Халқаро молия корпорацияси ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки «Indorama» компаниясига Қўқон суперфосфат заводини замонавийлаштиришда молиявий ёрдам беради
Жорий йилнинг 30 июнь куни видеоконференцалоқа шаклида «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals», Халқаро молия корпорацияси (ХМК) ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) ўртасида умумий қиймати 25,0 млн долларга тенг бўлган кредит битимини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Имзолаш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, ХМКнинг Европа, Лотин Америка ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Д.Бейкер, ЕТТБнинг ишлаб чиқариш ва хизматлар департаменти директори Ф.Люсент, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Х.Мори, «Indorama Corporation» ижрочи директори А.Лохия ва қатнашувчи томонларнинг бошқа вакиллари иштирок этдилар.
Тенг улушларда ажратилган ХМК ва ЕТТБ кредит маблағлари Ўзбекистон Республикасининг давлат кафолатларидан фойдаланмаган ҳолда хорижий инвесторга тақдим этилади ва «Қўқон суперфосфат заводи» АЖни замонавийлаштиришда «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals»нинг тўғридан-тўғри инвестицияларини молиялаштириш учун йўналтирилади.
Лойиҳа икки босқичда амалга оширилиши режалаштирилган: биринчи босқичда иссиқхона экинлари учун сувда эрувчан ўғитлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади ва суперфосфат ишлаб чиқариш ҳажми йилига 100 дан 350 минг тоннагача оширилади. Иккинчи босқичда дикалций фосфат, калий сулфат ва сулфат кислота каби янги кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилган.
Маросимда иқтисодиёт тармоқларини ислоҳ қилиш, кичик ва ўрта бизнесни молиялаштириш, корпоратив секторни ривожлантириш, давлат активларини хусусийлаштириш ва республикага инвестицияларни жалб этишда ХМК ва ЕТТБ томонидан мунтазам қўллаб-қувватланаётгани учун Ўзбекистон Республикаси ҳукумати номидан алоҳида миннатдорчилик билдирилди.
«Қўқон суперфосфат заводи»ни замонавийлаштириш лойиҳаси давлат активларини самарали ва ошкора хусусийлаштириш намунаси ҳамда Ўзбекистонда хорижий инвесторнинг «success story»сининг намойиши бўлиб хизмат қилаётгани алоҳида таъкидланди.
ХМК ушбу лойиҳани молиялаштиришдан ташқари, «Indorama» компаниясига ўғитларни тарқатиш тизимини ишлаб чиқиш ва ташкил қилишда маслаҳат кўмагини беради ва фермерларга ер сифатини бошқариш соҳасида техник ёрдам кўрсатади.
ХМК вице-президенти Д.Бейкернинг сўзларига кўра, ушбу лойиҳа маҳаллий фермерлар эҳтиёжлари қондириш ва экспорт қилиш учун юқори сифатли ўғитлар ишлаб чиқаришни оширадиган инновацион энергия тежамкор технологияларни жорий этиш ҳисобига Ўзбекистоннинг кимё сектори ва қишлоқ хўжалигини янада ривожлантиришга ижобий таъсир кўрсатади.
«Биз Ўзбекистонга фермерларнинг иш фаолиятини сезиларли даражада яхшилай оладиган, иш ўринлари ярата оладиган, мамлакатда озиқ – овқат хавфсизлигини оширадиган ва, умуман, мамлакатдаги инвестиция муҳитини яхшилай оладиган «Indorama Corporation» каби компаниялардан хусусий инвестицияларни жалб этишда кўмаклашишни давом эттиришни режалаштирмоқдамиз», - деди ХМК вице-президенти.
Ўз навбатида ЕТТБ департаменти директори Ф.Люсент банкнинг давлат корхоналари ва банкларни хусусийлаштириш бўйича маслаҳат хизматларини кўрсатиш, шунингдек, Республикада банк кредит портфелини хусусий секторга урғу берган ҳолда кенгайтириш орқали Ўзбекистонга янада кўмак бериш нияти борлигини айтди.
Маълумот учун: «Қўқон суперфосфат заводи» АЖ 1935 йилда ташкил этилган бўлиб, компания фаолияти Қизилқум фосфорит комбинатининг «Тошқура» кони фосфоритларидан минерал ўғитлар ишлаб чиқариш эди. 2019 йилда заводнинг 96% акциялари «Indorama Corporation» томонидан сотиб олинди.
«Indorama Corporation» - дунёнинг 35 дан ортиқ мамлакатларида ўғитлар, полимерлар, полимер хом ашёлари, тўқимачилик, толалар ва тиббий қўлқопларни ўз ичига олган турли хил маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи, 40 000 дан ортиқ одам ишлайдиган шўъба корхоналари ва филиалларига эга бўлган Осиёдаги кимёвий саноат соҳасида етакчи холдинглардан биридир. Корхона Сахаранинг жанубида жойлашган Африка мамлакатларида энг йирик минерал ўғитлар ишлаб чиқарувчиси, Ғарбий Африкадаги энг йирик полиолефин ишлаб чиқарувчиси ва дунёда учинчи йирик синтетик қўлқоп ишлаб чиқарувчиси ҳисобланади. Шунингдек, компания пахта ва синтетик ипларни интеграллашган ишлаб чиқарувчиси ҳамдир.

Международная финансовая корпорация и Европейский банк реконструкции и развития окажут финансовую поддержку компании «Indorama» в модернизации Кокандского суперфосфатного завода
30 июня текущего года в формате видеоконференцсвязи состоялась церемония подписания кредитных соглашений на общую сумму 25,0 млн. долл. между компанией «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals», Международной финансовой корпорацией (МФК) и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
В церемонии подписания приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, вице-президент МФК по региону Европы, Латинской Америки и Центральной Азии Д. Бейкер, директор департамента ЕБРР по производству и услугам Ф.Люсент, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Х.Мори, исполнительный директор компании «Indorama Corporation» А.Лохия и другие представители участвующих сторон.
Кредитные средства МФК и ЕБРР, выделяемые в равных долях, предоставляются иностранному инвестору без использования государственных гарантий Республики Узбекистан и будут направлены на финансирование прямых инвестиций компании «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals» в модернизацию АО «Кокандский суперфосфатный завод».
Проект планируется реализовать в два этапа: на первом этапе будет налажено производство водорастворимых удобрений для тепличных культур, а объем выпуска суперфосфата будет увеличен со 100 до 350 тыс. тонн в год. На втором этапе планируется наладить производство новых химических продуктов, таких как дикальцийфосфат, сульфат калия и серная кислота.
В ходе церемонии от имени Правительства Республики Узбекистан была выражена отдельная благодарность за оказываемую МФК и ЕБРР системную поддержку в реформировании секторов экономики, финансировании малого и среднего предпринимательства, развитии корпоративного сектора, приватизации государственных активов и привлечении инвестиций в Республику.
Подчеркнуто, что проект модернизации АО «Кокандский суперфосфатный завод» служит примером по проведению эффективной и прозрачной приватизации государственных активов и демонстрацией «success story» иностранного инвестора в Узбекистане.
Помимо финансирования данного проекта МФК также оказывает консультационную поддержку компании «Indorama» в разработке и организации систем распределения удобрений и технической поддержки фермеров в сфере управления качеством земель.
По словам вице-президента МФК Д.Бейкер, данный проект окажет положительное влияние на дальнейшее развитие химического сектора и сельского хозяйства Узбекистана за счет внедрения инновационных энергоэффективных технологий, которые позволят увеличить объемы производства высококачественных удобрений для обеспечения потребностей отечественных фермеров и экспорта.
«Мы и далее планируем оказывать содействие Узбекистану в привлечении частных инвестиций таких компаний как «Indorama Corporation», которые способны значительно улучшить результаты деятельности фермеров, создать рабочие места, повысить продовольственную безопасность в стране и в целом улучшить инвестиционный климат в стране» – отметила вице-президент МФК.
В свою очередь, директор департамента ЕБРР Ф.Люсент, подтвердил приверженность Банка оказанию дальнейшей поддержки Узбекистану путём предоставления консультационных услуг по приватизации государственных предприятий и банков, а также расширению кредитного портфеля ЕБРР в Республике с акцентом на частный сектор.
Справочно: АО «Кокандский суперфосфатный завод» было создано в 1935 году; деятельность предприятия заключалась в производстве выпуска минеральных удобрений из фосфоритов месторождения «Ташкура» Кызылкумского фосфоритового комбината. В 2019 году 96% акций завода были приобретены компанией Indorama Corporation.
«Indorama Corporation» - один из ведущих холдингов в сфере химической промышленности в Азии, имеющих дочерние предприятия и филиалы, производящие широкий ассортимент продукции, включающий удобрения, полимеры, полимерное сырье, текстиль, волокна и медицинские перчатки в более чем 35 странах мира, в которых работают более 40 000 человек. Предприятие является крупнейшим производителем минеральных удобрений в странах Африки к югу от Сахары, крупнейшим производителем полиолефинов в Западной Африке и третьим по величине производителем синтетических перчаток в мире. Компания также является интегрированным производителем хлопковой и синтетической пряжи.