АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорациясининг (DFC) ижрочи директори А.Болер билан учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 30 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорациясининг (DFC) ижрочи директори А.Болер билан учрашув ўтказди. Унда Ўзбекистон ва АҚШ икки томонлама муносабатларини мустаҳкамлаш доирасида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
А.Болер хусусий сектор ва инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилган устувор лойиҳалар ва ташаббусларни биргаликда молиялаштириш орқали Республикадаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар жараёнида Корпорациянинг бевосита иштирок этишига катта қизиқиш билдирди.
Амалий ҳамкорликка тезкор ўтиш учун америкалик шерикларга қишлоқ хўжалиги, енгил саноат, фармацевтика ва қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳасидаги 27 та аниқ инвестиция лойиҳаларини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Америка томони қуёш ва шамол энергетикаси ҳамда транспорт секторидаги давлат-хусусий шериклик лойиҳаларида иштирок этиш имкониятларини кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, томонлар Ўзбекистондаги йирик давлат корхоналари ва тижорат банкларини хусусийлаштиришда иштирок этаётган хусусий инвесторларни молиялаштиришда DFC жалб қилиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
DFC корпорацияси ва Ўзбекистон ҳукумати иштирокида ҳамда Марказий Осиё бошқа давлатлари ва Афғонистон ҳукуматини жалб этиш истиқболларини ҳисобга олган ҳолда қўшма инвестиция жамғармасини ташкил этишнинг имконияти алоҳида муҳокама қилинди. Жамғарма вазифаси энергетика, инфратузилма, таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларида минтақавий аҳамиятга молик устувор лойиҳаларни, шунингдек, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ва бандлигини таъминлашга қаратилган ташаббусларни амалга оширишдан иборат бўлади. Мазкур жамғармани ташкил этишда бошқа манфаатдор томонларни жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
Минтақада иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди: самарали логистика йўлларини ташкил этиш ва халқаро аҳамиятга эга йирик транспорт марказлари билан уланиш учун трансмиллий темир йўл инфратузилмасини кенгайтириш мақсадида келгусидаги ўзаро ҳамкорлик муҳимлиги таъкидланди.
Музокаралар якунида эришилган келишувлар устида ишлаш ва ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида қўшма ишчи гуруҳини тузиш тўғрисида келишувга эришилди.

Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov has met with the First Chief Executive Officer of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) Adam Boehler, during which they discussed prospects for development of cooperation in the context of strengthening bilateral relations between Uzbekistan and the United States.
Adam Boehler noted the high interest in the Corporation’s direct participation in the process of socio-economic reforms in the country through co-financing of priority projects and initiatives aimed at developing the private sector and infrastructure.
For an early transition to practical cooperation, American partners were suggested to consider a package of 27 specific investment projects in agriculture, light industry, pharmaceuticals and building materials production.
The American side expressed its readiness to consider opportunities for participation in public-private partnership projects in solar and wind energy, as well as the transport sector.
The parties also discussed the existing potential for involving DFC in financing private investors involved in privatization of large state-owned enterprises and commercial banks in Uzbekistan.
The possibility of creating a joint investment fund with equity participation of the DFC and Uzbekistan Government with the prospect of attracting the governments of other countries of Central Asia and Afghanistan was discussed.
Issues of involvement of other interested parties to participate in creating this Fund were discussed.
Following the negotiations, an agreement was reached on creation of a joint working group in order to work out the reached agreements and develop new areas of partnership.