ИТСВ "Лойиҳалар фабрикаси"ни ривожлантириш учун «Dubai future foundation» кўмагини жалб қилди
Жорий йилнинг 22 июнь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш.Вафаев, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқариш маркази директори Х.Тешабаев, БАА ҳукумат ва келажак ишлари бўйича вазирлигининг лидерлик ва давлат имкониятлари Котибияти директори ўринбосари Ясира Аль Накби ҳамда «Dubai Future Foundation» (БАА) бош директори Халфан Белҳоул иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Видеоконференция давомида Амирлик томони «Dubai Future Foundation» инновацион, талабга эга бўлган инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишдаги фаолияти ва имкониятлари ҳақида маълумотлар тақдим этди, шунингдек, бизнес-инкубаторларни яратиш бўйича ўз тажрибаси билан ўртоқлашди.
Музокаралар якуни бўйича Марказ ва «Dubai Future Foundation» ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш, Марказ салоҳиятини ошириш ва Марказ қошида фаолият юритаётган «Лойиҳалар фабрикаси» самарадорлигини оширишга қаратилган ўқув дастурини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди. Унинг асосий вазифаси янги йирик инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ҳисобланади.
Маълумот учун: «Dubai Future Foundation» (DFF) 2016 йилда БАА вице-Президенти ва бош вазири Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум томонидан ташкил этилган. DFF БАА келажагини режалаштириш ва шакллантиришда асосий роль ўйнайди. DFF Дубайни келажакнинг етакчи шаҳрига айлантиришга интилади. DFF энг етук зиёлилар ва кўплаб истиқболли кашфиётчилар учун глобал йўналиш сифатида Дубайнинг позициясини мустаҳкамлашга ёрдам беради. Шунингдек, стартапларни қўллаб-қувватлаб, бутун дунё бўйлаб инновацион лойиҳаларни аниқлаш бўйича фаолият юритади.
Бугунги кунда DFF Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан ихтисослаштирилган онлайн портал орқали кенг аҳоли учун бепул масофавий таълим берувчи "Бир миллион дастурчи" лойиҳаси доирасида ҳамкорлик қилмоқда. Кенг қамровли лойиҳани амалга ошириш бўйича келишувларга Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йилнинг март ойида БААга ташрифи чоғида эришилди.

МИВТ привлекло содействие «Dubai Future Foundation» для развития «Фабрики проектов»
22 июня текущего года состоялась видеоконференция с участием заместителя министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаева, директора Центра по разработке инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Х.Тешабаева, заместителя директора секретариата по лидерству и государственным возможностям Министерства по делам правительства и будущего ОАЭ Ясира Аль Накби и генерального директора «Dubai Future Foundation» (ОАЭ) Халфана Белхоул.
В ходе видеоконференции эмиратская сторона представила информацию о деятельности и возможностях «Dubai Future Foundation» в разработке и реализации инновационных, востребованных инвестиционных проектов, а также поделилась опытом создания бизнес инкубаторов.
По итогам переговоров, достигнута договоренность о налаживании прямого сотрудничества между Центром и «Dubai Future Foundation», организации программы тренингов, направленных на повышение потенциала Центра и повышение эффективности «Фабрики проектов», действующей при Центре, основной задачей которой является разработка новых крупных инвестиционных проектов.
Справочно: «Dubai Future Foundation» (DFF) учрежден Шейхом Мухаммедом бин Рашид Аль Мактумом – Вице-президентом и Премьер-министром ОАЭ в 2016 году. DFF играет ключевую роль в планировании и формировании будущего ОАЭ. DFF стремится сделать Дубай ведущим городом будущего. DFF способствует укреплению позиции Дубая как глобального направления для лучших интеллектуалов и множества перспективных новаторов. Он также поддерживает стартапы и осуществляет поиск инновационных проектов по всему миру.
На сегодняшний день DFF сотрудничает с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в рамках проекта «Один миллион программистов», который представляет собой дистанционное бесплатное обучение широких слоев населения посредством специализированного онлайн-портала. Договоренности по реализации масштабного проекта были достигнуты в ходе визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в ОАЭ в марте 2019 года.