Наманганнинг меҳнаткаш, фаол, илмли халқи яхши яшашга муносиб
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида Наманган шаҳрида вилоят ва туман ҳокимлари, соҳа ва тармоқлар раҳбарлари, жамоатчилик вакиллари билан йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Наманган вилоятида камбағалликни қисқартириш, таълим муассасалари битирувчиларини касб-ҳунарга қамраб олиш ва аҳоли даромадларини кўпайтириш бўйича ҳозирги аҳвол пухта таҳлил қилиниб, амалга ошириладиган долзарб вазифалар белгилаб берилди.
Бугунги кунда вилоятда ўсиш нуқталарини аниқлаш ва ишга солиш, шу орқали аҳоли фаровонлигини ошириш олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг энг муҳим шарти ҳисобланади. Президент бу борада вилоятда ташкил этилиши зарур бўлган ишларга алоҳида эътибор қаратди.
Жумладан, саноат, кичик ва ўрта бизнес, ҳунармандчилик, хизмат кўрсатиш соҳалари вилоят иқтисодиётини ривожлантириш ва аҳоли даромадларини оширишнинг энг муҳим драйверлари бўла олади. Ушбу соҳалар бўйича Наманганда катта тажриба бор. Шунга мувофиқ, вилоятда тадбиркорликни ривожлантириш орқали муҳтож оилаларнинг 12 мингдан ортиқ ишсиз аъзоларини банд қилиш ва йил охирига қадар камбағал оилалар сафидан чиқариш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Хусусан, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасидаги 600 та тадбиркор фаолиятини тиклаш орқали 2 мингта ходим иш жойига қайтади.
Давлатимиз раҳбари туман ва шаҳарлар кесимида вилоятда хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш ва ушбу лойиҳалар учун 80 миллиард сўм маблағ ажратилишини қайд этди.
Ушбу маблағга қўшимча равишда яна 100 миллиард сўм ажратилади. Карантин шароитида тушуми камайган тадбиркорларни айланма маблағ билан таъминлашга 2,3 триллион сўм, жорий йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга 350 миллиард сўм кредитлар йўналтирилади.
Вилоятда заргарлик саноатини ривожлантириш, Наманган шаҳрида 2 йилда 4 мингта янги иш ўрни яратилган замонавий заргарлик маркази ташкил этиш, бу ерда “устоз - шогирд” тамойили асосида ишсиз юрган ёшларни ҳунармандчиликка жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди.
2020-2021 йилларда Чортоқ туманини комплекс ривожлантириш, ҳудуддаги фойдаланилмай ётган 3 минг гектар ерни ўзлаштириш ва тупроқ-иқлим шароитига мос экинларни жойлаштириш чоралари кўрилади.
Вилоятда 2020-2021 йилларда қиймати 16,3 триллион сўм бўлган 1953 та ҳудудий лойиҳа амалга оширилиб, 55 минг янги иш ўрни яратилади. Шундан жорий йилда умумий қиймати 8,3 триллион сўм бўлган 1652 та лойиҳа ҳаётга жорий этилиб, 35 мингта янги иш ўрни ташкил этилади.
Бугунги кунда Европадаги машҳур брендлар Наманганнинг костюм-шимларини тан олмоқда. Шу боис, йирик тўқимачилик корхоналарига ер ажратилиб, вилоятда пахтани чуқур қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга ўтилмоқда.
Президент пахта-тўқимачилик кластерлари ушбу эътиборга муносиб ҳаракат қилиши, кўпроқ даромад олиб, одамларни иш билан таъминлаши зарурлигини таъкидлади.
Вилоятда қуёнчилик, асаларичилик, чорвачилик, паррандачилик бўйича истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш белгиланди. Хусусан, Наманган туманида 4806 та хонадонда иссиқхоналар ташкил этиш, йил охиригача чорвачилик йўналишида қиймати 386 миллиард сўм бўлган 84 та лойиҳани амалга оширишни якунлаш топширилди.
Бунда четдан 13 минг бош наслли қорамол, 13 минг бош жўн йўналишидаги эчки ва шунча қўй олиб келиниб, Поп ва Чуст туманларидаги хонадонларга тарқатилади. Йиллик қуввати 10 минг тонна сут ва минг тонна гўштни қайта ишлаш бўйича янги қувватлар ишга туширилади.
Йиғилишда уй-жой, инфратузилма қурилиши, аҳолини ичимлик сув билан таъминлаш, таълим, маданият соҳаларини ривожлантириш, инқирозга қарши халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилиш, янги корхоналарни барпо этиш бўйича инвестиция лойиҳаларини кўпайтириш, экспортни кенгайтириш юзасидан вазифалар белгиланди.
Наманган вилояти нуфуси йилдан-йилга кенгайиб бормоқда. Бу эса ҳудудни демографик бошқариш, ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришда қийинчилик туғдирмоқда. Шу муносабат билан Президентимиз Наманган шаҳри таркибида Давлатобод туманини қайта ташкил этишни таклиф қилди.
– Наманганнинг фаол, меҳнаткаш, илмли халқи яхши яшашга муносиб. Бунинг учун давлатимиз барча имкониятларни ишга солади, – деди пировардида Шавкат Мирзиёев.
Тадбирда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, иқтисодиёт тармоқлари мутасаддилари, ҳокимлар ҳисоботи эшитилди.

Трудолюбивые, активные, образованные жители Намангана достойны хорошей жизни
С участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Намангане состоялось совещание с хокимами области и районов, руководителей сфер и отраслей, представителей общественности.
На совещании глубоко проанализирована проводимая в Наманганской области работа в сфере сокращения бедности, трудоустройства выпускников учебных заведений, повышения доходов населения, а также определены актуальные задачи.
Сегодня выявление и задействование точек роста региона и посредством этого повышение благосостояния населения являются важнейшим условием проводимых экономических реформ. Президент уделил особое внимание работе, которая должна быть проделана в регионе в этом направлении.
В частности, промышленность, малый и средний бизнес, ремесленничество, услуги способны выступить драйверами экономического развития региона и увеличения доходов. В Намангане накоплен большой опыт в этих сферах. Соответственно, должностным лицам поручено обеспечить занятость более 12 тысяч безработных членов малообеспеченных семей путем развития предпринимательства, вывести эти семьи из бедности до конца года.
В частности, 2 тысячи человек вернутся на работу после возобновления деятельности 600 предпринимателей в сфере торговли и услуг.
Глава государства отметил, что для области разрабатывается программа развития сферы услуг в разрезе районов и городов, на эти проекты будет выделено 80 миллиардов сумов.
Кроме того, на эти цели будет выделено еще 100 миллиардов сумов. 2,3 триллиона сумов будет направлено на обеспечение оборотными средствами предпринимателей, выручка которых снизилась из-за карантина, на развитие семейного предпринимательства в этом году выделят 350 миллиардов сумов.
Поставлены задачи по развитию ювелирной промышленности в области, созданию современного ювелирного центра в Намангане, который за 2 года создаст 4 тысячи новых рабочих мест и в котором безработная молодежь будет осваивать ювелирное ремесло по принципу «наставник-ученик».
В 2020-2021 годах будут приняты меры по всестороннему развитию Чартакского района, освоению 3000 гектаров неиспользуемых земель, размещению на них сельскохозяйственных культур, подходящих местным почвенно-климатическим условиям.
В области будут реализованы 1953 проекта на сумму 16,3 триллиона сумов, будет создано 55 тысяч новых рабочих мест. В частности, уже текущем году намечено осуществить 1 652 проекта на 8,3 триллиона сумов и создать 35 тысяч новых рабочих мест.
Сегодня известные европейские бренды проявляют все больше внимания наманганским костюмам. Поэтому выделяются земли под крупные текстильные предприятия, совершается переход к глубокой переработке хлопка и производству готовой продукции.
Президент подчеркнул, что хлопково-текстильные кластеры должны работать достойно этого внимания, приумножать доходы и обеспечивать людей работой.
В регионе планируется реализовать перспективные проекты в области кролиководства, пчеловодства, животноводства и птицеводства. В частности, намечено строительство теплиц в 4806 домах в Наманганском районе, реализовать до конца года 84 проекта животноводства на сумму 386 миллиарда сумов.
Так, из-за рубежа будут ввезены и розданы домашним хозяйствам Папского и Чустского районов 13 тысяч голов породистого крупнорогатого скота и столько же голов овец и коз шерстяной породы. Будут запущены новые мощности по переработке 10 тысяч тонн молока и тысячи тонн мяса в год.
На совещании определены задачи по строительству жилья, инфраструктуры, обеспечению питьевой водой, развитию образования и культуры, привлечению средств международных финансовых институтов, расширению инвестиционных проектов для строительства новых предприятий и увеличению экспорта.
Население Наманганской области увеличивается с каждым годом. Это повышает нагрузку на социально-экономическую инфраструктуру, усложняет управление регионом. В связи с этим Президент предложил восстановить Давлатабадский район в составе города Намангана.
- Жители Намангана - трудолюбивые, активные, образованные – достойны хорошей жизни. Для ее обеспечения государство задействует все возможности, - сказал в заключение Шавкат Мирзиёев.
На мероприятии заслушаны отчеты заместителей Премьер-министра, министров, ответственных лиц экономического комплекса и хокимов.