Депутатлар ва дипломатлар ЮНEСКО билан ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини кўриб чиқди
Мамлакатимизнинг Женева шаҳридаги доимий ваколатхонаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раҳбари Эркин Зоҳидов раҳбарлигида ўтган "Маданият соҳасини ривожлантиришнинг янги босқичи: муаммолар ва эчимлар" мавзусидаги амалий семинарда иштирок этди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил қилинган тадбирда қўмита аъзолари, маданият вазирининг биринчи ўринбосари Жамол Носиров ва вазир ўринбосари Камола Оқилова, Ўзбекистон давлат консерваторияси ректори Камолиддин Ўринбоев ҳамда Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти ректори Иброҳим Йўлдошев, Германиядаги “Alba Kultur” ташкилоти раҳбари Биржит Эллингхаус ва бошқалар иштирок этди.
Семинар давомида маданий тараққиёт соҳасида қонун ва меъёрий ҳужжатларни самарали амалга оширишда эришилган сўнгги натижалар, мавжуд муаммолар ва уларни ҳал қилиш йўллари батафсил кўриб чиқилди. Уларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Маданият ва санъат соҳасининг жамият ҳаётидаги ўрни ва таъсирини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонидан келиб чиқадиган асосий вазифаларни бажариш истиқболлари, айниқса, ушбу соҳада кадрлар тайёрлашни такомиллаштириш ва миллий маданий маҳсулотни халқаро майдонда кенг тарғиб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирда Ўзбекистон билан ЮНEСКО ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари ҳақида тақдимот ўтказилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ва ушбу ташкилот бош директори Одри Азуле ўртасида 2018-2019 йилларда бўлиб ўтган музокаралар ЮНEСКО билан барча соҳаларида, айниқса маданият соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим туртки бўлгани таъкидланди.
Қонун чиқарувчиларга доимий ваколатхона фаолияти, ЮНEСКО билан ҳамкорликни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ва келгусидаги режалари тўғрисида батафсил маълумот берилди. Бунда Ўзбекистон маданиятини дунёда оммалаштириш ва ушбу йўналишдаги ишларга грант маблағларини жалб қилишга алоҳида эътибор қаратилаётган қайд этилди.
Тадбир давомида Ўзбекистон билан ЮНEСКО ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва саммитларда эришилган келишувлар ижросини кучайтириш, шунингдек, БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича "Йўл хариталари" ижросига эътибор қаратилди.
Таъкидланганидек, айрим ҳолатларда маданий меросни халқаро майдонда тарғиб қилиш бўйича кўрилаётган чоралар самарасига путур етказувчи хатти-ҳаракатлар ҳам амалга оширилмоқда. Хусусан, баъзи ўринларда пудратчилар томонидан Жаҳон мероси объектларида инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда қонун ва халқаро мажбуриятларга риоя қилинмаслиги қайд этилди. Шу боис, учрашувда ушбу соҳада қонунлар ижросини назорат қилишнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси даражасидаги механизмларини кучайтириш имкониятини кўриб чиқиш сўралди.
Қўмита кўмагида мамлакатимизнинг ЮНEСКОдаги доимий ваколатхонаси томонидан Жаҳон мероси объектларини сақлаш бўйича қонун, фармон ва буйруқларни ҳар томонлама таҳлил қилиш ҳамда камчиликларни бартараф этиш учун ишлаб чиқилган ЮНЕСКО грант лойиҳаларини амалга ошириш таклиф этилади.
Семинар давомида Доимий ваколатхона депутатларнинг кино саноатини ривожлантириш ва мамлакатда ишлаб чиқарилган маданий маҳсулотларни оммалаштириш учун ЮНEСКОнинг техник ёрдамини жалб қилишни кўпайтириш режалари ҳақидаги саволларга жавоб қайтарди. Грантлар бўйича аниқ лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш даражаси ва ижобий натижага эришиш учун аризаларни топширгандан кейин ЮНEСКО билан ўзаро муносабатларни такомиллаштириш бўйича Маданият вазирлиги ва унинг тегишли муассасалари билан келишувга эришилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси аъзолари Доимий ваколатхонанинг мамлакат раҳбарияти томонидан қўйилган вазифаларни амалга ошириш бўйича қўмита билан яқин ишчи алоқаларни ўрнатиш ва қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги таклифларини қўллаб-қувватлади.

Депутаты и дипломаты Узбекистана рассмотрели перспективные направления развития взаимодействия с ЮНЕСКО
Постоянное представительство нашей страны в городе Женеве через видеоконференцсвязь приняло участие в практическом семинаре на тему «Новый этап развития сферы культуры: проблемы и решения», проведенном под председательством главы Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам науки, образования, культуры и спорта Эркина Захидова, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие члены данного Комитета, первый заместитель и заместитель министра культуры Жамол Носиров и Камола Акилова, ректоры Государственной консерватории Узбекистана Камолиддин Уринбаев и Государственного института искусств и культуры Ибрагим Юлдашев, глава организации «Alba Kultur» в Германии Биржит Эллингхаус и другие.
В ходе семинара были подробно рассмотрены достигнутые в последнее время результаты в эффективной имплементации законов и подзаконных актов в области развития сферы культуры, существующие проблемы и пути их решения. Отдельно были обсуждены перспективы выполнения ключевых задач, вытекающих из Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему повышению роли и значения сферы культуры и искусства в жизни общества», особенно в части, касающейся улучшения подготовки кадров в этой области и активизации продвижения отечественного культурного продукта на мировой арене.
Постпредством проведена презентация текущего состояния и перспектив развития отношений между Узбекистаном и ЮНЕСКО, которые в последние годы приобрели беспрецедентные масштабы. Особо подчеркнуто, что переговоры Президента Шавката Мирзиёева с Генеральным директором организации Одри Азуле в 2018-2019 годах придали существенный импульс наращиванию двустороннего взаимодействия по всем направлениям мандата ЮНЕСКО, прежде всего в области культуры.
Законодатели были подробно проинформированы о деятельности Постпредства, текущих приоритетах и будущих планах по расширению сотрудничества с ЮНЕСКО с акцентом на популяризацию культуры Узбекистана в мире и привлечение грантового содействия в эту сферу.
В ходе мероприятии было обращено внимание на «дорожные карты» по укреплению сотрудничества между Узбекистаном и ЮНЕСКО и активизации реализации договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне, а также по развитию сотрудничества с ООН и ее специализированными учреждениями.
Вмести с тем, в качестве проблемы, способной девальвировать предпринимаемые меры по продвижению культурного наследия, было указано на несоблюдение в некоторых случаях законов и международных обязательств подрядчиками при реализации инфраструктурных проектов на объектах всемирного наследия (ОВН). Учитывая это, выражена просьба рассмотреть возможность усиления на уровне Законодательной палаты Олий Мажлиса контрольных механизмов выполнения законов в данной сфере. Предложено при поддержке Комитета реализовать проработанный Постпредством грантовый проект ЮНЕСКО по проведению комплексного анализа законов, указов и приказов касательно сохранения ОВН, а также устранению недостатков.
В ходе семинара Постпредством были даны ответы на вопросы депутатов относительно планов по наращиванию технического содействия ЮНЕСКО для развития киноиндустрии и популяризации производимого в стране культурного контента и продуктов за рубежом. Достигнута договоренность об улучшении координации с министерством культуры, его профильными учреждениями как на уровне выработки конкретных проектных предложений на гранты, так и в плане взаимодействия с ЮНЕСКО после подачи заявок для достижения позитивного результата.
Члены Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам науки, образования, культуры и спорта поддержали предложения Постпредства по налаживанию и поддержанию тесных рабочих контактов с Комитетом для реализации поставленных руководством республики задач.