовались их жизненными условиями. Пришло время удовлетворить и ваши запросы. Ученые - золотой фонд нашей страны. В их руках будут воспитываться наши дети - наше будущее. Если учителя имеют свой дом, спокойны за свою семью, то будут работать с любовью к своей профессии и преданностью Родине. Желаю, чтобы вам счастливо жилось в этих домах, чтобы здесь устраивались свадьбы. Пусть ваши дети и внуки знают, что их родители не ошиблись, выбрав науку, - сказал Президент.