Масъулият ва жавобгарлик бўлса, жиноятчиликнинг олди олинади
Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги «Орзу” маҳалла фуқаролар йиғинида “Обод ва хавфсиз маҳалла” концепцияси асосида амалга оширилган ишлар билан танишди.
“Орзу” - Наманган шаҳрининг ўз номига муносиб, орзу-ҳавас қилса арзигулик намунали маҳалласи. 2013 йилда ташкил топган мазкур маҳаллада намунавий лойиҳалар асосидаги 830 та ҳамда якка тартибдаги 1 минг 682 та уй мавжуд. Бу ерда қарийб 12 ярим минг аҳоли маиший қулайлик ва имкониятлардан баҳраманд ҳолда ҳаёт кечирмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2017 йили вилоятга ташрифи чоғида бу ерда бўлиб, "Орзу" маҳалласи мисолида аҳолига қулайликлар яратиш ва хавфсизлигини таъминлаш бўйича бутун мамлакатга намуна бўладиган тизим тақдимоти билан танишган эди.
Бугун ушбу маҳалла қиёфасида мамлакатимизда халқимиз турмуш даражаси ва маданиятини ошириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, юртдошларимиз онгу тафаккурида юз бераётган ижобий ўзгаришлар яққол ифодасини топган. Ҳудудда ташкил этилган “Орзу” кичик саноат зонасида 15 та лойиҳа ишга туширилиб, 930 дан зиёд иш ўрни яратилди. Шундан қарийб 400 тасига маҳалла фуқаролари жойлашди. Битта боғча, 650 ўринли мактаб, дорихона, савдо ва умумий овқатланиш шохобчалари, фитнес клуби, мини-футбол майдони барпо этилди. Ўтган йили давлат хизматчилари учун 20 та хизмат уйи қуриб берилди.
Давлатимиз раҳбарининг маҳаллага бу галги ташрифи яна бир хайрли ташаббуснинг бошланишига туртки берди. Бу ерда хавфсиз маҳалла ва Наманганда “ақлли шаҳар” лойиҳасини ҳаётга татбиқ этишга киришилди.
Президентимиз мамлакатимизда янгилик бўлган лойиҳа - Наманган шаҳрининг ижтимоий-иқтисодий геоахборот мониторинг ва рақамли бошқарув тизими билан танишар экан, энг катта масала жиноятчиликни камайтиришга эришиш эканини таъкидлади.
Янги тизимнинг мақсади шаҳардаги ижтимоий-иқтисодий вазиятни узлуксиз ўрганиб бориш, кундалик назорат қилиш, муаммоли ҳолатларни дастурдаги таҳлилий маълумотлар асосида тезкор бартараф этиш, қарор қабул қилишда юқори самара берувчи янги инновацион онлайн бошқарув усулига ўтишдан иборат.
Мазкур тизимда барча кўрсаткичлар геохарита орқали мониторда акс этади. Жумладан, аҳоли сони, ёлғиз кексалар, таълим муассасалари, меҳнат бозори, инвестициявий лойиҳалар, камбағал оилалар, криминоген муҳит каби маълумотлар узлуксиз киритиб борилади.
Тажриба сифатида ишга туширилган бу тизим кейинчалик барча соҳалардаги электрон базаларга уланади. Натижада шаҳардаги ижтимоий-иқтисодий кўрсаткичларни онлайн кузатиш, вазиятни холис баҳолаш, муаммоларни назоратга олиш ва керакли чора-тадбирлар кўриш мумкин бўлади. Бу эса аҳолининг осойишталиги ва хавфсизлигини таъминлашда муҳим самара беради.
Давлатимиз раҳбари вилоятдаги ёшлар ва жиноятга мойил қатламни секторлар томонидан назоратга олиш ва шу орқали жиноятчиликни жиловлаш бўйича ҳали тизимли ишлар қилинмаётганига эътибор қаратди. Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Бош прокуратура мутасаддиларига маҳаллаларда тинчликни таъминлашга тўсқинлиқ қилаётган омилларни ўрганиш, секторлар ишлаши учун қонунчиликка тегишли меъёрларни киритиш юзасидан топшириқлар берилди.
- Вилоятдаги секторлар раҳбарлари энди жиноятчиликка қарши курашда натижа бўйича жавоб беради. Жиноят қанча камайди, қайси адашганни тўғри йўлга қайтарди деган саволларга жавоб топиш учун мана шу тизимга ўтаяпмиз. Ҳам иқтисодиётни, ҳам жиноятчиликни, ҳам тинчликни, ҳам адолатни жойига қўйсак, халқимиз учун муносиб шароит яратган бўламиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Аҳоли билан ишлаш учун психолог кадрлар тайёрлашни кенгайтириш, жиноят содир этилишига сабаб бўлаётган омилларни бартараф этиш юзасидан чора-тадбирлар белгиланди.
Наманганда жиноятчиликнинг олдини олиш юзасидан вилоят секторлари раҳбарларининг ахборотлари тингланди.

Ответственность и компетентность – залог предупреждения преступности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проводимой в сходе граждан махалли "Орзу" города Намангана на основе концепции «Благоустроенная и безопасная махалла».
«Орзу» одна из образцовых махаллей Намангана. Основанная в 2013 году, махалла насчитывает 830 типовых и 1682 индивидуальных дома. Около 12,5 тысяч человек живут здесь со всеми удобствами и возможностями.
Во время своего визита в область в 2017 году глава государства посетил это место и ознакомился с презентацией системы по созданию удобств населению и обеспечению безопасности на примере махалли "Орзу".
В организованной здесь малой промзоне "Орзу" реализовано 15 проектов и создано более 930 рабочих мест. Около 400 трудоустроенных - местные жители. Возведены детский сад, школа на 650 мест, аптеки, торговые точки и пункты общественного питания, фитнес-клуб, поле для мини-футбола. В прошлом году было построено 20 служебных домов для госслужащих.
Нынешний приезд главы нашего государства в махаллю дал толчок другой доброй инициативе. Дан старт реализации проектов "Безопасная махалла" в данной махалле и «Умный город» в Намангане.
В ходе знакомства с проектом - новой для нашей страны системой социально-экономического геоинформационного мониторинга и цифрового управления Намангана, Президент отметил, что самым большим вопросом является сокращение преступности.
Целью новой системы является постоянное изучение социально-экономической ситуации в городе, ежедневный мониторинг, оперативное решение проблем на основе аналитических данных, переход на новый инновационный онлайн-метод управления, который высокоэффективен при принятии решений.
В этой системе все индикаторы отображаются на мониторе через географическую карту. В частности, постоянно вводятся данные о населении, одиноких престарелых, учебных заведениях, рынке труда, инвестиционных проектах, бедных семьях, криминогенной ситуации.
Система, запущенная в качестве эксперимента, будет затем подключена к электронным базам данных во всех сферах. В результате появится возможность отслеживать социально-экономические показатели города в режиме онлайн, объективно оценивать ситуацию, контролировать проблемы и принимать необходимые меры. Это важный фактор обеспечения мира и безопасности населения.
Глава нашего государства обратил внимание на недостаточность работы секторов по контролю за преступностью. Должностным лицам Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Генеральной прокуратуры поручено изучить факторы, препятствующие обеспечению мира в махаллях и разработать правовые условия для работы секторов.
- Руководители секторов в областях теперь будут нести ответственность за результаты в борьбе с преступностью. Мы переходим к этой системе, чтобы найти ответы на вопросы: насколько снизилась преступность, сколько сбившихся людей было возвращено на верный путь? Если приведем в порядок экономику, решим вопрос преступности, обеспечения мира, справедливости, то создадим достойные условия для нашего народа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Определены меры по расширению подготовки кадров-психологов для работы с населением, устранению факторов, способствующих совершению преступлений.
Заслушаны доклады руководителей секторов области о проводимой работе по предупреждению преступности в Намангане.