Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Афғонистон элчиси билан мамлакатимизнинг афғон иқтисодиётини тиклашдаги иштирокини муҳокама қилди
24 июнь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сиддиқов Афғонистон Ислом Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Аҳмад Холид Элми билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Музокаралар чоғида элчи Ўзбекистоннинг Афғонистон муаммосини сиёсий ва дипломатик йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Аҳмад Холид Элми Ўзбекистон Республикаси Президентига Афғонистон ҳукумати ва халқи номидан пандемия даврида ижтимоий-иқтисодий йўналтирилган инқирозга қарши чораларни амалга оширишда кўрсатган ёрдами учун миннатдорлик билдирди.
Томонлар Афғонистон иқтисодиётини тиклашда Ўзбекистон саъй-ҳаракатлари, хусусан, Афғонистон ҳудудида транспорт, коммуникация ва энергетика лойиҳаларини амалга оширишдаги иштироки масалаларини муҳокама қилди.
Икки мамлакатнинг халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлиги масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Заместитель Министра иностранных дел Узбекистана обсудил с Послом Афганистана вопросы участия узбекской стороны в восстановлении афганской экономики
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков 24 июня т.г. провел беседу с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Афганистан Ахмадом Халидом Элми, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров Послом была дана высокая оценка усилиям Узбекистана в урегулировании афганского кризиса политико-дипломатическими средствами.
Ахмад Халид Элми от имени Правительства и народа Афганистана выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан за оказанную помощь и содействие в реализации афганским правительством антикризисных мер социально-экономической направленности в период пандемии.
Стороны обсудили участие узбекской стороны в восстановлении экономики Афганистана, в частности в осуществлении транспортно-коммуникационных и энергетических проектов на территории ИРА.
Рассмотрены также вопросы взаимодействия двух стран в рамках международных и региональных организаций.