Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги “Юксалиш” кичик саноат зонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
117 гектар майдонни эгаллаган мазкур саноат мажмуасида қурилиш материаллари, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, электротехника, тўқимачилик ва тикувчилик каби йўналишларда умумий қиймати 1 триллион 208 миллиард сўмлик 95 та лойиҳа амалга оширилиши кўзда тутилган.
Бугунги кунга қадар 66,9 миллиард сўмлик 32 та лойиҳа ишга туширилган бўлиб, 311,1 миллиард сўмлик ишлаб чиқариш қувватига эришилди. Мазкур лойиҳалар тўлиқ ишга тушса, 7 минг 300 та иш ўрни яратилиб, йилига 7,8 миллион долларлик маҳсулотлар экспорт қилинади.
Ҳозирги кунда кичик саноат зонасида шифер, пўлатдан чоксиз труба, металл маҳсулотларини қайта ишлаш, сув насослари ва электр двигателлар, момиқ сочиқ, йирик сув сиғимлари ҳамда пластик қувурлар ва қисмлар, пайпоқ ва трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда.
Давлатимиз раҳбарига “Юксалиш” кичик саноат зонасида “Flat Tile” масъулияти чекланган жамиятнинг кафел-керамика маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдим этилди. Қиймати 125 миллиард сўмга тенг лойиҳага ташаббускорлар жамғармасидан 73 миллиард сўм ва 52 миллиард сўм банк кредити сарфланади.
Йилига 35 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш қуввати яратиладиган лойиҳа босқичма-босқич 2021 йилнинг II чорагида ишга туширилади ва 410 та иш ўрни яратилади, шунингдек, йилига 15,3 миллион долларга тенг экспорт қилиш кўзда тутилган.
- Ўзбекистонимиздек фойдали қазилмага бой замин камдан кам, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев. - Ўзимизда шундай юфори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун ғоят кенг имкониятлар, табиий ресурслар бўла туриб, уларни импорт қилардик. Нега? Чунки замонавий геологик тадқиқотлар, экспедициялар қилмасдик, илм-фан орқали масалаларга ёндашмасдик. Энди хомашёдан тўғри, унумли фойдаланиш, ундан бугунги кун талабларига жавоб берадиган товарлар ишлаб чиқариш учун илмий асосланган ечимлар топиш вақти келди!
Президент кичик саноат зонаси ҳудудидаги эркаклар костюми, куртка ва пальто ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Zamin kiyim sanoat” корхонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди. Қиймати 24 миллиард сўмга тенг лойиҳага кўра йилига 10 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади ва 300 минг доллар миқдоридаги маҳсулотлар экспортга чиқарилади. 300 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари кичик саноат зонасида фаолият кўрсатаётган қатор корхоналар маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди.
Наманган вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш салоҳияти, шунингдек, ҳудудда 2020-2021 йилларда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, камбағалликни қисқартириш борасида амалга ошириладиган ишлар, ўзини ўзи банд қилиш юзасидан батафсил тақдимотлар ўтказилди.
- Бу кечаги Наманган эмас. Жуда қисқа фурсат ичида 55 минг иш ўрни яратиш, 13 триллион сўмлик лойиҳалар ишлаб чиқиш – ушбу ҳудуд тарихида мисли кўрилмаган ўзгаришлар олиб келиши аниқ, - деди давлатимиз раҳбари.
Президент Шавкат Мирзиёев мутасаддиларга муҳокама қилинган ҳар бир мавзу бўйича чуқур таҳлил асосида кўрсатма ва тавсиялар берди.
- Бизнинг асосий хатоимиз – пулнинг қадрига етмаслигимиз! Давлат томонидан тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, инфраструктурани ривожлантириш, қўшимча иш ўринлари яратиш учун ажратилаётган маблағларнинг ҳар бир сўмини жойини билиб ишлатишимиз керак! Маҳсулот ишлаб чиқаришда таннархни камайтириш, жумладан, транспортировка харажатларини тушириш учун тинмай изланишимиз лозим. Ҳар бир масалада илмий, инновацион ёндашувлар қўллашимиз зарур, деб таъкидлади Президент Шавкат Мирзиёев.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects being implemented in Yuksalish small industrial zone in the city of Namangan.
In the industrial zone with an area of 117 hectares, it is planned to implement 95 projects worth 1 trillion 208 billion UZS in such industries as production of building materials, mechanical engineering and metalworking, electrical engineering, textiles and clothing.
To date, 32 projects worth 66.9 billion UZS have been completed, capable of producing goods for 311.1 billion UZS. The output of these industries at full capacity will create 7.3 thousand jobs and export goods worth $7.8 million per year.
Currently, the industrial zone’s enterprises produce slate, steel seamless pipes, metal products, water pumps and electric motors, terry towels, large containers for water, as well as plastic pipes and parts, socks and knitwear.
The Head of the state was presented a project for the production of ceramic tiles and ceramic products from the LLC Flat Tile. 73 billion UZS of initiators’ own funds and 52 billion UZS of bank loans will be allocated for the implementation of the project worth 125 billion UZS.
The project with a production capacity of 35 billion UZS per year will be launched in the second quarter of 2021 and will create 410 jobs, as well as it is planned to export goods for $15.3 million a year.
“Such mineral wealth as in Uzbekistan is rare”, said Shavkat Mirziyoyev. “We have many opportunities and natural resources for production of such high-quality products, but we imported them. Why? Because they did not conduct modern geological research and expeditions, did not apply a scientific approach. Now it’s time to use raw materials correctly, effectively, find scientifically sound solutions for the production of goods that meet modern requirements!”
The President also got acquainted with projects of Zamin Kiyim Sanoat enterprise on manufacturing men’s suits, jackets and coats. The project worth 24 billion UZS provides for production of products worth 10 billion UZS and export for $300 thousand a year. 300 people will be employed.
The Head of the state got acquainted with the exhibition of products of a number of enterprises operating in a small industrial zone.
Detailed information was presented on the potential of industrial production in Namangan region, as well as on investment projects planned for 2020-2021, ongoing work to reduce poverty and develop self-employment.
“This is not yesterday’s Namangan. Creating 55 thousand jobs in a very short time, developing projects worth 13 trillion UZS will certainly bring unprecedented changes in the region”, the Head of the state said.
President Shavkat Mirziyoyev, having deeply analyzed each reviewed project, gave instructions and recommendations to responsible persons.
“Our main mistake is that we do not value money! We must use every penny allocated by the state to support entrepreneurship, develop infrastructure, create additional jobs, wisely! We must constantly strive to reduce production costs, including transportation costs. We should apply scientific and innovative approaches to solving every issue”, said President Shavkat Mirziyoyev.