БМТ Аҳолишунослик Фонди (ЮНФПА)нинг “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилишда идоралараро ҳамкорлик" лойиҳаси доирасида онлайн учрашув ўтказилди
2019 йил 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги (ЎРҚ-561-сон) ҳамда “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги (ЎРҚ-562-сон) Қонунлари қабул қилинган.
Ушбу қонунлар доирасида ҳозирги кунга қадар мамлакатимизда хотин-қизлар аҳволини яхшилаш, уларнинг ижтимоий ҳимояланишини кучайтириш, жамият ривожи ва давлат бошқарувидаги фаоллигини ошириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Шу сабабли, хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш уларга нисбатан зўравонликни ҳар қандай турларига барҳам бериш мақсадида Республикамизда бир қатор ишлар амалга ошириб келинмоқда.
Жорий йилнинг 23 июнь куни "Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилишда идоралараро ҳамкорлик" лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Республикасида БМТ Аҳолишунослик Фонди (ЮНФПА) нинг Вакилининг ўринбосари Камолхон Иномходжаевлар ташаббуслари билан онлайн йиғилиш ўтказилиб, ушбу учрашувда Эшматова Феруза Фарҳодовна – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси, Баситханова Эльмира Иркиновна - Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирининг биринчи ўринбосари ва полковник Абдуллаева Умида Хазратовна - Ўзбекистон Республикаси ИИВ Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бош бошқармаси бошлиғининг ўринбосари, Хотин-қизлар масалалари бўйича бўлими бошлиғи ҳамда “Опа-сингиллар”, “Умид” ва бошқа нодавлат-нотижорат ташкилотлар ва бошқа ташкилотлар иштирок этди.
Учрашувда, тазйиқ ва зўравонликка учраган хотин-қизлар учун тезкор ва сифатли ёрдам кўрсатиш мақсадида, ишлаб чиқилган стандарт операцион тадбирларни акс эттирувчи тўплам лойиҳаси ўрганиб чиқилиб, таклифлар кўриб чиқилди, шунингдек жойларда ушбу йўналишлар бўйича семинар тренинглар ва ўқув-дарсларини ташкил қилиш масалалари кўриб чиқилди.

Проведена онлайн встреча в рамках проекта «Межведомственное сотрудничество по защите женщин от притеснения и насилия» Фонда по народонаселению ООН
2 сентября 2019 года были приняты Законы Республики Узбекистан «О защите женщин от притеснения и насилия» (ЗРУ-561) и «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» (ЗРУ-562).
В рамках этих законов одним из приоритетных направлений государственной политики, на сегодняшний день, является улучшение положения женщин в нашей стране, усиление их социальной защиты, расширение прав и возможностей женщин для участия в государственном управлении и повышения их активности в социально-экономической жизни страны. По этой причине в республике принимается ряд мер по защите женщин от притеснения и насилия, а также пресечения любого вида насилия в отношении их.
23 июня текущего года в рамках проекта «Межведомственное сотрудничество по защите женщин от притеснения и насилия» заместитель представителя Фонда по народонаселению ООН (ЮНФПА) в Республике Узбекистан Камолхон Иномходжаев провел онлайн-встречу, в которой приняли участие Председатель Гендерной комиссии по вопросам женщин и гендерного равенства при Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Эшматова Феруза Фархадовна, Первый заместитель министра по делам махалли и семьи Баситханова Эльмира Иркиновна, заместитель начальника Главного управления профилактики правонарушений Министерства внутренних дел - начальник отдела по вопросам женщин полковник Абдуллаева Умида Хазратовна, представители общества женщин инвалидов «Опа-сингиллар», фонда «Умид», а также представители других негосударственных некоммерческих организаций.
На встрече был изучен сборник проектов, отражающий разработанные стандартные операционные процедуры с целью оказания быстрой и качественной помощи женщинам, столкнувшимся с притеснением и насилием, рассмотрены внесенные предложения, а также вопросы по организации семинаров и тренингов на местах.