ЕХҲТнинг Экологик-иқтисодий форумига тайёргарлик кўриш бўйича учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 15 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг (ЕХҲТ) 28-экологик-иқтисодий форумига тайёргарлик кўриш бўйича иккинчи учрашувда иштирок этди. Тадбир видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтди.
Тадбирда ЕХҲТ бош котиби Томас Гремингер, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг саноатни ривожлантириш бўйича ташкилоти бош директори Ли Йонг, халқаро тузилмалар ва ЕХҲТ аъзо давлатларининг вакиллари иштирок этди.
Инновация, шаффофликни ошириш ва рақамлаштириш жараёнини кенгайтириш орқали коррупцияга қарши курашиш йўли билан ЕХҲТ минтақасида хавфсизлик, барқарорлик ва иқтисодий ўсишга кўмаклашиш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Ўзбекистон томони “Коррупцияга қарши курашда замонавий инновацион ёндашув - Ўзбекистон тажрибаси” мавзусида нутқ сўзлади.
Маърузада Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш давлат сиёсати даражасига кўтарилганлиги таъкидланди. Жумладан, коррупцияга қарши курашишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш, коррупцияга қарши чоралар самарадорлигини ошириш, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини кучайтириш, давлат органларининг фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ билан самарали ҳамкорлигини ташкиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

О подготовительной встрече к Эколого-экономическому форуму ОБСЕ
15 июня 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов принял участие во второй подготовительной встрече к 28-ому Эколого-экономическому форуму Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), прошедшей в формате видеоконференцсвязи.
В мероприятии прияли участие генеральный секретарь ОБСЕ Томас Гремингер, генеральный директор Организации Объединённых Наций по промышленному развитию Ли Йонг, представители международных структур и государств-членов ОБСЕ.
Состоялся обмен мнениями по вопросам содействия безопасности, стабильности и экономическому росту в регионе ОБСЕ путем предотвращения и борьбы с коррупцией посредством инноваций, повышения прозрачности и цифровизации.
Узбекская сторона выступила на тему «Современный инновационный подход в противодействии коррупции – опыт Узбекистана».
В ходе выступления было подчеркнуто, что в Узбекистане борьба с коррупцией возведена в ранг государственной политики. В частности, особое внимание уделяется вопросам совершенствования организационно-правовых механизмов противодействия коррупции, повышения эффективности антикоррупционных мер, усиления правовой культуры населения, организации эффективного взаимодействия государственных органов с институтами гражданского общества и СМИ.