АКТ вазирлиги ва “Касперский Лабораторияси” киберхавфсизлик масалаларни муҳокама қилишди
Жорий йил 30 июнь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва “Касперский Лабораторияси” компанияси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикасида киберхавфсизлик масалалари: Стратегик сессия” мавзусида онлайн-конференция ўтказилди.
Конференцияда вазирлик ва идораларнинг ахборот хавфсизлиги билан ишлайдиган масъул ходимлари, институтлар, илмий муассасалар, оператор ва провайдерларнинг техник директорлари, ҳамда бошқа хўжалик субъектлари масъуллари иштирок этишди.
Тадбир доирасида давлат сектори, саноат объект ва корхоналарида ахборот хавфсизлиги долзарб масалалари кўриб чиқилиб муҳокама қилинди. Иштирокчиларга кибертаҳдидларнинг олдини олишга, давлат объектлари ва тизимларида мониторинг ўтказишга ва тўлиқ хавфсизликни таъминлашга йўналтирилган ишланма ва технологиялар тақдим этилди.
— Бугунги кунда Ўзбекистон Марказий Осиёда муваффақиятли ривожланаётган давлатларидан бири. Ўзбекистон Республикасида барча иқтисодий тармоқларида олиб борилаётган рақамли ислоҳотлар ҳозирда барча давлат ва ижтимой соҳаларни ривожлантиришда ўз ижобий самарасини кўрсатмоқда, - деб таъкидлади “Касперский Лабораторияси” компаниясининг Марказий Осиё, МДҲ ва Балтиқ давлатлари бўйича бошқарувчи директори Евгений Питолин.
— Рақамли технологияларнинг кириб келиши, кенг жорий этилиши ва кибертаҳдидларнинг кўпайиши туфайли ҳозирда давлат томонидан ахборот хавфсизлиги масаласига катта эътибор қаратилмоқда. Айни вақтда миллий Ахборот хавфсизлиги мониторинги марказнинг (SOC) яратилиши кучли трендга айланиб қолмоқда. Мазкур марказлар бир қатор вазифаларни амалга оширишга: кибертаҳдидларни аниқлашга, киберҳужумларни бартараф этишга ва барча давлат тизимларнинг тўлиқ хавфсизлигини таъминлашга йўналтирилган. Бу борада киберҳужумлардан ҳимоя қилиш тизимларини ишлаб чиқарувчи дунёдаги етакчи компаниялар билан ҳамкорликда ишлар олиб борилмоқда ва уларнинг тажрибалари мазкур муаммоларни ҳал қилиш фойдаланилади, — деб таъкидлади Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўлими бошлиғи Бохадир Султанов.
Тадбир якунида иштирокчилар киберхавфсизлик соҳасида мавжуд бўлган ишланмаларни ҳамда ахборот хавфсизлик соҳасида ва ягона хавфсизлик экотизимини яратишда кадрлар салоҳиятини ривожлантиришга йўналтирилган турли ўқув дастурларини муҳокама қилишди.
Маълумот учун:
“Касперский Лабораторияси” ахборот хавфсизлиги соҳасида 1997 йилдан буён фаолият кўрсатаётган халқаро компания. “Касперский Лабораторияси” компанияси портфолиосига мосламаларни ҳимоя қилишда илғор маҳсулотлар ҳамда мураккаб ва кундан кунга такомиллаштириб бораётган киберҳужумларга қарши курашиш махсус ишланма ва сервислар киради. “Касперский Лабораторияси” технологиялари дунё бўйича 400 миллиондан ортиқ фойдаланувчи ва 250 мингдан ортиқ корпоратив мижозларга хизмат кўрсатади.

Министерство ИКТ и «Лаборатория Касперского» обсудили вопросы кибербезопасности
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с компанией «Лаборатория Касперского» провели 30 июня онлайн-конференцию на тему «Кибербезопасность Республики Узбекистан: Стратегическая сессия».
В конференции приняли участие специалисты министерств и ведомств по информационной безопасности, технические директоры институтов, научных подразделений, операторов и провайдеров, а также ответственные лица — представители других хозяйствующих субъектов.
В ходе мероприятия были обсуждены актуальные проблемы информационной безопасности в государственном секторе, на промышленных объектах и предприятиях. Участникам были представлены решения и технологии в области кибербезопасности, нацеленные на предотвращение угроз, мониторинг и поддержку полной безопасности государственных объектов и структур.
— Сегодня Узбекистан является активно развивающимся государством в Центральной Азии. Осуществляемая в республике цифровая трансформация во всех сферах экономики уже сейчас приносит позитивные результаты на всех уровнях государственного и общественного развития, — подчеркнул управляющий директор «Лаборатории Касперского» в Центральной Азии, СНГ и Балтии Евгений Питолин.
— В последнее время уделяется большое внимание вопросам информационной безопасности со стороны государства, вызванное высоким проникновением и внедрением цифровых технологий и ростом киберугроз. Сформировался устойчивый тренд на создание национальных операционных Центров мониторинга информационной безопасности (SOC) для решения ряда задач — выявление киберугроз, устранение кибератак и поддержку полной безопасности всех государственных структур. В связи с этим ведётся сотрудничество с ведущими мировыми компаниями в области разработки систем защиты от кибератак и применяется их опыт по решению подобных проблем, — отметил начальник отдела обеспечения информационной безопасности Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Бохадир Султанов.
В заключение участники обсудили существующие решения в области кибербезопасности, а также различные программы обучения, направленные на развитие кадрового потенциала в области информационной безопасности и последующего построения единой экосистемы безопасности.
О «Лаборатории Касперского»:
«Лаборатория Касперского» – международная компания, работающая в сфере информационной безопасности с 1997 года. Портфолио «Лаборатории Касперского» включает в себя передовые продукты для защиты устройств, а также ряд специализированных решений и сервисов для борьбы со сложными и постоянно эволюционирующими киберугрозами. Технологии «Лаборатории Касперского» защищают более 400 миллионов пользователей и 250 т