Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашида қўшма Инвестиция ва интеграция фондини тузиш бўйича консалтинг компания танланди
Бугун, 1 июль куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо мамлакатлар ваколатли вазирликлари мансабдор шахсларининг видеоконференцалоқа шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Унда Озарбайжон, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия давлатларининг ташқи сиёсат, инвестиция, молия, адлия бўйича вазирликлари мутасаддилари ҳамда Туркий кенгаш бош котиби Бағдат Амреев иштирок этди.
Йиғилишда Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг қўшма Инвестиция ва интеграция фондини тузиш бўйича тўртта мустақил консалтинг компания – «Deloitte», «Ernst and Young», «McKinsey» ва «Escarus» томонидан тақдим этилган техник ҳамда молиявий таклифлар қиёсий муҳокама қилинди.
Томонлар Фондни тузиш бўйича ишларнинг жорий ҳолати, кенгашга аъзо давлатлар тақдим қилган битим лойиҳасини кўриб чиқди.
Мулоқот чоғида қўшма Инвестиция ва интеграция фондини тузиш учун таҳлиллар олиб борадиган компания танлаб олинди ва маслаҳат хизматлари харажатларини қоплаш масаласи ўрганилди.
Тадбир якунида Туркий кенгаш бош котиби билан танлаб олинган консалтинг компания раҳбари ўртасида ҳамкорлик бўйича шартнома имзоланди.

Выбрана консалтинговая компания по созданию Фонда инвестиций и интеграции в рамках Совета сотрудничества тюркоязычных государств
Сегодня состоялось совещание руководителей соответствующих ведомств стран-членов Совеста сотрудничества тюркоязычных государств (Тюрского совета), сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В нем приняли участие ответственные представители министерств иностранных дел, инвестиций, финансов и юстиции Азербайджана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, а также Генеральный секретарь Тюркского совета Багдад Амреев.
В ходе мероприятия был проведен сравнительный анализ технических и финансовых предложений по созданию Фонда инвестиций и интеграции Совета сотрудничества тюркоязычных государств, представленный четырьмя независимыми компаниями - «Deloitte», «Ernst and Young», «McKinsey» и «Escarus».
Стороны рассмотрели состояние работы по созданию фонда, представленный странами-членами организации проект соответствующего соглашения.
В ходе переговоров была выбрана компания, которая будет анализировать процесс создания Фонда инвестиций и интеграции, изучены вопросы финансирования ее деятельности.
В завершение мероприятия Генеральный секретарь Тюркского совета и глава избранной консалтинговой компании подписали соглашение о сотрудничестве.