Меҳмон уйлари ҳақида ҳаммаси: Ўзбекистон СВТ туризм тарғиботи учун махсус сайт ишлаб чиқилди
СВТ (Community Based Tourism) ички ва ташқи туризмни ривожлантириш йўналишларидан бири бўлиб, нисбатан янги ва истиқболли йўналиш ҳисобланади.
Европа Иттифоқининг “Марказий Осиёда иқтисодиётни барқарор ривожлантириш учун агро ва экотуризмни бизнес уюшмалар орқали кучайтириш” лойиҳасини самарали амалга ошириш мақсадида юртимизда Ўзбекистон СВТ туризмининг маркетинг тарғиботига йўналтирилган чора-тадбирлар комплекси ишлаб чиқилди. Тайёрланган ахборот маҳсулотлари кўлами кенг бўлиб, булар логотип, веб-сайтлар, луғатлар ва оилавий меҳмон уйлари эгалари учун қўлланмалардан иборатдир.
Ўзбекистон СВТ (Community Based Tourism – Ҳамжамиятларга асосланган туризм) реклама тарғиботи учун махсус www.cbtuzbekistan.uz сайти ишлаб чиқилди, унда оилавий меҳмон уйлари ҳақида батафсил маълумот ва уларнинг жойлашувига оид интерфаол харита мавжуд. Истеъмолчилар учун қулай логистика ҳамда сайт экотизими Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларида дам олиш учун энг муносиб вариантни топиш имконини беради.
Сайт Ўзбекистон Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси (ХСТУ) томонидан ишлаб чиқилган ва юритилади. Фойдаланувчилар қулайлиги учун www.cbtuzbekistan.uz сайтида оилавий меҳмон уйларидан ташқари, мамлакатнинг етакчи операторлари томонидан ишлаб чиқилган СВТ-маршрутлар ҳам жойланади. “Муайян жой бўйича жозибадор имиж ва қизиқарли маршрутларнинг мавжудлиги алоҳида бир ҳудудда рақобатбардош туристик секторнинг шаклланиш имконини яратади. Бироқ ҳудуднинг туристик салоҳиятини кашф қилишнинг ўзигина етарли эмас. Замонавий дунёда энг муҳими туристик ресурсларнинг тўғри оммалаштирилишидир.
Шундай экан, www.cbtuzbekistan.uz сайтининг миссияси шу муҳим вазифани ечишдан иборатдир”, - дейди ХСТУ раиси Гулчеҳра Исроилова. Шунингдек, Ўзбекистон СВТ туризмини тарғиб қилиш мақсадида оилавий меҳмон уйларининг логотипи ишлаб чиқилди, бу мамлакат қишлоқ хўжалик туризми рамзини шакллантириш имконини беради.
Асосий вазифа Ўзбекистоннинг меҳмондўстлиги ҳамда СВТ туризм йўналишини акс эттирувчи Hospitality Uzbekistan услубини ишлаб чиқишдан иборатдир. Маълумот учун: Ўзбекистон Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси туроператорлар, меҳмонхона бизнеси ва меҳмон уйлари вакилларини бирлаштиради. ХСТУнинг вазифаси Ўзбекистоннинг туризм соҳасини ривожлантиришга йўналтирилган саъй-ҳаракатларни бирлаштириб, ўз аъзолари ва бизнесни ривожлантиришдаги ҳамкорлари манфаати, шунингдек уларнинг бошқарув хусусиятларини ривожлантиришга оид ташаббусларни илгари суришдан иборатдир.

Всё о гостевых домах: Разработан специальный сайт для продвижения СВТ туризма Узбекистана
СВТ (Community Based Tourism) является одним из направлений развития внутреннего и въездного туризма, это относительно новое и перспективное направление.
Для эффективной реализации проекта Европейского Союза «Усиление сельского и экотуризма через бизнес-ассоциации для устойчивого экономического развития в Центральной Азии» в Республике Узбекистан был разработан комплекс мероприятий, направленных на маркетинговое продвижение СВТ Узбекистана.
Спектр подготовленных информационных продуктов оказался весьма широким: лого, веб-сайт, брошюры, словари и пособие для владельцев семейных гостевых домов. Для рекламного продвижения СВТ (Community Based Tourism - Туризм, основанный на сообществах) Узбекистана разработан специальный сайт – www.cbtuzbekistan.uz, где размещается подробная информация о гостевых домах с демонстрацией расположения на интерактивной карте.
Удобная для потребителей логистика и комфортная экосистема сайта позволяют найти оптимальный вариант для отдыха в сельских районах Узбекистана. Сайт разработан и будет весьтись Ассоциацией частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО). Для удобства пользователей на сайте www.cbtuzbekistan.uz, помимо информации о потенциальных местах отдыха в семейных гостевых домах, будут размещаться СВТ-маршруты, разработанные ведущими туроператорами страны. “Наличие привлекательного имиджа территории и разработанных интересных маршрутов создает возможность формирования конкурентоспособного туристского сектора отдельно взятого региона. Однако, только раскрыть туристский потенциал территории недостаточно.
Самое важное в современных реалиях - это правильная популяризация туристских ресурсов. И миссия сайта www.cbtuzbekistan.uz заключается в решении это важной задачи”, - сообщает председатель АЧТО Гулчехра Исраилова. Также, в целях рекламного продвижения СВТ Узбекистана был разработан логотип СВТ (гостевых домов) Узбекистана, который может сформировать узнаваемый образ сельского туризма страны. Основная задача - разработка фирменного стиля Hospitality Uzbekistan, олицетворяющего гостеприимство Узбекистана и направление туризма Community Based Tourism.
Справочно: Ассоциация частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО) объединяет туроператоров, представителей гостиничного бизнеса и гостевые дома. Миссией Ассоциации является продвижение интересов собственных членов и партнёров в развитии бизнеса, а также их управленческих качеств, объединяя усилия для развития туристической индустрии в Узбекистане.