Ўзбекистон ва Канада парламентлараро мулоқотни кенгайтирмоқда
Мамлакатимизнинг Вашингтондаги элчихонаси (бир вақтнинг ўзида Канадада ҳам) видеоконференция шаклида Канада парламентининг қонун чиқарувчи органи — Жамоатлар палатаси аъзолари Роберт Олифант ва Зиёд Абуолтоиф билан музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Учрашувда Ўзбекистон элчиси Жавлон Ваҳобов мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар ва ўзгаришларнинг бориши, глобал пандемия даврида макроиқтисодий барқарорликни, иқтисодиёт тармоқларининг узлуксиз ишлашини ва аҳолини самарали ижтимоий қўллаб-қувватлашни таъминлаш бўйича ҳукуматимиз томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисида батафсил сўзлаб берди.
Канада парламенти аъзоларининг диққат эътибори парламент сайловларидан кейин Олий Мажлис фаолияти, асосан, яқин ва ўрта муддатли истиқболда Ўзбекистоннинг ривожланиш стратегиясини қонуний қўллаб-қувватлашга қаратилди.
Музокаралар чоғида сиёсат, иқтисодиёт ва парламентлараро мулоқотда Ўзбекистон – Канада ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Канада парламенти қуйи органи вакиллари мамлакатимизда коронавирусга қарши курашда эришилган ютуқлар, шунингдек, глобал инқирознинг ижтимоий-иқтисодий оқибатларини камайтириш борасидаги саъй-ҳаракатларни юқори баҳоладилар. Хусусан, Канада ташқи ишлар вазирининг парламент котиби Роберт Олифант мамлакат пандемия оқибатларини бартараф этишда, айниқса, ҳимояга муҳтож аҳолига ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрлигини яна бир бор таъкидлади.
Парламенти аъзоси икки мамлакат ташқи ишлар идоралари раҳбарлари ўртасидаги яқинда бўлиб ўтган телефон суҳбати натижаларини юқори баҳолади. Мазкур телефон суҳбатида вазир Франсуа-Филипп Шампань Канада ҳукумати томонидан Ўзбекистонда коронавирусга қарши кураш учун 250 минг Канада доллари ажратилишини маълум қилган эди.
Канада парламенти аъзоси, Жамоалар палатасидаги «Канада-Ўзбекистон» дўстлик гуруҳи раҳбари Зиёд Абуолтоиф 2019 йил декабрь ойида бўлиб ўтган парламент сайловларида халқаро кузатувчи сифатида Ўзбекистонга ташрифини илиқ таассуротлар билан эслади. Таъкидланишича, ушбу ташриф унга Ўзбекистонда амалга оширилаётган замонавий ўзгаришларни, шунингдек, мамлакатимиз сайлов тизимидаги ижобий ўзгаришлар ва ислоҳотлар билан яқиндан танишиш имконини берди. У жорий йилнинг иккинчи ярмида Канада парламентининг бошқа аъзолари билан биргаликда парламентлараро ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилиш учун Ўзбекистонга ташриф буюришга тайёр эканини билдирди.
Элчихонадан маълум қилинишича, Канада қонун чиқарувчи органи вакиллари мамлакатимиз билан ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қизиқиш билдирмоқда ва қонун ижодкорлигининг долзарб масалалари бўйича ўзбекистонлик ҳамкасблари билан доимий алоқаларни қўллаб-қувватлашдан манфаатдор.
Мулоқот якунида шу йилнинг 24 июнь куни Олий Мажлис билан Канада парламенти аъзолари ўртасида онлайн музокараларни ташкил этишга келишиб олинди.

Узбекистан и Канада расширяют межпарламентский диалог
Посольство нашей страны в Вашингтоне (по совместительству и в Канаде) в формате видеоконференции провело переговоры с законодателями канадского Парламента – членами Палаты общин Робертом Олифантом и Зиядом Абуолтаифом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В рамках встречи Посол Узбекистана Жавлон Вахабов подробно рассказал о ходе текущих реформ и преобразований в Узбекистане, мерах предпринимаемых Правительством нашей страны по обеспечению макроэкономической стабильности, бесперебойной работы отраслей экономики и эффективной социальной поддержки населения в период глобальной пандемии.
Особое внимание канадских законодателей обращено на работу Олий Мажлиса после парламентских выборов, направленную прежде всего на законодательное обеспечение стратегии развития Узбекистана на ближайшую и среднесрочную перспективы.
В ходе переговоров состоялся также обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития всестороннего узбекско-канадского сотрудничества в сферах политики, экономики и межпарламентского взаимодействия.
Канадские законодатели высоко оценили достигнутые в нашей стране успехи в борьбе с коронавирусом, а также усилия по минимизации социально-экономических последствий глобального кризиса. В частности, Роберт Олифант, который также является парламентским секретарем министра иностранных дел Канады, подтвердил приверженность своей страны оказанию всяческой поддержки республике в преодолении последствий пандемии, особенно в оказании помощи уязвимым слоям населения. Парламентарий приветствовал итоги недавнего телефонного разговора глав двух внешнеполитических ведомств, в ходе которого министр Франсуа- Филипп Шампань анонсировал о выделении правительством Канады 250 тысяч канадских долларов для борьбы с коронавирусом в Узбекистане. Канадский законодатель Зияд Абуолтаиф, который возглавляет Группу дружбы «Канада-Узбекистан» в Палате общин, с теплотой вспомнил итоги своего визита в Узбекистан в качестве международного наблюдателя на парламентских выборах в декабре 2019 года. Как подчеркнул канадский парламентарий, указанная поездка позволила ему глубже понять осуществляемые в Узбекистане современные преобразования, а также положительные изменения и реформы в избирательной системе страны. Законодатель вновь выразил готовность посетить во второй половине года Узбекистан совместно с другими членами Парламента Канады для обсуждения перспективных направлений межпарламентского сотрудничества.
В целом, как сообщает Посольство, канадские законодатели проявляют повышенный интерес к развитию всестороннего сотрудничества с нашей страной и готовы поддерживать регулярные контакты со своими узбекскими коллегами по актуальным вопросам законотворческой деятельности.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации 24 июня онлайн переговоров между членами Олий Мажлиса и Парламента Канады.