Азиз Абдуҳакимов Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши Туризм масалалари вазирларининг V йиғилишида янги ташаббусларни илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов 23 июнь куни видеоконференция шаклида ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (ТТДҲК) Туризм вазирларининг V йиғилишида иштирок этди.
Туризм вазирларининг онлайн учрашувида шунингдек ТТДҲК бош котиби Багдад Амреев, Туркия маданият ва туризм вазири Меҳмет Эрсой, Озарбойжон туризм агентлиги раиси Фуат Нагиев ҳамда қолган ТТДҲК мамлакатларининг туризм ташкилотлари раҳбарияти қатнашди.
Таъкидлаш жоизки, Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йил 14 сентябрь куни «Ўзбекистон Республикаси томонидан Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг тузилиши тўғрисидаги Нахичеван битимини ратификация қилиш тўғрисида»ги Қонунни имзолаган эди. 2019 йил 15 октябрь куни Озарбайжон Республикасининг Баку шаҳрида бўлиб ўтган ТТДҲК саммитида Ўзбекистон Республикаси тўлақонли аъзо сифатида қатнашган ва унда давлатимиз раҳбари иштирок этган.
Иштирокчилар ҳозирги “COVID-19” пандемияси шароитида туризм соҳасининг бугунги ҳолати, Кенгаш мамлакатларининг туризм секторини жонлантиришга доир тажрибаси, Турк кенгашига аъзо давлатлар ўртасида сайёҳлик алмашинувини тиклашга оид чора-тадбирлар ҳамда бу давлатларнинг сайёҳлик йўналишларини илгари суришга қаратилган турли лойиҳа ва ташаббусларни муҳокама қилишди.
Азиз Абдуҳакимов конференция давомида иштирокчиларига Ўзбекистонда туризм соҳасини қўллаб-қувватловчи чора-тадбирлар ва дастурлар ҳақида сўзлаб берди, жумладан уларни Президентнинг жорий йил 28 майдаги “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ва “Туризм соҳасини санитария-эпидемиологик хавфсизликнинг кучайтирилган режими талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан батафсил таништирди.
Бош вазир ўринбосари Ўзбекистон Президенти томонидан пандемия шароитида яшаш ва ишлаш зарурати ҳамда коронавирусга қарши кураш чораларининг самарадорлиги бўйича белгиланган вазифаларга ҳам алоҳида тўхталди. Қайд этиш жоизки, Ўзбекистонда коронавирус билан касалланганлар жами 6500 кишини ташкил қилса, уларнинг 70 фоизи соғайган, шунингдек бу касаллик натижасидаги ўлим ҳолати ҳам дунё миқёсида энг паст кўрсаткичлардан бири ҳисобланади – 0,3 фоиз. Буларнинг бари бугунги пандемия шароитида сайёҳлар қабулини режалаштиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилади.
Йиғилиш давомида Азиз Абдуҳакимов Хавфсиз туризм фондининг яратилиши ҳамда “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED” санитар-эпидемиологик хавфсизлик тизимининг ишлаш механизмлари, жумладан тадбиркорлик субъектлари – тизим иштирокчиларига ўзларининг туристик инфратузилма объектларида бепул дезинфекция ишларини ўтказиш имкони, шунингдек сайёҳ коронавирус билан касалланган тақдирда 3 минг доллар миқдорида компенсация шартлари ҳақида батафсил маълумот берди.
Юқорида қайд этилган замонавий тизимни яратишда Ғарбда Авиценна номи билан машҳур бухоролик ватандошимиз, буюк аллома Абу Али ибн Синонинг илмий меросидан фойдаланишга оид далиллар учрашув иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотди. Азиз Абдуҳакимов айнан Ибн Сино минг йиллар аввал эпидемиология ва карантин режимига асос солганини таъкидлади. Абу Али ибн Сино сайёҳлар учун “Сайёҳлар учун тадбирлар” (“Фи тадбир ал-мусофирин”) номли илмий асосланган услубий қўлланмани ишлаб чиққан бўлиб, у бугунги кунда туризм бозорининг барча иштирокчилари учун сайёҳларни жалб қилиш ва уларнинг хавфсизлигини таъминлашда тобора долзарб ва фойдали бўлиб бормоқда.
Азиз Абдуҳакимов шунингдек иштирокчиларни 1 июндан ички туризмни йўлга қўйиш мақсадида “яшил” ва “сариқ” ҳудудларнинг очилиши ҳамда 15 июндан касаллик даражаси турлича бўлган мамлакатлар учун вазиятдан келиб чиқиб, “яшил”, “сариқ” ва “қизил” рейсларга ажратган ҳолда авиақатновларнинг тикланишидан хабардор қилди.
Тадбир иштирокчилари туризм соҳасини тезкор тиклашга доир чоралар ҳамда соҳани ривожлантиришда қўлланаётган янги жиҳозлар, хусусан, «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» санитар-эпидемиологик хавфсизлик тизими ҳамда Андижон, Бухоро ва Урганч аэропортларида “Очиқ осмон” режимининг кенгайтирилиши, шунингдек республика бўйича турли туристик зоналарнинг ривожланиш механизмларини юқори баҳолашди.
Таъкидлаш жоизки, 2019 йилда ташриф буюрган жами 6,7 млн сайёҳнинг 52 фоизи (яъни 3,8 млн киши) Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши улушига тўғри келади. Шундан келиб чиқиб, Бош вазир ўринбосари барча иштирокчилар билан ҳамкорликда амалга ошириш керак бўлган қатор ташаббусларни илгари сурди. Жумладан, Азиз Абдуҳакимов Наманган шаҳридан видеоконференциядаги иштироки давомида ҳаёти мобайнида кўплаб давлатлар (уларнинг орасида ҳозирги Озарбойжон, Туркия ва Марказий Осиё мамлакатлари)га сафар қилган шоир ва тилшунос, наманганлик Исҳоқхон Тўра Ибратни ҳам ёдга олди.
Шу ўринда у бу каби турк олами буюк олимлари изидан махсус турлар ташкил қилишни таклиф қилди. Ушбу маршрутлар аралаш турларнинг ривожига туртки бериши мумкинлиги таъкидланди. Шунингдек, Бош вазир ўринбосари томонидан Туркистондаги Аҳмад Яссавий мақбараси, Тошкент вилоятидаги Занги ота ва Қўнғирот туманидаги Ҳаким ота Боқирғоний зиёратгоҳларини ўз ичига олган “Олтин учбурчак” турини фаоллаштириш таклиф этилди. Бундан ташқари, чегара олди ҳудудларида оффшорлар туристик кластерларини ташкил қилиш таклиф этилган бўлиб, унда савдо-сотиқ ва бошқа алоҳида солиқ шарт-шароитлари кўзда тутилган.
Ўзбекистон томондан Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши туризм салоҳияти ва бошқа йўналишлар тарғиботи учун хизмат қилувчи алоҳида телеканал яратиш таклифи берилди. Ушбу йўналишдаги ҳамкорлик иштирокчи мамлакатлар орасида эфир вақтини тақсимлаш орқали амалга оширилади.
“Биз туркий тилли давлатлар маданияти ва анъаналарини намойиш этувчи турли фестивалларни ташкил қилиш ҳамда уларнинг ўтказилишини иштирокчи мамлакатларнинг маданий тадбирлар ягона тақвимини шакллантириш орқали биргаликда тарғиб қилишни таклиф этамиз”, - деди Абдуҳакимов ва йиғилиш иштирокчиларига сўнгги йилларда Ўзбекистонда ўтказилаётган “Мақом”, “Бахши”, Халқ амалий санъати фестивали каби йирик маданий-оммавий фестивалар ҳақида маълумот берди.
Бундан ташқари, Бош вазир ўринбосари туризмни рақамлаштиришни яхшилашга доир лойиҳани амалга ошириш зарурати ҳақида сўз юритди: “Биз албатта туристик компанияларимизга мазкур ёки бошқа қўшма лойиҳа доирасида ТТДҲК мамлакатларидаги ҳамкасблари билан фаол ҳамкорлик қилишни тавсия қиламиз. Шу ўринда туризмни рақамлаштиришни яхшилашга оид лойиҳаларни амалга ошириш, Кенгаш мамлакатлари туристик йўналишлар ягона харитасини яратиш, халқларимизнинг маданияти, анъаналари ва экскурсиялари бўйича батафсил ҳамда ишончли маълумотлар тайёрлаш, фото, видео ва VR технологияларни қўллаган ҳолда виртуал турлар ва экскурсиялар, онлайн гидлар ташкил қилиш зарурлигини алоҳида таъкидлашимиз лозим”.
Шу билан бирга, онлайн-конференция давомида Азиз Абдуҳакимов Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо мамлакатларнинг тарихий ва туристик шаҳарлари ўртасида авиарейслар сони ва йўналишларини ошириш, уларнинг географиясини кенгайтиришни таклиф қилди. Хусусан, Туркия, Озарбойжон, Венгрия ва бошқа иштирокчи мамлакатларнинг тарихий ва туристик шаҳарлари ўртасида транспорт алоқаларининг янги йўналишлари ушбу давлатлар иқтисодиётига ижобий таъсир қилади.
Бундан ташқари, сайёҳларга қулайлик яратиш мақсадида қадимий Ипак йўли бўйлаб замонавий карвонсаройлар қуришни таклиф қилди. ТТДҲК бош котиби мамлакатимизнинг бой тарихий маданий мероси ва улкан туристик салоҳиятини қайд этиб, Ўзбекистоннинг иштироки кўп томонлама туристик лойиҳаларни ривожлантиришга туртки беришига ишонч билдирди.
Шу ўринда у Ўзбекистон Республикасига Ташкилотга аъзо давлатларнинг туристик шаҳарлари бўйлаб тайёр турпакетлар тизимини кўзда тутувчи “Замонавий Ипак йўли” лойиҳасидаги иштирок учун алоҳида миннатдорчилик билдирди. Ташкилот бош котиби Багдад Амреев Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов томонидан билдирилган барча таклифлар учрашув протоколига киритилишини қайд этди.
Тадбир якунига кўра, Ўзбекистон Республикаси ташаббуси ҳамда конференция иштирокчиларининг қўллаб-қувватлаши билан кейинги ТТДҲК туризм масалалари вазирларининг VI йиғилишини 2021 йилда Қўқон шаҳрида ўтказишга доир келишувга эришилди.

Азиз Абдухакимов выдвинул новые инициативы на V заседании Министров по делам туризма Совета сотрудничества тюркоязычных государств
23 июня с.г. в режиме видеоконференцсвязи состоялось V заседание Министров по делам туризма Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ).
На онлайн-встрече министров туризма приняли участие генеральный секретарь ССТГ Багдад Амреев, министр культуры и туризма Турции Мехмет Эрсой, председатель Агенства туризма Азербайджана Фуат Нагиев и другие главы туристических администраций стран ССТГ. От Узбекистана на онлайн-конфереции принял участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – председатель Государственного комитета по развитию туризма А.Абдухакимов.
Справочно: Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября 2019г. подписал Закон «О ратификации Нахичеванского соглашения о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Нахичевань, 3 октября 2009 года)», а 15 октября 2019г. в г.Баку Республика Узбекистан, представленная главой государства, приняла участие на седьмом саммите ССТГ в качестве полноправного члена.
Главы туристских администраций стран Тюркского Совета обсудили вопросы текущего состояния туристической отрасли в условиях пандемии «COVID-19», обсудили опыт стран Совета по оживлению сектора туризма, меры восстановления туристического обмена между странами Совета, а также различные проекты и инициативы, направленные на совместное развитие индустрии туризма в государствах-членах Совета.
Во время онлайн-конференции участники были подробно проинформированы работе начатой в Узбекистане по ускоренному восстановлению индустрии туризма, в частности о мерах поддержки, определенные Указом Президента страны от 28 мая т.г. «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии» и Постановлением Президента республики от 19 июня т.г. «О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности».
Заместитель Премьер-министра в своем выступлении рассказал о том, что в Узбекистане в соответствии с установкой Президента страны отрасль туризма “учится жить и работать” в условиях пандемии. Участники онлайн-встречи о результатах мер по борьбе с коронавирусом в Узбекистане: по состоянию на 23 июня т.г. всего зараженных коронавирусом 6500 человек, из них уже выздоровилы 70 %, а также смертность от этой болезни являются одним из самыми низкими в мире – 0,3%, что являются важным аспектом в планировании приема туристов в условиях пандемии.
Азиз Абдухакимов подробно ознакомил о внедряемой системой безопасности туристов, в частности о создании Фонда безопасного туризма, запускаемой системы санитарно-эпидемиологической безопасности Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED, предоставленной возможности субъектам предпринимательства – участникам системы бесплатного проведения дезинфекционных работ в своих объектах туристской инфраструктуры, а также об условиях компенсации в размере 3 тыс. долл. США, в случае заболевания иностранного туриста коронавирусом в период пребывания в Узбекистане.
Участников встречи особо заинтересовали приведенный в выступлении заместителя Премьер-министра А.Абдухакимова факт использования при создании системы Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED научного труда нашего предка, уроженца священной Бухары Абу Али ибн Сина, известного на Западе как Авиценна, который заложил основы эпидемиологии и карантина ещё тысячу лет назад. Авиценна разработал научно обоснованное методическое пособие для древних путешественников под названием «Мероприятия для путешественников» («Фи тадбир ал-мусофирин»).
Азиз Абдухакимов также проинформировал участников об открытии с 1 июня т.г. для внутреннего туризма «зеленых» и «желтых» регионов страны, а также возобновлении с 15 июня т.г. авиасообщения с зарубежными странами с внедрением «зеленых», «желтых» и «красных» рейсов по уровням риска исходя из ситуации с коронавирусом. Участники мероприятия высоко оценили меры ускоренного восстановления сферы туризма и формирования новых инструментов ее развития, предоставленные льготы, преференции и стимулы для туристского бизнеса, расширения режима «Открытого неба» на аэропортах «Андижан», «Бухара» и «Ургенч», а также меры стимулирования развития туристской инфраструктуры.
Необходимо отметить, что в 2019 году из прибывших в нашу страну 6,7 млн. гостей 52 % (3,8 млн.) приходятся на долю стран Совета по сотрудничеству тюркоязычных государств. В ходе вступления Заместителем Премьер-министра была выдвинуты ряд инициатив, реализация которых будет иметь положительный эффект для всех стран участников.
В частности, Абдухакимов упомянув о своем участии в видеоконференции из города Наманган, отметил, что уроженец этого региона, знаменитый поэт и филолог Исхокхон Тура Ибрат, побывал на территории современного Азербайжана, Турции и стран Центральной Азии. На примере нашего великого предка, сегодня является актуальным формирование комбинированных туров по следам великих ученых тюркского мира, которые будут содействовать взаимному обмену наших народов.
В качестве другого примера предложено начать разработку трансграничного тура, который бы охватыватил посещение мавзолеев Ахмада Яссавий в Туркестане, Мемориального комплекса “Зангиота” в Ташкентской области и Хаким ота Бакиргоний в Кунградском районе Каракалпакстана. Также, узбекской стороной было выдвинута инициатива рассмотреть возможность создания специализированного спутникового телеканала, который будут продвигать туристский потенциал стран Совета по сотрудничеству тюркоязычных государств.
“Мы предлагаем сформировать Единый календарь культурных мероприятий стран тюркоязычных государств, в рамках которых координировать организацию различных фестивалей, демонстрирующих культуры и традиции тюркоязычных стран”, - сказал Абдухакимов.
Он проинформировал участников о сформировавщихся в нашей стране за последние годы крупных фестивалях, таких как “Маком”, “Бахши”, “Фестиваль народно-прикладного искусства”, а также о планах организации Фестиваля хорезмского танца Лазги в городе Хива и фестиваля образцов древной архитектуры в городе Бухара.
“Предлагается такженачать реализацию совместного проекта по улучшению цифровизации туризма, включая создание общего интернет-портала с Единой картой туристических дестинаций стран Совета, которое обеспечит жителей наших стран и потенциальных туристов из других регинов подробной и достоверной информацией об истории, культуре, традициях и современной жизни тюркских народов, позволит разместить виртуальные туры и экскурсии для повышения приклекательности наших туристских дистинаций для посещения, а с использованием онлайн-гидов и VR технологий” – сказал Абдухакимов.
В ходе онлайн-конференции заместитель Премьер-министра предложил расширить географию, направления полетов и частоту авиарейсов, железнодорожного и автобусного сообщения между крупными городами стран-участников Тюркского Совета. В частности, отмечено, что новые направления транспортного сообщения между историческими и туристическими городами Турции, Азербайджана, Венгрии и других стран участников положительно повлияют на экономику наших стран. Также предложено начать строительство современных “караван-сараев” вдоль Великого Шелкового пути для создания комфортных условий для туристов.
Подчеркнув богатое историко-культурное наследие и огромный туристический потенциал нашей страны, генеральный секретарь Тюркского совета выразил уверенность в том, что с участием Узбекистана многосторонние туристические проекты приобретут необходимый импульс развития. Генеральный секретарь Багдад Амреев отметил, что все предложения, озвученные заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан будут включены в протокол сегодняшней встречи.
По итогам мероприятия, все участники видео-конференции поддержали инициативу узбекской стороны о проведении в 2021 году следующего, Шестого заседания Министров по делам туризма ССТГ в Узбекистане.