Наманган вилоятини иқтисодий ривожлантиришнинг асосий йўналишлари белгилаб олинди
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Наманган вилоятида инвестиция фаолиятини янада яхшилаш бўйича комплекс ишлар амалга оширилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири вазирлик манбасига асосланиб.
Амалга оширилган ишларни икки асосий йўналишга ажратиш мумкин. Яъни, ўзаро ҳамкорлик тамойиллари асосида тадбиркорлик ва касаначиликни ривожлантириш ҳамда минтақани комплекс ривожлантириш дастури доирасида амалга оширилаётган лойиҳалардир.
Биринчи йўналишда умумий қиймати 2,2 триллион сўмга тенг бўлган, шу жумладан халқаро молия институтларининг 103 миллион доллар маблағларини жалб қилиш ҳисобига касаначилик йўналишида 157 та янги лойиҳа амалга оширилади ва шу орқали тўқув-трикотаж, ҳунармандчилик, иссиқхона хўжаликлари, мева-сабзавотчилик, чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик, боғдорчилик, заргарлик, ёғочсозлик каби йўналишларда 18,4 минг нафар аҳоли иш билан таъминланади.
Минтақани комплекс ривожлантириш дастури доирасида умумий қиймати 8,3 триллион сўмлик 1 минг 651 та лойиҳа амалга оширилади ва улар ҳисобига 34,8 мингта иш ўрни яратилади. Дастур билан 369 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция ва 1,9 триллион сўм банк кредитлари жалб қилиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоиз, мазкур лойиҳаларни ишлаб чиқишда иқтисодий ривожланишнинг ўсиш нуқталари – "драйверлар"ни аниқлаш йўли билан минтақа имкониятларидан имкон қадар тўлиқ фойдаланиш мақсадида вилоят туман ва шаҳарларининг кучли ва заиф томонлари ўрганилди.
Вилоятдаги ана шундай "драйвер"лардан бири тўқимачилик саноати бўлиб, унинг технологик ривожланиш даражаси ташқи бозорда харидоргир бўлган юқори сифатли тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш имконини бермоқда. Етакчи хорижий брендлар остида тайёр кийим-кечак ишлаб чиқариш учун хорижий брендлар билан алоқалар ўрнатиш орқали экспортга сотиладиган тўқимачилик маҳсулотларининг қўшимча қийматини оширишга алоҳида эътибор қаратилади. Шунингдек, вилоятда ип-калавани қайта ишлаш даражасини 95 фоизга ошириш режалаштирилган. Бу борада келгусида ички брендларни яратиш ва уларни ташқи бозорларга илгари суриш бўйича ҳам чора-тадбирлар мажмуаси амалга оширилади.
Шунингдек, яқин келажакда тўқимачилик саноатида ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш режалаштирилган бўлиб, бунинг учун биринчи босқичда Тўрақўрғон туманида ихтисослаштирилган тўқимачилик савдо-саноат зонасини ташкил этиш учун 100 гектар ер майдони ажратилади.
Бундан ташқари, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, терини қайта ишлаш ва тайёр пойабзал ҳамда чарм маҳсулотлари ишлаб чиқаришда маҳаллийлаштириш, импорт ўрнини босишга қаратилган, кластер шаклидаги корхоналар ташкил этишга йўналтирилган қатор инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилди.
Фойдали қазилмаларни чуқур қайта ишлаш бўйича инновацион технологияларни жорий этиш эвазига қурилиш материаллари, хусусан, керамик буюмларни тайёрлаш учун ишлаб чиқариш қувватларини ошириш ва улар таннархини камайтиришга алоҳида эътибор қаратилади. Бунинг учун тегишли ихтисослаштирилган илмий-техник марказлар фаолияти ихтисослаштирилган фондлар ва хорижий грантларни жалб этиш эвазига илмий ишланмаларни тизимли молиялаштириш орқали жонлантирилади.
Эчкичиликнинг Наманган вилояти Поп ва Чуст туманларида тарихан ривожланганини ҳисобга олган ҳолда, бу соҳа ҳам фаоллаштирилади – эчки жунини қайта ишлаш ва тайёр жун маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича саноат кластерларини ташкил этишга қаратилган қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилди.
81 миллион долларлик 128 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш анъанавий боғдорчиликдан интенсив боғдорчиликка ўтишга қаратилган бўлиб, бу ердан фойдаланишнинг иқтисодий самарадорлигини сезиларли даражада оширади ва вилоятда мевалар етиштириш харажатларини камайтиради. Шунингдек, тармоқда янги ёндашув қўлланилади – йирик экспорт қилувчи хўжаликлар, маҳсулотларни қайта ишлаш ва сақлаш учун ишлаб чиқариш объектлари, логистика марказларидан иборат экспорт кластерлари ташкил этилади. Кластерларда ва экспорт қилиниши режалаштирилган мамлакат мутахассисларни жалб қилиш ва стандартларини жорий этиш эвазига аниқ экспорт бозорларига қаратилган сифат назорати ва сертификатлаш лабораториялари ҳам ташкил этилади. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун ажратилган умумий ер майдони 4,5 минг гектарни ташкил этади, 9 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Лойиҳаларни амалга ошириш вақти ва молиявий харажатларини сезиларли даражада камайтирадиган яна бир "драйвер" - тижорат банклари томонидан жорий этилган тадбиркорларни "пакетли" қўллаб-қувватлаш тизимидир. Ушбу ёндашув доирасида тадбиркорларга маблағ ажратишдан тортиб, муайян фаолият тури билан шуғулланиш сирларини ўргатиш ва ҳужжатларни тайёрлашгача ёрдам берилиб, комплекс хизматлар кўрсатилади. Умуман олганда, "Миллий банк" ва "Асака банк" акциядорлик жамиятлари ҳамда "Ўзсаноатқурилишбанк" акциядорлик тижорат банки имкониятлари билан умумий қиймати 2,4 триллион сўмлик 129 та лойиҳани амалга ошириш ва 7 минг 317 та иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Наманган вилоятида лойиҳаларни амалга ошириш учун хорижда яшаётган, тадбиркорлик билан шуғулланаётган ватандошлар салоҳияти ва тажрибасидан фаол фойдаланилади – бу йўналишда 247 миллион долларлик 17 та лойиҳа амалга оширилади.
2020-2021 йилларда жами Наманган вилоятида барча инвестиция дастурларини амалга ошириш ва иқтисодий ривожланишнинг юқорида қайд этилган “драйверлари”ни ишга солиш орқали умумий қиймати 13,1 триллион сўмлик 2 минг 148 лойиҳа амалга оширилиб, 55 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилади.

Определены точки экономического роста Наманганской области
Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан проведена комплексная работа по активизации инвестиционной деятельности в Наманганской области, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
Работа велась по двум основным направлениям – развитие предпринимательства и надомного труда на принципах кооперации и реализация региональной программы комплексного развития.
По первому направлению разработано 157 новых проектов общей стоимостью 2,2 триллиона сумов. Они будут реализованы за счет привлечения средств международных финансовых институтов в размере 103 миллионов долларов и обеспечат трудоустройство 18,4 тысячи человек в сфере надомного труда. Среди таких проектов – создание надомных ремесленных и ювелирного производств, плодоовощеводство, животноводство, птицеводство, пчеловодство, садоводство и другие.
В рамках региональной программы комплексного развития будет реализован 1651 проект на сумму 8,3 триллиона сумов, что позволит создать 34,8 тысячи рабочих мест. Программой предусмотрено привлечение прямых иностранных инвестиций в размере 369 миллионов долларов и кредитов коммерческих банков в размере 1,9 триллиона сумов.
При разработке данных проектов были изучены сильные и слабые стороны районов и городов области с целью максимального использования возможностей региона путем определения точек роста – «драйверов» экономического развития.
Одним из подобных «драйверов» в регионе является текстильная промышленность, уровень технологического развития которой дает возможность производить качественную готовую продукцию, востребованную на внешнем рынке. Особый акцент при этом будет сделан на повышение добавленной стоимости реализуемой на экспорт текстильной продукции путем налаживания контактов с иностранными брендами с целью выпуска готовой одежды под марками ведущих зарубежных компаний – при этом планируется довести уровень переработки хлопчатобумажной пряжи в регионе до 95 процентов. В последующем также будет реализован комплекс мер по созданию отечественных брендов и их продвижению на внешние рынки.
В ближайшей перспективе планируется нарастить объемы производства и экспорта в текстильной отрасли, для чего на первом этапе будет выделено 100 га земли в Туракурганском районе, где будет создана специализированная текстильная торгово-промышленная зона.
Наряду с этим, разработан ряд инвестиционных проектов, направленных на локализацию и импортозамещение в сферах производства строительных материалов, переработки кожи и выпуска готовой обуви и кожаных изделий, преимущественно путем создания предприятий кластерного типа. Отдельное внимание будет уделено наращиванию производственных мощностей по выпуску строительных материалов, в частности керамики, и снижению их себестоимости за счет внедрения инновационных технологий глубокой переработки полезных ископаемых. В этих целях будет активизирована деятельность соответствующих профильных научно-технических центров за счет системного финансирования научных разработок с привлечением средств специализированных фондов и зарубежных грантов.
С учетом исторически сложившихся в Папском и Чустском районах Наманганской области традиций разведения коз данное направление получит новый импульс развития – планируется реализация инвестиционных проектов по созданию производственных кластеров по переработке козьей шерсти и выпуску готовых шерстяных изделий с перспективой их дальнейшего экспорта.
Реализация 128 инвестиционных проектов на сумму 81 миллион долларов будет направлена на переход от традиционного к интенсивному садоводству, что позволит существенно увеличить экономическую эффективность использования земель и сократить издержки на выращивание плодовых культур в регионе. Также в данном секторе будет применен новый подход – создание экспортных кластеров, состоящих из крупных экспортирующих хозяйств, производственных мощностей по переработке и хранению продукции, логистических центров, а также лабораторий контроля качества и сертификации, ориентированных на конкретные экспортные рынки за счет привлечения специалистов и внедрения стандартов той страны, куда планируется осуществлять поставки. Общая площадь земельных участков, выделяемых под реализацию данных проектов, составит 4,5 тысячи гнектаров, при этом будет создано порядка 9 тысяч рабочих мест.
Еще одним «драйвером», существенно снижающим временные и финансовые издержки при реализации проектов, является внедренная коммерческими банками система «пакетной» поддержки предпринимателей. В рамках данного подхода предпринимателям будет оказываться весь комплекс услуг, от выделения средств до обучения методам ведения того или иного вида деятельности и помощи в оформлении документации. В целом, силами АО «Узнацбанк», АКБ «Асака банк» и АКБ «Узпромстройбанк» будет реализовано 129 проектов на сумму 2,4 триллиона сумов с созданием 7317 рабочих мест.
Активно будет использован потенциал и опыт соотечественников, живущих и ведущих предпринимательскую деятельность за рубежом, для реализации проектов в Наманганской области – в данном направлении будет реализовано 17 проектов на сумму 247 миллионов долларов.
Всего в Наманганской области в 2020-2021 годах за счет выполнения всех инвестиционных программ и задействования вышеперечисленных «драйверов» экономического развития будет реализовано 2 148 проектов общей стоимостью 13,1 триллиона сумов, что позволит создать более 55 тысяч новых рабочих мест.