Eksport va qoʻshimcha ish oʻrinlari yaratish yoʻlida
Prezident Olmazor tumanida “Next Generation Product” qoʻshma korxonasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Bu yerda “Royal” savdo belgisi ostida yiliga 460 ming dona elektr va quyosh energiyasi asosida ishlovchi suv isitish uskunasi, Germaniyaning “Viessmann” brendi ostida 75 ming dona suv isitish qozoni ishlab chiqariladi. Korxonada jami 530 kishi ish oʻrni bilan taʼminlangan.
Mahsulotlar Rossiya, Ukraina, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston va Afgʻonistonga eksport qilinmoqda.
Pandemiya sharoitiga qaramay korxonada ishlab chiqarish surʼati pasaygani yoʻq. Yanvar-may oylarida 1,8 million dollarlik eksport amalga oshirildi. Yil yakunigacha koʻrsatkichni 7 million dollarga yetkazish moʻljallangan.
Davlatimiz rahbariga shu yerda istiqboldagi loyihalar haqida ham maʼlumot berildi. Prezident mahsulotlar turini koʻpaytirib, qoʻshimcha ish oʻrinlari yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Растет экспортный потенциал, создаются дополнительные рабочие места
В ходе посещения Алмазарского района Президент ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Next Generation Product».
Здесь за год изготавливаются 460 тысяч электрических и солнечных водонагревателей под маркой Royal и 75 тысяч отопительных котлов под немецким брендом Viessmann. На предприятии трудятся 530 человек.
Продукция экспортируется в Россию, Украину, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Афганистан.
Несмотря на условия пандемии, темпы производства на предприятии не замедлились. В январе-мае экспорт составил 1,8 миллиона долларов. К концу года планируется увеличить этот показатель до 7 миллионов долларов.
Главе государстве также представлена информация о перспективных проектах. Президент дал указания по расширению ассортимента продукции и созданию дополнительных рабочих мест.