Рақамли технологиялар қишлоқ хўжалигини ривожланишига катта туртки беради
“Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” учун қабул қилинган Давлат дастурида бир қатор йирик вазифа ва лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Жорий йил 28 апрелда “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинган эди. Қарорда белгиланган вазифаларни сифатли амалга ошириш учун чора-тадбирлар белгиланган эди.
Бугунги кунда ушбу қарор асосида барча иқтисодий ва ижтимоий соҳаларга рақамли технологиялари кенг жорий этилмоқда. Ушбу дастурнинг энг долзарб йўналишларидан бири қишлоқ хўжалиги соҳасидир. Бу йўналиш бўйича тармоқни рақамлаштиришга йўналтирилган қатор муҳим вазифалар қўйилган.
Мазкур соҳага нақадар муҳим ва жиддий эътибор қаратилганлиги жорий йил 28 апрель куни “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорга асосан аграр соҳани жадал рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳаларига замонавий ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш масалаларига маъсул бўлган Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари лавозими киритилганлиги ҳам яққолл кўрсатмоқда.
Бу борада Вазирлик тизимида, Аграр соҳасида рақамли технологияларни ривожлантириш бошқармаси ва Геоахборот технологияларини ривожлантириш бошқармаси ташкил қилинади.
Мазкур қарор мақсад ва вазифаларидан келиб чиқиб “Рақамли қишлоқ хўжалиги” ахборот тизими жорий этилиши кўзда тутилган. Мазкур лойиҳанинг долзарблиги ўта юқори бўлиб, унинг амалга оширилиши қишлоқ хўжалигининг самарадорлигини янада оширади.
Таъкидлаш керакки, бугунги кунда мазкур йўналиши бўйича биринчи қадамлар қўйилди. Жумладан, Андижон вилоятидаги қишлоқ хўжалиги ерлари ва уларда етиштириладиган экинлар холатини тезкор ва аниқ баҳолаш мақсадида сунъий йўлдош маълумотларидан фойдаланиш бўйича тажриба (пилот) лойиҳаси амалга оширилмоқда. Лойиҳа доирасида Андижон вилоятининг жами 6 та майдонлари танлаб олиниб, вектор форматида “Monterra” онлайн платформасига жойлаштирилди. Ер эгалари учун сунъий йўлдош технологиялари ёрдамида экинлар ҳолатига тегишли ҳулосалар берилади.
Бундан ташқари, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб “Геоахборот тизимлари ва технологиялари” магистратура йўналиши очилди.
“Рақамли қишлоқ хўжалиги” ахборот тизимини жорий этилиши мазкур соҳада катта ҳудудларни қамраб олиш ҳисобидан мониторинг ишларининг самарадорлигини оширишга, вақт ва пул харажатларининг кескин камайишига ёрдам беради.

Цифровые технологии дадут серьёзный импульс развитию сельского хозяйства
В рамках Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики также намечено реализовать ряд серьёзных задач и проектов.
28 апреля текущего года было принято постановление Президента «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства». Определены меры с целью качественного исполнения определённых в настоящем постановлении задач.
В настоящее время на основе данного постановления осуществляется широкое внедрение цифровых технологий во все отрасли экономики и сферы общественной жизни. В числе самых актуальных — сельскохозяйственная сфера, где поставлены серьёзные задачи в плане цифровизации отрасли.
О том, насколько серьёзное и важное внимание уделяется этому направлению, говорит тот факт, что согласно постановлению Президента от 28 апреля «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства» была введена должность заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций, ответственного за вопросы ускоренной цифровизации аграрной сферы, внедрения современных информационных систем и программных продуктов в отрасли сельского хозяйства и продовольственной безопасности.
В соответствии с этим в структуре Министерства также будут созданы Управление развития цифровых технологий в аграрной сфере и Управление развития геоинформационных технологий.
В числе важных проектов, которые запланировано реализовать в рамках целей и задач постановления — создание информационной системы «Цифровое сельское хозяйство». Данный проект, несомненно, имеет высокую актуальность, и его реализация позволит значительно повысить эффективность сельского хозяйства.
Следует отметить, что сегодня уже начаты первые шаги в этом направлении. Так, в Андижанском технопарке реализуется инновационный пилотный проект по управлению сельскохозяйственных земель с помощью искусственного интеллекта. В ходе проекта были отобраны 6 площадей, которые в векторном формате были оцифрованы и внедрены на онлайн-платформу “Monterra”. Владельцы сельхозземель будут получать рекомендации на основе результатов исследования с помощью спутниковых технологий.
Помимо этого, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, начиная с 2020/2021 учебного года, открылось новое направление магистратуры «Геоинформационные системы и технологии».
Реализация и внедрение проекта «Цифровое сельское хозяйство» позволит в разы повысить эффективность работ по мониторингу земель за счёт большого охвата территорий, значительно снизить временные и финансовые расходы в этой сфере.