Чекка қишлоқдаги камбағал оилалар бандлиги таъминланмоқда
Давлатимиз раҳбари Наманган вилоятига ташрифи доирасида Чортоқ тумани Баланд адир ҳудудидаги иссиқхоналар мажмуасини барпо этиш лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда пандемия даврида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, иш ўринлари яратиш асосий эътиборда.
Президентимиз ўтган йили Наманган вилоятига ташрифи чоғида ижтимоий ҳимояга муҳтож, ишсиз, кам таъминланган оилалар бандлигини таъминлаш орқали доимий даромад манбаларига эга бўлишларига кўмаклашиш юзасидан топшириқлар берган эди. Ушбу вазифалар ижроси доирасида вилоят ҳокимлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамкорлигида “Бир жойда - минг оила иссиқхонаси” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Баланд адир даштликларида узоқ йиллар давомида фойдаланилмаган 36 гектар майдондаги ҳар бири 2 сотихли 1000 та иссиқхона лойиҳаси “Голден Натс Наманган” агро томорқа хизмати масъулияти чекланган жамият ҳамкорлигида амалга оширилмоқда.
Умумий қиймати 13 миллиард сўм бўлган лойиҳага Бандликка кўмаклашиш жамғармаси ҳисобидан 6,7 миллиард сўм субсидия маблағлари ва тижорат банкларининг 6,3 миллард сўмлик имтиёзли кредити йўналтирилмоқда.
Ҳозирги кунда йилига 7 минг тонна сабзавот маҳсулотлари етиштириш имконини берадиган ҳар бири 2 сотихдан бўлган 800 та иссиқхона қуриб эгаларига топширилди. Қолган 200 таси июль ойи охирида фойдаланишга топширилиши кутилмоқда.
Ушбу лойиҳанинг афзаллиги шундаки, “Бир маҳалла - бир маҳсулот” тамойили асосида бир жойда экспортбоп сифатли маҳсулот етиштирилади, камбағал оилалар доимий даромад манбаларига эга бўлади ва бандлиги таъминлади. Яна бир қулайлиги - маҳсулотни етиштиришда кўчат, сув, минерал ўғит ҳамда бозор таъминоти етакчи тадбиркор томонидан кафолатланади.
Айни пайтда Чортоқ туманидаги 800 та камбағал оила аъзоларининг бандлиги таъминланди.
Президентимизга ушбу лойиҳанинг афзалликлари ва имкониятлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
2 сотихли иссқхонада уч марта ҳосил етиштириш имконияти бор. Хусусан, битта иссиқхонада 700 туп помидор кўчати экилган. Ҳар бир туп кўчатдан ўртача 4-5 килограммдан маҳсулот олиш мумкин. Бугунги кунда 1 килограмм помидорнинг ўртача нархи 3 минг сўмдан бўлганда, биринчи ҳосилнинг ўзидан 7-8 миллион сўм даромад олса бўлади.
Шунингдек, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан лойиҳа доирасида ушбу ҳудуддаги ижтимоий ҳимояга муҳтож, ишсиз, камбағал оилалар аъзоларини қишлоқ хўжалиги касбларига ўқитиш учун Агробизнес ўқув моно маркази ташкил этилди. Ушбу масканда лимончилик (иссиқхона), қуёнчилик, асаларичилик, балиқчилик, чорвачилик каби йўналишларда йилига 2000 дан ортиқ ишсизлар касбга ўқитилади.
Бугунги кунда Чортоқ туманида 200 мингга яқин аҳоли истиқомат қилади. Ишсизлар сони 7 мингдан зиёд.
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли бандлигини таъминлашда тизимли ишларни давом эттириш зарурлигини таъкидлади. Камида ўн мингта иш ўрни яратиш лозимлиги қайд этилди.
– Одамларимиз ислоҳотлар самарасини сезиши керак, – деди давлатимиз раҳбари. – Уларни рози қиладиган тизим яратишимиз лозим.
Шу ерда вилоятда камбағалликни қисқартириш, бандликни таъминлаш, “Голден Натс Наманган” агро томорқа хизмати томонидан интенсив боғдорчилик (ёнғоқ, бодом, олма ва олча)ни ташкил этиш, чорвачилик ва сутни қайта ишлаш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Ушбу лойиҳаларни амалга ошиши эвазига юзлаб янги иш ўринлари яратилади.

В отдаленных селах обеспечивается занятость членов бедных семей
В ходе поездки в Наманганскую область глава государства ознакомился с проектом строительства комплекса теплиц на территории массива "Баланд адир" в Чартакском районе.
В условиях пандемии в нашей стране основное внимание уделяется социальной поддержке населения и созданию рабочих мест.
Во время прошлогоднего визита в Наманганскую область Президент дал поручения по трудоустройству безработных, нуждающихся в социальной защите семей и обеспечению их стабильным источником дохода. Во исполнение этих задач хокимият области совместно с Министерством занятости и трудовых отношений реализует проект «В одном месте - тысяча теплиц».
Проект создания тысячи теплиц - каждая на 2 сотки - на 36 гектарах неосвоенных холмистых земель осуществляется в партнерстве с обществом с ограниченной ответственностью «Голден натс Наманган».
На реализацию проекта общей стоимостью 13 миллиардов сумов выделяется 6,7 миллиарда сумов субсидий из Фонда содействия занятости и 6,3 миллиарда сумов льготных кредитов коммерческих банков.
В настоящее время построены и переданы владельцам 800 теплиц мощностью 7000 тонн овощей в год. Ожидается, что остальные 200 теплиц будут сданы в эксплуатацию к концу июля.
Преимущество этого проекта заключается в том, что на основе принципа «один район - один продукт» в одном месте будет выращиваться качественная экспортоориентированная продукция, а малоимущие семьи получат стабильный источник дохода и занятости. Они будут гарантированно обеспечиваться саженцами, водой, удобрениями.
Таким образом, в настоящее время в Чартакском районе обеспечена занятость членов 800 малоимущий семей.
Президент был подробно проинформирован о преимуществах и возможностях этого проекта.
Так, в теплице на 2 сотки можно выращивать до трех урожаев. В частности, в одной из теплиц было посажено 700 кустов помидора. Каждый куст даст в среднем 4-5 килограммов продукта. Сегодня, когда средняя цена 1 килограмма помидоров составляет 3000 сумов, с одного только первого урожая можно выручить 7-8 миллионов сумов.
В рамках проекта Министерством занятости и трудовых отношений также организован моноцентр по обучению аграрным профессиям членов социально уязвимых семей. Ежегодно в центре более 2000 безработных будут обучаться по таким сферам, как лимоноводство (в теплицах), кролиководство, пчеловодство, рыбоводство, животноводство.
Сегодня в Чартакском районе проживает около 200 тысяч человек. Число безработных составляет более 7 тысяч.
Президент Шавкат Мирзиёв подчеркнул необходимость продолжения системной работы по обеспечению занятости населения. Было отмечено, что необходимо создать не менее десяти тысяч рабочих мест.
- Наши люди должны почувствовать результаты реформ, - сказал глава государства. - Нам нужно создать систему, которой они будут довольны.
Состоялась презентация проектов по сокращению бедности, обеспечению занятости в области, организации ООО "Голден натс Наманган" интенсивного садоводства (выращивание грецкого ореха, миндаля, яблоки и вишни), животноводства и переработки молока. Реализация этих проектов позволит создать сотни новых рабочих мест.