Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги “Юксалиш” кичик саноат зонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
117 гектар майдонни эгаллаган мазкур саноат мажмуасида қурилиш материаллари, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, электротехника, тўқимачилик ва тикувчилик каби йўналишларда умумий қиймати 1 триллион 208 миллиард сўмлик 95 та лойиҳа амалга оширилиши кўзда тутилган.
Бугунги кунга қадар 66,9 миллиард сўмлик 32 та лойиҳа ишга туширилган бўлиб, 311,1 миллиард сўмлик ишлаб чиқариш қувватига эришилди. Мазкур лойиҳалар тўлиқ ишга тушса, 7 минг 300 та иш ўрни яратилиб, йилига 7,8 миллион долларлик маҳсулотлар экспорт қилинади.
Ҳозирги кунда кичик саноат зонасида шифер, пўлатдан чоксиз труба, металл маҳсулотларини қайта ишлаш, сув насослари ва электр двигателлар, момиқ сочиқ, йирик сув сиғимлари ҳамда пластик қувурлар ва қисмлар, пайпоқ ва трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда.
Давлатимиз раҳбарига “Юксалиш” кичик саноат зонасида “Flat Tile” масъулияти чекланган жамиятнинг кафел-керамика маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдим этилди. Қиймати 125 миллиард сўмга тенг лойиҳага ташаббускорлар жамғармасидан 73 миллиард сўм ва 52 миллиард сўм банк кредити сарфланади.
Йилига 35 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш қуввати яратиладиган лойиҳа босқичма-босқич 2021 йилнинг II чорагида ишга туширилади ва 410 та иш ўрни яратилади, шунингдек, йилига 15,3 миллион долларга тенг экспорт қилиш кўзда тутилган.
- Ўзбекистонимиздек фойдали қазилмага бой замин камдан кам, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев. - Ўзимизда шундай юфори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун ғоят кенг имкониятлар, табиий ресурслар бўла туриб, уларни импорт қилардик. Нега? Чунки замонавий геологик тадқиқотлар, экспедициялар қилмасдик, илм-фан орқали масалаларга ёндашмасдик. Энди хомашёдан тўғри, унумли фойдаланиш, ундан бугунги кун талабларига жавоб берадиган товарлар ишлаб чиқариш учун илмий асосланган ечимлар топиш вақти келди!
Президент кичик саноат зонаси ҳудудидаги эркаклар костюми, куртка ва пальто ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Zamin kiyim sanoat” корхонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди. Қиймати 24 миллиард сўмга тенг лойиҳага кўра йилига 10 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади ва 300 минг доллар миқдоридаги маҳсулотлар экспортга чиқарилади. 300 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари кичик саноат зонасида фаолият кўрсатаётган қатор корхоналар маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди.
Наманган вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш салоҳияти, шунингдек, ҳудудда 2020-2021 йилларда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, камбағалликни қисқартириш борасида амалга ошириладиган ишлар, ўзини ўзи банд қилиш юзасидан батафсил тақдимотлар ўтказилди.
- Бу кечаги Наманган эмас. Жуда қисқа фурсат ичида 55 минг иш ўрни яратиш, 13 триллион сўмлик лойиҳалар ишлаб чиқиш – ушбу ҳудуд тарихида мисли кўрилмаган ўзгаришлар олиб келиши аниқ, - деди давлатимиз раҳбари.
Президент Шавкат Мирзиёев мутасаддиларга муҳокама қилинган ҳар бир мавзу бўйича чуқур таҳлил асосида кўрсатма ва тавсиялар берди.
- Бизнинг асосий хатоимиз – пулнинг қадрига етмаслигимиз! Давлат томонидан тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, инфраструктурани ривожлантириш, қўшимча иш ўринлари яратиш учун ажратилаётган маблағларнинг ҳар бир сўмини жойини билиб ишлатишимиз керак! Маҳсулот ишлаб чиқаришда таннархни камайтириш, жумладан, транспортировка харажатларини тушириш учун тинмай изланишимиз лозим. Ҳар бир масалада илмий, инновацион ёндашувлар қўллашимиз зарур, деб таъкидлади Президент Шавкат Мирзиёев.

Президент ознакомился с возможностями малой промышленной зоны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми в малой промышленной зоне "Юксалиш" в городе Намангане.
В промышленной зоне, занимающей площадь 117 гектаров, намечено реализовать 95 проектов на сумму 1 триллион 208 миллиардов сумов в таких отраслях, как производство строительных материалов, машиностроение и металлообработка, электротехника, текстиль и швейное производство.
На сегодняшний день завершено 32 проекта на сумму 66,9 миллиарда сумов, способных производить товары на 311,1 миллиарда сумов. Выход этих производств на полную мощность позволит создать 7,3 тысячи рабочих мест и экспортировать товары на сумму 7,8 миллиона долларов в год.
В настоящее время предприятия промышленной зоны выпускают шифер, стальные бесшовные трубы, металлические изделия, водяные насосы и электродвигатели, махровые полотенца, большие емкости для воды, а также пластиковые трубы и детали, носки и трикотажные изделия.
Главе государства был представлен проект по производству керамоплитки и керамических изделий от общества с ограниченной ответственностью "Flat Tile". На реализацию проекта стоимостью 125 миллиардов сумов будут направлены 73 миллиарда сумов собственных средств инициаторов и 52 миллиарда сумов банковских кредитов.
Проект с мощностью производства продукции на 35 миллиардов сумов в год будет запущен во втором квартале 2021 года и создаст 410 рабочих мест, также планируется экспортировать товары на 15,3 миллиона долларов в год.
- Редко где можно найти такие богатые полезными ископаемыми недра, как в Узбекистане, - сказал Шавкат Мирзиёев. - У нас много возможностей и природных ресурсов для производства таких высококачественных продуктов, но мы импортировали их. Почему? Потому, что не занимались современными геологическими исследованиями, не проводили экспедиции, не применяли научный подход. Теперь пришло время правильно, эффективно использовать сырье, найти научно обоснованные решения для производства товаров, отвечающих современным требованиям!
Президент ознакомился также с реализуемыми на территории МПХ проектами предприятия "Zamin kiyim sanoat" по пошиву мужских костюмов, курток и пальто. Проект 24 миллиарда сумов предусматривает производство продукции на 10 миллиардов сумов и экспорт на 300 тысяч долларов в год. Работой будут обеспечены 300 человек.
Глава государства ознакомился с выставкой продукции ряда предприятий, действующих в малой промышленной зоне.
Представлена детальная информация о потенциале промышленного производства в Наманганской области, а также о запланированных на 2020–2021 годы инвестиционных проектах, проводимой работе по сокращению бедности, развитию самозанятости.
- Это не вчерашний Наманган. Создание 55 тысяч рабочих мест в очень короткие сроки, разработка проектов стоимостью 13 триллионов сумов, безусловно, принесут беспрецедентные изменения в регионе, - заявил глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев, глубоко проанализировав каждый рассмотренный проект, дал указания и рекомендации ответственным лицам.
- Наша главная ошибка в том, что мы не ценим деньги! Мы должны использовать каждую копейку, выделенную государством на поддержку предпринимательства, развитие инфраструктуры, создание дополнительных рабочих мест, с умом! Должны постоянно стремиться к снижению производственных затрат, в том числе транспортных расходов. Нам следует применять научные и инновационные подходы при решении каждого вопроса, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев.