Ташқи ишлар вазирлиги ходимлари иқтисодий дипломатия соҳасидаги билимини оширмоқда
Бугун Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Иқтисодий дипломатия департаменти томонидан Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети (ЖИДУ) билан ҳамкорликда “Назария ва амалиётда иқтисодий ривожланиш: долзарб масалалар ва замонавий жиҳатлар” мавзусида вебинар ташкил қилинди.
Унда ЖИДУ профессор-ўқитувчилари ва Ўзбекистон ТИВ таркибий бўлинмалари раҳбарлари иштирок этди.
Тадбирдан кўзланган мақсад – илмий ҳамжамият вакиллари, иқтисодий дипломатия, иқтисодий интеграция, транспорт йўлаклари, экспорт ва инвестицияларни жалб қилиш соҳаларига ихтисослашган ташқи сиёсат ходимлари ўртасида ўзаро мулоқотни мустаҳкамлашдан иборат. Шу орқали фикр алмашиш, илғор тажриба ва таклифлар билан бўлишиш, амалиётчиларнинг илмий доира вакиллари билан мунтазам асосдаги ҳамкорлигини мустаҳкамлаш учун қулай замин яратилади.
Вебинарда мамлакат банк тизимини такомиллаштириш доирасида хорижий инвестицияларни жалб қилиш, иқтисодий дипломатия соҳасида илмий тадқиқотлар ўтказиш, Ўзбекистоннинг иқтисодий интеграция бирлашмаларидаги иштироки, Марказий Осиёда транспорт йўлаклари каби мавзуларда маърузалар тақдим қилинди.
Тадбир давомида долзарб масалалар муҳокама қилинди. Хусусан, бугунги кунда белгиланган вазифаларни амалга ошириш учун иқтисодий дипломатияни фаоллаштириш долзарб аҳамиятга эга экани таъкидланди. Ўзбекистоннинг ташқи иқтисодий манфаатларини илгари суриш мақсадида иқтисодий ривожланишнинг ҳозирги босқичини инобатга олган ҳолда янги инновацион ёндашувларни ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Таъкидланганидек, давом этаётган коронавирус пандемияси шароитида дунё иқтисодий инқироз ёқасида турибди. БМТ прогнозларига кўра, пандемиядан кўриладиган зарар 8,5 триллион АҚШ долларига баҳоланмоқда, жаҳон иқтисодиёти эса 3,2 фоизга қисқаради. Бу 1930 йиллардан буён қайд этилган энг паст кўрсаткичдир.
Янги таклифлар ишлаб чиқиш учун назарий ҳамда амалий билим ва кўникмаларни бирлаштириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.

Сотрудники МИД повышают квалификацию в сфере экономической дипломатии
Сегодня состоялся вебинар на тему «Экономическое развитие в теории и на практике: актуальные вопросы и современные аспекты», организованный Департаментом экономической дипломатии МИД Узбекистана совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии.
В вебинаре приняли участие ученые, представители профессорско-преподавательского состава УМЭД и руководители структурных подразделений МИД Узбекистана.
Среди основных целей мероприятия были обмен идеями, лучшими практиками и предложениями между представителями научного сообщества, работниками внешнеполитического ведомства, специализирующимися в сферах экономической дипломатии, экономической интеграции, транспортных коридоров, экспорта и привлечения инвестиций, а также укрепление профессионального взаимодействия практиков с ведущими учеными страны.
Доклады вебинара были посвящены вопросам привлечения иностранных инвестиций в рамках совершенствования банковской системы страны, подготовки кадров, проведения научных исследований в области экономической дипломатии, участия Узбекистана в экономических интеграционных объединениях, транспортных коридоров в Центральной Азии и другим темам.
В ходе мероприятия обсуждены актуальные проблемы и современные тренды экономического развития. В частности, было отмечено, что сегодня для реализации поставленных задач особую актуальность приобретает активизация экономической дипломатии в новых реалиях и выработка новых, нестандартных подходов для продвижения внешнеэкономических интересов Узбекистана.
Отмечено, что в условиях продолжающейся коронавирусной пандемии мир находится на пороге экономического кризиса. По прогнозам ООН, ущерб от пандемии оценивается в 8,5 трлн. долларов США, при этом мировая экономика сократится на 3,2%. Это самое резкое сокращение со времен Великой депрессии 1930-х годов.
Подчеркнута важность объединение теоретических и практических знаний и навыков для выработки новых предложений.