БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ўзбекистон билан ҳамкорликни қўллаб-қувватламоқда
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси 2019 йил учун йиллик ҳисобот тақдим этди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистоннинг Женевадаги БМТ бўлинмаси ва бошқа халқаро ташкилотлардаги Доимий ваколатхонаси маълум қилишича, ҳужжатдан Олий комиссар фаолияти якунлари, бошқарма бош қароргоҳи ва унинг жойлардаги ваколатхоналари бажарган кенг кўламли ишлар ҳақидаги батафсил маълумот жой олган.
Ушбу ҳисобот Мишел Бачелетнинг Олий комиссар сифатида ишлаган биринчи йил натижаларига асосланган. Чили Президенти сифатида икки марта фаолият юритган M.Бачелет ушбу лавозимга 2018 йил сентябрь ойида Зайид ал-Ҳусайн (Иордания) ўрнига тайинланган эди.
Ҳужжатда БМТ томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаш мақсадида амалга оширилган ишлар қайд этилган. Хусусан, БМТ тинчликпарварлик амалиётида инсон ҳуқуқлари таъминланишига кўмак берилди, бошқарманинг дунё бўйлаб 84 та ваколатхонаси салоҳияти оширилди ва техник ҳамкорлик ривожлантирилди, инсон ҳуқуқларига оид 37 та шартномани ратификация қилиш ва инсон ҳуқуқлари бўйича асосий ҳужжатларга қўшилишга кўмаклашилди, 77 мамлакатда қийноққа учраган 36 мингга яқин инсон реабилитация қилинди, дискриминацияни ҳар қандай шаклда тақиқлаш бўйича 15 та янги миллий қонун қабул қилишга ёрдам берилди.
Таъкидлаш жоизки, ҳужжатда илк бор инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон билан ҳамкорликда эришилган ютуқлар тўғрисида батафсил маълумот берилган. Ҳисоботнинг кириш қисмида бу ҳақда сўз юритилган.
Олий комиссар бошқармаси Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) бўйича миллий кўрсаткичларни ишлаб чиқишга ёрдам бериш бўйича ташкил этилган қатор қўшма тадбирларни ижобий баҳолаган. Таъкидланишича, Ўзбекистон БРМ ва ривожланишнинг бошқа режаларини амалга оширишда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва БМТнинг ҳуқуқни ҳимоя қилиш механизмлари бўйича тавсияларини инобатга олмоқда.
Ўзбекистон томонидан Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни ратификация қилиш жараёнида эришилган натижалар ҳақида ҳам хабар қилинган. Бундан ташқари, мамлакатимизда БМТнинг Қийноқларга қарши конвенциянинг факультатив протоколига қўшилишни қўллаб-қувватлаш бўйича қатор тадбирлар амалга оширилганига эътибор қаратилган. Ушбу муҳокамаларда фуқаролик жамияти вакиллари ҳам фаол иштирок этгани қайд этилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил декабрь ойида халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг инсон ҳуқуқлари ҳимояси бўйича тавсиялари ижросини мониторинг қилиш бўйича фаолиятни кучайтиришни назарда тутган қарори қабул қилингандан сўнг Олий комиссар бошқармаси томонидан халқаро тажриба ва илғор амалиёт алмашувини ташкил қилиш бўйича қатор лойиҳалар ташкил этилганига алоҳида эътибор қаратилган.
БМТнинг шартномавий ва устав органларига ҳисоботларни тақдим этишнинг миллий механизмлари салоҳияти сезиларли даражада кучайтирилгани таъкидланган. Ўзбекистон Олий комиссар бошқармаси билан ҳамкорликда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий ҳужжатини тайёрлади ва тақдим этди. БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича тузилмалари бундай ҳужжатлардан асосий қўлланма сифатида фойдаланади.
Тегишли давлат органлари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий институтлар ва фуқаролик жамияти ўртасида БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича қўмиталарининг якуний хулосалари бўйича изчилликка эришиш ва уни мониторинг қилишда мувофиқлаштирилган ҳаракатлар даражаси кўтарилди.
Ҳисоботда академик ҳамжамият, вазирлик ва давлат идоралари вакилларини ўқитиш ва касб маҳоратини ошириш бўйича амалга оширилган ишлар ҳам акс эттирилган.
Шунингдек, мамлакатимизда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг нашрлари ҳамда маълумотномалари ўзбек тилига таржима қилиниб, тарқатилгани таъкидланган.

Верховный комиссар ООН по правам человека приветствует сотрудничество с Узбекистаном
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) представило свой очередной Годовой доклад за 2019 год, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Постоянного Представительства нашей страны при отделении ООН и других международных организациях в Женеве, документ содержит данные об итогах деятельности Верховного комиссара и охватывает большое число направлений работы, проведенной штаб-квартирой Управления и его представительствами на местах.
Текущий доклад подготовлен по итогам первого полноценного года работы Мишель Бачелет в качестве Верховного комиссара. Ранее дважды занимавшая пост президента Чили М.Бачелет сменила в сентябре 2018 года представителя Иордании Зейда Аль-Хуссейна.
Отчетная информация затронула такие вопросы, как помощь в интеграции прав человека в миротворческие операции ООН; наращивание потенциала и техническое сотрудничество в 84 представительствах Управления на местах по всему миру; работу по мониторингу и защите в рамках правозащитных компонентов 12 миротворческих миссий, содействие 37 ратификациям и присоединению к ключевым договорам по правам человека; обеспечение реабилитации и помощи почти 36 тысячам жертв пыток в 77 странах; помощь в принятии 15 новых национальных законов по запрету дискриминации во всех ее формах.
Следует отметить, что в документе впервые содержится подробная информация о достигнутом прогрессе по сотрудничеству с Узбекистаном в области прав человека. Республика упоминается и в предисловии Верховного комиссара к докладу.
Необходимо отметить положительную оценку УВКПЧ проведенных в республике совместных мероприятий, которые способствовали разработке национальных индикаторов по Целям устойчивого развития в полном соответствии с международным правом в этой области. Подчеркивается, что как итог при реализации ЦУР и других планов развития Узбекистан наряду с другими странами учитывает вопросы защиты прав человека и рекомендаций правозащитных механизмов ООН.
Сообщается также о достигнутом прогрессе в процессе ратификации Узбекистаном Конвенции о правах инвалидов. Так, проведен ряд мероприятий по содействию присоединения нашей страны к Факультативному протоколу к Конвенции ООН против пыток. В их обсуждении активное участие приняли также представители гражданского общества.
Особое внимание обращено на тот факт, что после принятия соответствующего Постановления Президента Узбекистана в декабре 2018 года, в рамках которого предусмотрено усиление деятельности по мониторингу выполнения рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека, УВКПЧ реализованы несколько проектов по обмену международным опытом и передовой практикой в этих областях.
Подчеркивается значительное укрепление потенциала национальных механизмов по подготовке докладов в договорные и уставные органы ООН. В сотрудничестве с УВКПЧ Узбекистан в числе немногих стран подготовил и представил свой основный базовый документ в области прав человека, который используется в качестве руководства всеми правозащитными структурами ООН.
Повысилась координация между соответствующими государственными органами, национальными правозащитными учреждениями и гражданским обществом в деле осуществления и систематического мониторинга прогресса, достигнутого в отношении заключительных замечаний комитетов ООН по правам человека.
В докладе нашла отражение проведенная работа по обучению и повышению профессиональных навыков узбекских представителей из академических кругов, отраслевых министерств и государственных учреждений.
Отмечается также осуществленный в нашей стране перевод на узбекский язык и распространение публикаций и справочных материалов УВКПЧ.