Шавкат Мирзиёев “Номаълум аскар” ёдгорлигига гул қўйди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерациясига амалий ташрифи давомида Москва шаҳрининг Александр боғидаги “Номаълум аскар” ёдгорлигига гул қўйди.
Умумбашарий аҳамиятга эга ушбу мажмуа Иккинчи жаҳон уруши ўчоқларида Ватан ҳимояси йўлида мардларча ҳалок бўлган турли миллатга мансуб миллионлаб аскарлар, шу жумладан ўзбек ўғлонларининг ҳам унутилмас хотираси учун бунёд этилган. “Исминг номаълум, жасоратинг барҳаёт” ёзуви битилган мазкур ёдгорлик аждодларнинг кўрсатган қаҳрамонлиги ва жасоратининг рамзий ифодасидир.
Иккинчи жаҳон уруши Ўзбекистон сарҳадларидан олисда кечган бўлса-да, унинг суронли таъсири, изтироблари ҳеч бир ўзбек хонадонини четлаб ўтган эмас. Халқимиз фашизм устидан эришилган ғалабани таъминлашга буюк ҳисса қўшган. Республикамиздан 1 миллион 951 мингга яқин киши урушга сафарбар этилиб, 200 мингдан зиёд аскар ва офицерларимиз жанговар давлат мукофотлари билан тақдирланган. Уруш ўчоғига айланган ўлкалардан юртимизга 1 миллион 500 минг киши, жумладан, 250 мингдан зиёд бола эвакуация қилинган. Саховатли ва танти элимиз уларга ўз уйидан жой бериб, сўнгги бурда нонини ҳам баҳам кўрган.
Президент Шавкат Мирзиёев инсоният тинчлиги учун жон фидо қилган ватанпарвар инсонларнинг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.

Шавкат Мирзиёев возложил венок к Могиле Неизвестного солдата
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе рабочего визита в Российскую Федерацию возложил венок к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду Москвы.
Данный памятник, имеющий общечеловеческое значение, создан как дань уважения бессмертной памяти миллионов солдат различных национальностей, в том числе сыновей Узбекистана, храбро сражавшихся и павших за Родину во Второй мировой войне. Мемориал, на котором выложена надпись “Имя твое неизвестно, подвиг твой бессмертен”, символизирует героизм и подвиг наших предков.
Несмотря на то, что боевые действия проходили далеко за пределами нашей республики, тяготы и страдания затронули каждую узбекскую семью, внесен колоссальный вклад в обеспечение победы над фашизмом. Так, на войну были мобилизованы около 1 миллиона 951 тысячи человек, свыше 200 тысяч солдат и офицеров удостоены боевых наград. В Узбекистан было эвакуировано 1,5 миллиона человек, в том числе более 250 тысяч детей. Наш великодушный народ приютил их и поделился последним куском хлеба.
Президент Шавкат Мирзиёев почтил память патриотов, пожертвовавших жизнями во имя мирного будущего человечества.
В центре мемориала, возведенного в 1966-1967 годах, вечно горит огонь. Могила Неизвестного солдата является объектом культурного наследия Российской Федерации.