“C5+1“ шаклидаги юқори даражадаги учрашув тўғрисида
2020 йил 30 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов “Марказий Осиё - АҚШ” (“C5+1) видеоконференциясида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Чингиз Айдарбеков, Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Мухтар Тлеуберди, Тожикистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, Туркманистон Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео иштирок этдилар.
Томонлар минтақавий иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, замонавий таҳдид ва хатарларга, жумладан, коронавирус тарқалишига қарши курашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
COVID-19 пандемияси шароитида глобал ўзгаришларни инобатга олган ҳолда, Ўзбекистон ТИВ раҳбари рақамли иқтисодиётни ривожлантириш, миллий транспорт стратегияларини мувофиқлаштириш, қишлоқ хўжалигида инновацияларни рағбатлантириш, минтақа мамлакатларининг энергетика салоҳиятини кенгайтириш, Марказий Осиёнинг экологик оғир минтақаларида ижтимоий-иқтисодий аҳволни яхшилаш, хусусан Оролбўйини инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш бўйича саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш каби йўналишлардаги ҳамкорликка урғу беришни таклиф қилди.
Абдулазиз Камилов Ўзбекистон томони халқаро ҳамжамиятнинг Афғонистондаги тинчлик жараёнини илгари суриш бўйича фаол ҳаракатларини қўллаб-қувватлашини қайд этди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг нутқларида “C5+1 шакли Марказий Осиёда тинчлик, барқарорлик ва тараққиётни илгари суриш платформаси сифатида ўзининг аҳамияти ва долзарблигини намойиш этишда давом этаётганлиги тасдиқланди.

О встрече высокого уровня формата «С5+1»
30 июня 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в видеоконференции «Центральная Азия - США» («С5+1»).
В мероприятии также участвовали министры иностранных дел Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди, Кыргызской Республики Чингиз Айдарбеков, Республики Таджикистан Сироджиддин Мухриддин, Туркменистана Рашид Мередов и Государственный секретарь США Майкл Помпео.
Стороны обсудили актуальные вопросы укрепления регионального экономического сотрудничества, противостояния современным вызовам и угрозам, в том числе борьбы против распространения коронавируса.
С учетом последних глобальных изменений на фоне пандемии COVID-19 глава МИД Узбекистана предложил сфокусировать совместную работу в таких направлениях, как развитие цифровой экономики, консолидация национальных транспортных стратегий, стимулирование инноваций в сельском хозяйстве, наращивание энергетического потенциала стран региона, активизация усилий по улучшению социально-экономической ситуации в экологически неблагоприятных зонах Центральной Азии, в том числе превращению региона Приаралья в зону инноваций и технологий.
Абдулазиз Камилов отметил, что узбекская сторона поддерживает активные усилия международного сообщества по продвижению мирного процесса в Афганистане.
В выступлениях руководителей внешнеполитических ведомств было подтверждено, что формат «C5+1» продолжает демонстрировать свою значимость и актуальность в качестве платформы для продвижения мира, стабильности и процветания в Центральной Азии.