Ўзбекистон ва БМТ: ҳамкорликнинг янги босқичи
Инновацион ривожланиш вазирлигида Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессияси бўлиб ўтди. Унда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва унинг ихтисослашган муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар режаси муҳокама марказида бўлди.
Тадбир Олий Мажлис Сенати, Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Ўзбекистон БМТнинг тўлақонли аъзоси, шунингдек, 2015 йил сентябрда БМТга аъзо барча 193 та давлат томонидан қабул қилинган 2030 йилгача бўлган даврда барқарор тараққиёт соҳасидаги кун тартибини имзолаган томон сифатида хавфсиз ва соғлом сайёрада барча одамлар учун тенглик, тараққиёт, қадр-қиммат ва адолат ҳукм сурадиган тинчликка интилиш бўйича глобал мажбуриятни ўз зиммасига олади.
Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан қабул қилинган “Йўл харитаси”нинг мақсади ҳақида гапирди. Шу билан бирга, БМТ ва унинг тизимидаги муассасалар билан миллий, минтақавий ва глобал миқёсдаги шериклик алоқаларини янада фаоллаштириш ва кенгайтириш борасидаги режаларга тўхталди.
– Шу йилда ташкилотнинг 75 йиллиги нишонланмоқда. Ўтган йиллар давомида инсоният қандай ютуқларга эришган бўлса, бунда ташкилотнинг ўрни муҳим. Шу жиҳатдан БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш жуда долзарб. Ҳамкорликни янги даражага кўтариш бўйича Ҳаракатлар режаси (йўл харитаси) ишлаб чиқилди. “Йўл харитаси” 17 йўналишни ўз ичига олади. Бу, шунингдек, давлатимиз раҳбарининг ташқи сиёсий ташаббуслари, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган таклифларини ўз ичига олади. Яна бир муҳим жиҳат шундаки, эндиликда Ҳаракатлар режасига мувофиқ, БМТ институтларида фаолият юритиш учун Ўзбекистон ҳам ўз номзодларини киритиш имкониятига эга бўлади. Илгари нима учун жаҳон миқёсидаги халқаро нуфузли ташкилотларда бизнинг кадрлар ишламайди, деган фикр ўйлантирарди.
Ҳаракатлар режаси барча, айниқса, жамиятнинг энг заиф ва эҳтиёжманд қатлами учун инсон салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида миллий, минтақавий ва глобал даражаларда БМТ тизими билан ҳамкорлик муносабатларини чуқурлаштириш ҳамда мустаҳкамлашга қаратилган.
2020 йилда БМТга асос солинганлигига 75 йил тўлади. Мазкур юбилей йилида кўп томонлама ёндашувга содиқлик белгиси сифатида Ўзбекистон ҳукумати ушбу Ҳаракатлар режасини қабул қилади.
– Ушбу Ҳаракатлар режаси Ўзбекистоннинг кўп томонлама муносабатларга содиқлигининг муҳим намойишидир, шу билан бирга глобал ҳамжиҳатлик ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ талаб қилинади. Ушбу Ҳаракатлар режаси Ўзбекистон ва БМТ ҳамкорлигини янги босқичга олиб чиқишга ёрдам беради, деб ўйлайман. Бундан ташқари, ушбу ҳужжатнинг БМТ Низоми куни арафасида қабул қилиниши рамзий маънога эга. Бундан 75 йил олдин, 26 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Низоми имзоланган эди, унга биноан дунёнинг барча мамлакатларига тинчлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари учун биргаликда саъй-ҳаракатларни амалга ошириш мажбурияти юкланди, – дейди БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Хелена Фрейзер.
Ҳаракатлар режаси ҳукумат зиммасига барча инсонлар, айниқса, энг заиф ва эҳтиёжманд кишилар салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашиш, тинч, тараққий этадиган, барқарор ва мустаҳкам дунё яратиш мақсадида миллий, минтақавий ҳамда глобал даражаларда БМТ тизими билан ҳамкорлик муносабатларини чуқурлаштириш ва мустаҳкамлаш мажбуриятини юклайди.
Сессияда БМТ ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорлиги натижалари, Ўзбекистонда турли соҳаларда ислоҳотларни амалга оширишда БМТ ва унинг ихтисослашган ташкилотлари имконияти масалалари ҳам диққат марказида бўлди.

Узбекистан и ООН: новый этап сотрудничества
В Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан состоялась очередная сессия Международного пресс-клуба, на которой обсуждался План действий по развитию сотрудничества с Организацией Объединенных Наций и ее специализированными учреждениями.
Мероприятие было организовано Сенатом Олий Мажлиса, Министерством иностранных дел при сотрудничестве с представительством ООН в нашей стране.
Будучи полноправным членом ООН, а также стороной, подписавшей Повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, принятую всеми 193 государствами-членами ООН в сентябре 2015 года, Узбекистан разделяет глобальное обязательство по стремлению к миру, в котором обеспечиваются равенство, процветание, достоинство и справедливость для всех людей безопасной и здоровой планеты.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев рассказал о цели "Дорожной карты" по развитию сотрудничества с Организацией Объединенных Наций и ее специализированными учреждениями. В частности, он остановился на планах по дальнейшей активизации и расширению партнерских связей с ООН и ее учреждениями на национальном, региональном и глобальном уровнях:
– В текущем году исполняется 75 лет со дня основания ООН. В достижениях человечества за последние годы высока роль данной организации. В этом аспекте особо актуально развитие сотрудничества с ООН и ее специализированными учреждениями. На основе поручений Президента об углублении всестороннего сотрудничества Узбекистана с ООН и ее специализированными учреждениями, поднятии его на качественно новый уровень разработан План действий ("Дорожная карта"), который включает в себя 17 направлений, в частности, внешнеполитические инициативы главы государства, усилия по продвижению и реализации предложений, направленных на устойчивое развитие, а также идеи об обеспечении и достижении устойчивого экономического развития в мире. Еще один важный аспект: согласно Плану действий Узбекистан будет иметь возможность предлагать своих кандидатов для деятельности в учреждениях ООН. Странно, что до сих пор наши кадры не работали в международных организациях мирового масштаба.
В целях содействия развитию человеческого потенциала всего общества, особенно его наиболее нуждающихся слоев, План действий направлен на углубление и укрепление сотрудничества с системой ООН на национальном, региональном и глобальном уровнях.
В 2020 году исполнится 75 лет со дня основания ООН. В юбилейный год ООН правительство Республики Узбекистан принимает данный План действий в качестве преданности многостороннему подходу.
– Этот План действий – важная демонстрация верности Узбекистана многостороннему подходу, вместе с тем как никогда востребована глобальная сплоченность. Думаю, План действий будет способствовать выходу сотрудничества Узбекистана и ООН на новый этап. Кроме того, подписание в июне "Дорожной карты" между правительством Узбекистана и системой ООН имеет символическую значимость, так как именно 26 июня 75 лет назад был подписан Устав организации. Согласно Уставу на все страны мира было возложено обязательство по совместной реализации действий во имя мирного, стабильного развития и прав человека, – сказала Постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер.
На сессии также в центре внимания были результаты сотрудничества ООН и Узбекистана в сфере прав человека, возможности ООН и ее специализированных учреждений в реализации реформ в различных сферах нашей страны.