Bundan bir yil oldin, 2019-yil 24-may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Milliy universitetida oliy taʼlim va ilm-fan namoyandalari bilan uchrashgan edi. Olim va pedagoglarning ijtimoiy sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida eʼtibor qaratib, ular uchun koʻp qavatli uylar qurish boʻyicha koʻrsatmalar bergandi.
Shunga muvofiq, Toshkentdagi Talabalar shaharchasi hududida 6 ta 9 qavatli turar joy bunyod etildi. 216 ta xonadon jihozlangan holda foydalanishga topshirildi. Devorlari energiya tejovchi materiallar bilan qoplangan. Xonadonlarga alohida isitish moslamalari oʻrnatilgan. Hovlilarida bolalar va sport maydonchalari, avtoturargohlar tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari bugun mazkur uylarda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi, xonadon egalari bilan suhbatlashdi.
- Sizlarni, sizlar orqali bu yerda yashaydigan barcha oilalarni tabriklayman, mana shu shinam, zamonaviy uylar muborak boʻlsin! Oʻzim ham qishloqdan kelib, 15 yil ijarada yashagan odam sifatida bu narsaning qadrini juda yaxshi his qilaman. Biz olim va pedagoglardan natija kutardigu, sharoitini soʻramasdik. Sizlarni ham rozi qiladigan vaqt-soat keldi. Ilmli odamlar – mamlakatimizning oltin fondi. Ularning qoʻlida kelajagimiz boʻlgan bolalarimiz tarbiyalanadi. Oʻqituvchilar uyli boʻlib, oilasidan koʻngli toʻq boʻlsa, kasbiga mehr bilan, Vatanga sadoqat bilan ishlaydi. Bu uylar sizlarga buyursin, shu yerda toʻylar qilinglar. Farzandlaringiz, nevaralaringiz ota-onam ilmni tanlab kam boʻlmadi, deb yursin, – deya ezgu niyatlar bildirdi Prezident.

Shavkat Mirziyoyev: Scientists are our country’s golden fund
A year ago, on May 24, 2019, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting with higher education representatives and scientists at the National University of Uzbekistan. Then he paid special attention to improving the situation of scientists and teachers, gave the order to build multi-storey buildings for them.
Six nine-storey houses with 216 fully furnished apartments were built in the campus. During the construction, energy-saving wall materials were used. Apartments are equipped with autonomous heating systems. Children’s and sports grounds, parking lots are organized in the yards.
The Head of the state got acquainted with the conditions created in the apartments, talked with the owners.
“I congratulate you and all the families living here with the acquisition of such a cozy, modern housing. I myself come from a rural area, and as a person who has lived in a rented apartment for 15 years, I understand very well the value of the own home. We demanded a result from scientists and teachers, but were not interested in their living conditions. The time has come to satisfy your requests. Scientists are the golden fund of our country. Our children – our future will be brought up in their hands. If teachers have their own home, are calm for their family, they will work with love for their profession and devotion to their homeland. I wish you to live happily in these houses and hold weddings here. Let your children and grandchildren know that their parents were not mistaken in choosing science”, the President said.