Чехия Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
2020 йилнинг 24 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов Чехия Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Мартин Тлапа билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Чехия муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари бўйича фикр алмашилди.
Турли даражалардаги бўлажак қўшма тадбирларнинг жадвали ва уларга тайёрларгик кўришнинг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Чехия ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга, Чехия инвестицияси ва технологияларини жалб қилган ҳолда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиш билдирилди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашнинг муҳимлиги таъкидланди.
ТИВ раҳбарлари ўринбосарлари, шунингдек, икки давлатнинг халқаро ташкилот ва тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.

О телефонном разговоре с заместителем министра иностранных дел Чехии
24 июня 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов провел телефонный разговор с заместителем Министра иностранных дел Чешской Республики Мартином Тлапа.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по состоянию и перспективам узбекско-чешских отношений в политической, торгово-экономичекой, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Рассмотрены график и организационные аспекты подготовки к предстоящим совместным мероприятиям на различных уровнях.
Стороны выразили заинтересованность в расширении торгово-экономических связей между Узбекистаном и Чехией, реализации совместных проектов с привлечением чешских инвестиций и технологий.
Отмечена важность укрепления договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества.
Заместители глав МИД обсудили вопросы взаимодействия двух стран в рамках международных организаций и структур.