Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган илк Ўпкани сунъий шамоллатиш аппарати фойдаланишга топширилди
30 июнь куни Инновацион ривожланиш вазирлиги биносида Ўзбекистонда илк ишлаб чиқарилган Ўпканинг сунъий шамоллатиш (ЎСШ) аппаратининг тақдимоти ва топшириш маросими бўлиб ўтди. ТадбирдаИнновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов, Словакиянинг фавқулодда ва мухтор элчиси Яна Бори, Россия Федерацияси элчисининг маслаҳатчиси Татяна Листопадова, Республика 1-клиник шифохонаси бош врачи Азиз Ибрагимов, «Chirana Asia» корхонаси раҳбарининг ўринбосари Игор Вахрушев иштирок этди.
Шунингдек тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигига 1000 дона нафас олиш контурлари, 500 дона намлик коллектори билан нафас олиш контурлари ва 1000 дона бир мартали бактериал-вирусли фильтрлар беғараз фойдаланиш учун топширилди.
Ўпканинг сунъий шамоллатиш ва наркоз-нафас олиш аппаратларини ишлаб чиқариш бўйича технологиялар трансфери амалга оширилган бўлиб, жорий йил май ойида “Chirana Asia” Словакия-Россия-Ўзбекистон қўшма корхонаси фаолияти йўлга қўйилди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 6 млн. АҚШ долларига тенг бўлиб, 100 дан ортиқ иш ўринлари яратилди. Лойиҳа тўлиқ ишга тушиши натижасида ички эҳтиёжлар қондирилганидан сўнг ЎСВ бир қаторда қўшни давлатларга — Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Афғонистонга экспорт қилиш имконияти яратилади. Ускуналар бўйича сервис маркази ташкил этилади ва анестезиология соҳасидаги илғор хорижий мутахассислар иштирокида кадрлар малакасини ошириш ўқув-семинарлари ўтказилади.

1-й республиканской клинической больнице передан первый аппарат ИВЛ, произведенный в Узбекистане
30 июня в Министерстве инновационного развития состоялась презентация и передача первого аппарата ИВЛ, произведенного в Узбекистане. В мероприятии, которое открыл министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов, приняли участие советник посла РФ Татьяна Листопадова, чрезвычайный и полномочный посол Словакии Яна Бори, главный врач 1-й республиканской клинической больницы Азиз Ибрагимов, заместитель генерального директора компании «Chirana Asia» Игорь Вахрушев.
Министерством инновационного развития осуществлен трансфер технологий по производству аппаратов искусственной вентиляции легких и наркозно-дыхательных аппаратов и в мае текущего года было создано совместное словацко-российско-узбекское предприятие “Chirana Asia”.
Общая стоимость проекта составляет 6 млн. сумов, создано более 100 рабочих мест. Проект позволит не только удовлетворить внутренние потребности, но и экспортировать отечественную продукцию в соседние страны, такие как Таджикистан, Туркменистан, Кыргызстан и Афганистан. Будет создан сервисный центр по оборудованию и проведены обучающие семинары с участием ведущих зарубежных специалистов в области анестезиологии.
В рамках мероприятия 1-й республиканской клинической больнице безвозмездно передан первый аппарат ИВЛ, произведенный под лейблом “Made in Uzbekistаn”, контуры дыхательные без принадлежностей (1000 шт.), контуры дыхательные без принадлежностей с влагосборником (500 шт.) и фильтры бактериально-вирусные однократного применения (1000 шт.) будут переданы в Министерство здравоохранения. Также безвозмездно передана наркозно-дыхательная система.