Ўзбекистон IT-хабарлари
IT-Парк кўмагида стартаплар учун янги лойҳалар — “Go Global Uzbekistan” ва “Mentorship” амалга оширилади
“Go Global World” (California, USA) лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда “Go Global Uzbekistan” лойиҳаси ишга туширилмоқда. Лойиҳанинг мақсади - барча маҳаллий стартап жамоалар ва фрилансерлар Кремний водийси ва хорижий давлатлардан бўлган ментор, инвестор, экспертлар ҳамжамияти билан самарали мулоқот ўрнатиш.
“Go Global Uzbekistan” доирасида IT-Парк ўзининг “Mentorship” лойиҳасини ҳам амалга оширади. Мазкур лойиҳа доирасида хорижлик экспетлар жалб қилиниб, менторлик сессиялари ўтказилади.
Биринчи сессия 2020 йилнинг 30 июнь кунига мўлжалланган. Ментор сифатида Анатолий Кочнев - “Intelliboard” компаниясига асос солган ва венчур инвестиция жамғармаларидан 3,4 миллион доллар жалб қила олган Ўзбекистонлик тадбиркор иштирок этади.
Биринчи сессияга рўйхатдан ўтиш: https://clck.ru/PLBEd
Тошкентдаги Амити университетида биринчи онлайн имтиҳонлар ўтказилади
Жорий йил 1-2 июль куни Тошкент шаҳридаги Амити университетида имтиҳонлар биринчи онлайн режимида ўтказилади.
Кириш имтиҳонлари тест кўринишида махсус онлайн платформа ёрдамида ўтказилади.
Имтиҳонлар қуйидаги йўналишлар бўйича ўтказилади:
Халқаро тайёргарлик курси (International Foundation)
Бакалавр йўналиши бўйича:
- Ахборот технологиялари (Bachelor of Science in Information Technology);
- Компютер технологиялари ва инжиниринг (Computer Science & Engineering);
- Бизнес-бошқариш (Bachelor of Business Administration);
- Иқтисодиёт (Bachelor of Arts (Honours) Economics);
- Туризм (Bachelor of Arts (Tourism Administration)
Магистратура йўлиши бўйича:
- Ахборот технологиялари (Master of Science in Information Technology);
- Бизнес-бошқариш (Master of Business Administration)
TBC Bank Ўзбекистонда ўз фаолиятини пилот режимида бошлади
Ўзбекистондаги биринчи хорижий виртуал банки — TBC Bank ўз фаолиятини пилот режимида, ёпиқ бета-тест жараёнида бошлади. Банк вакиллари таъкидлашича, банк кенг оммага ўз хизматларини август ойидан бошлаб кўрсатилиши бошлайди.
Грузиянинг етакчи банкларидан бўлган TBC Bank онлайн банкинг хизматларни кўрсатишга ихтисослашган. Ўзбекистонда TBC ўз мижозларига хизматларини Спаце онлайн платформа орқали кўрсатади.
Бундан ташқари йил охиригача TBC учта филиални очичшни режалаштирмоқда. Филиалларда банк консултантлари мижозларни қандай виртуал офис орқали банк махсулот ва хизматларидан фойдаланишни ўргатади.
“МИР” россия тўлов тизими Ўзбекистон учун пул ўтказмаларини амалга оширишни йўлга қўйди
29-июндан бошлаб Ўзбекистонга “МИР” карталаридан UzCard тизимига уланган барча банк карталарига пул ўтказмаларини амалга ошириш имкон яратилди.
“Яндекс.Денги” тизимидан пул ўтказмаларни ҳам UzCardга амалга оширса бўлади
Пул ўтказмани сервис сайти ҳамда мобил илова орқали амалга оширса бўлади.
Пул ўтказмалари рублда амалга оширилиб кейингина сўмга конвертация қилинади. UzCard карталарига бир маротаба 36 минг рублгача, бир сутка ичида эса 72 минг рублгача пул ўтказмаларини амалга оширса бўлади. Операция учун коммисия 3%ни ва камида 45 рубль ташкил этилиши шарт.

IT-новости Узбекистана
В рамках проекта "Go Global World" (California, USA) в Узбекистане запускается «Go Global Uzbekistan», миссия которого заключается в создании плодотворного взаимодействия локальных стартап-команд и фрилансеров с сообществом менторов, инвесторов, экспертов из Кремниевой долины и зарубежных стран.
В рамках "Go Global Uzbekistan" IT-Park запускает проект «Mentorship», в котором регулярно будут проходить менторские сессии с участием зарубежных экспертов.
Первая сессия запланирована на 30 июня 2020 года. Ментором выступит Анатолий Кочнев – предприниматель из Узбекистана, основавший компанию «Intelliboard», которая привлекла 3.4$ млн. от венчурных инвестиционных фондов.
Регистрация на первую сессию: https://clck.ru/PLBEd
В Университете Амити в Ташкенте пройдут вступительные онлайн-экзамены
1-2 июля в Университет Амити в Ташкенте пройдут первые вступительные экзамены в режиме онлайн.
Сами экзамены пройдут в тестовом виде с помощью специальной онлайн-платформы в дистанционном виде.
Экзамены пройдут по следующим направлениям:
Международный подготовительный курс (International Foundation)
По направлению бакалавриата:
- Информационные технологии (Bachelor of Science in Information Technology);
- Компьютерные технологии и инжиниринг (Computer Science & Engineering);
- Бизнес-администрование (Bachelor of Business Administration);
- Экономика (Bachelor of Arts (Honours) Economics
- Туризм (Bachelor of Arts (Tourism Administration)
По направлению магистратуры:
- Информационные технологии (Master of Science in Information Technology);
- Бизнес-администрирование (Master of Business Administration)
TBC Bank начал работу в Узбекистане в пилотном режиме
Первый зарубежный виртуальный банк в Узбекистане — TBC Bank начал свою работу в пилотном режиме закрытого бета-тестирования. По словам представителей банка, свои услуги широкой публике банк начнёт оказывать в августе.
TBC банк, один из ведущих банков Грузии, специализируется на онлайн-банкинге. В Узбекистане TBC будет обслуживать клиентов в основном через онлайн-платформу Space.
Также TBC планирует открыть три филиала к концу года, где клиенты банка смогут получить помощь от консультантов в деле пользования продуктами и услугами банка через виртуальный офис.
Российская платёжная система «МИР» запустила денежные переводы в Узбекистан
Начиная с 29 июня можно будет осуществлять денежные переводы в Узбекистан с карты «МИР» на карты любых отечественных коммерческих банков, подключенных к системе Uzcard.
Теперь можно осуществить денежный перевод с «Яндекс.Деньги» на UzCard
Денежный перевод можно осуществить как на сайте сервиса, так и с помощью мобильного приложения. Сами переводы осуществляются в рублях и конвертируются в сумы. Таким образом, на карту UzCard можно за один раз перевести до 36 тысяч рублей, в сутки — до 72 тысяч рублей. Комиссия за операцию составляет 3%, минимум — 45 рублей.