Видеоконференцалоқа шаклидаги Ўзбек-Италия бизнес-форуми ташкил этилди
2020 йил 25 июнь куни Ўзбекистон Республикаси ва Италия Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий, инвестицион ва минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистон Республикасининг Италиядаги элчихонаси ва Италия-Ўзбекистон савдо-саноат палатаси билан биргаликда ўзбек-италия (фармацевтика соҳасида) видеоконференцалоқа шаклидаги бизнеси форум ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икрамов, Италия-Ўзбекистон савдо палатаси президенти Луиджи Иперти, Ўзбекистоннинг Италия Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Отабек Акбаров, Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев, шунингдек ССП минтақавий бошқармалари вакиллари ҳамда фармацевтика соҳасида фаолият юритаётган икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирок этдилар.
Таъкидлаш жоизки, ушбу видеоконференция жорий йилнинг 14 май куни бўлиб ўтган видеомулоқотнинг мантиқий давоми бўлиб, унда Ўзбекистон ва Италия фармацевтика компаниялари иштирокида қўшма бизнес-форум ўтказишга келишиб олинган эди. Шунингдек, 2019 йил 21 ноябрда губернатор А.Фонтан бошчилигидаги Ломбардия вилояти делегацияси Ўзбекистонга ташриф буюриб, ушбу ташриф доирасида “B2B” кооперацион биржаси ва Ўзбекистон-Италия бизнес форуми ташкил этилган эди.
2019 йил якунларига кўра мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 402,3 миллион АҚШ долларини ташкил этди (2018 йилга нисбатан (303,2 миллион), ўсиш 32 фоизга), бунда экспорт 26,6 миллион долларни импорт ҳажми эса 375,7 миллион доллар ташкил қилди.
Экспорт таркибига асосан хизмат кўрсатиш, матолар ва калава иплар, пахта ва қуритилган мевалар кириб, импорт номенклатурасига механик ва электр жиҳозлари, автомобил қисмлари, пластмасса буюмлар, фармацевтика ва тўқимачилик маҳсулотлари, шунингдек қурилиш материаллари киради.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Италия сармояси иштирокидаги 50 та корхона фаолият юритмоқда, улардан 14 таси 100% Италия капитали асосида ишлайди. Алкоголсиз ичимликлар, вино, шиша идишлар, атирлар, музқаймоқ, трикотаж буюмлар, халқ истеъмоли моллари, пахта чиқиндиларини қайта ишлаш, савдо ва воситачилик хизматлари мазкур корҳоналарнинг асосий фаолият йўналишлари ҳисобланади.
Видеоконфереция давомида фармацевтик маҳсулотларни ишлаб чиқариш соҳасида минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш, шу жумладан тажриба алмашиш ва ўқитиш, шунингдек, ўзбек маҳсулотларини Европа бозорига экспорт қилиш мақсадида фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш жараёнига замонавий технологияларни жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашувда фармацевтика соҳаси билан шуғулланувчи Италиянинг етакчи компаниялари вакилларининг бир қатор тақдимотлари ўтказилди.
Икки мамлакат вакиллари ўртасида бўлиб ўтган ушбу видеоконференция доирасида Ўзбекистон-Италия савдо-иқтисодий ҳамкорлигини янада ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Ўзбекистон ва Италия фармацевтика компаниялари ўртасидаги шериклик алоқаларини кенгайтириш масалалари бўйича фикр алмашилди.

Прошел Узбекско-Итальянский бизнес-форум в формате ВКС
25 июня 2020 года, в целях расширения торгово-экономического, инвестиционного и регионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Итальянской Республикой, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с Посольством Республики Узбекистан в Италии и Итало-Узбекской Торговой Палатой организовали Узбекско-Итальянский бизнес-форум (в сфере фармацевтики) в формате видеоконференцсвязи.
На мероприятии приняли участие Председатель Торгово-промышленной Палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Президент Итало-Узбекской Торговой Палаты Луиджи Иперти, Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Итальянской Республике Отабек Акбаров, Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев, а также представители региональных управлений ТПП и деловых кругов двух стран в сфере фармацевтики.
Стоит отметить, что данная видеоконференция является логическим продолжением видеовстречи, которая состоялась 14 мая текущего года, где была достигнута договорённость по организации совместного бизнес-форума с участием фармацевтических компаний Узбекистана и Италии. Также напомним, что 21 ноября 2019 года состоялся визит в Узбекистан делегации региона Ломбардии во главе с губернатором А.Фонтана. В рамках данного визита были организованы кооперационная биржа в формате В2В и Узбекско-Итальянский бизнес-форум.
Товарооборот между странами по итогам 2019 года составил 402,3 млн. долл. США (по сравнению с 2018 г. (303,2 млн.) прирост на 32%), где на долю экспорта приходится 26,6 млн. долл., импорта 375,7 млн. долл.
Структура экспорта, в основном, представлена услугами, тканями и пряжей, хлопком и сухофруктами. Номенклатуру импорта составляют оборудование механическое и электрическое, автомобильные части, продукция из пластика, фармацевтическая и текстильная продукция, а также строительные материалы.
В Узбекистане осуществляют деятельность 50 предприятий с участием итальянского капитала, 14 из них - со 100% итальянским капиталом. Основные сферы деятельности - производство безалкогольных напитков, вина, бутылочной фурнитуры, парфюмерных изделий, мороженного, трикотажных изделий, товаров народного потребления, переработка отходов хлопка, торговля и торгово-посреднические услуги.
В ходе сегодняшней видеоконференции были обсуждены вопросы развития межрегионального сотрудничества в области производства фармацевтической продукции, включая обмен опытом и подготовки кадров, а также внедрение современных технологий в процесс производства лекарственных препаратов с целью дальнейшего экспорта узбекской продукции на европейский рынок.
На встрече также были представлены ряд презентаций от представителей ведущих итальянских компаний, которые заняты в сфере фармацевтики.
В рамках данной видеоконференцсвязи между представителями двух стран были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Итальянского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между фармацевтическими компаниями Узбекистана и Италии.