Чехия Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
2020 йилнинг 24 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов Чехия Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Мартин Тлапа билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Чехия муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари бўйича фикр алмашилди.
Турли даражалардаги бўлажак қўшма тадбирларнинг жадвали ва уларга тайёрларгик кўришнинг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Чехия ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга, Чехия инвестицияси ва технологияларини жалб қилган ҳолда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиш билдирилди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашнинг муҳимлиги таъкидланди.
ТИВ раҳбарлари ўринбосарлари, шунингдек, икки давлатнинг халқаро ташкилот ва тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.

On telephone conversation with Czech Deputy FMс
On June 24, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov held a telephone conversation with Deputy Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Martin Tlapa, Uzbekistan MFA reports.
The sides exchanged views on the state and prospects of Uzbekistan – Czech relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other spheres.
The schedule and organizational aspects of preparation for the upcoming joint events at various levels were considered.
The sides expressed interest in expanding trade-economic relations between Uzbekistan and Czech Republic, implementing joint projects involving Czech investment and technology.
The importance of strengthening the legal framework of bilateral cooperation was noted.
Deputy Foreign Ministers discussed cooperation issues between the two countries within the framework of international organizations and structures.