АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорациясининг (DFC) ижрочи директори А.Болер билан учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 30 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорациясининг (DFC) ижрочи директори А.Болер билан учрашув ўтказди. Унда Ўзбекистон ва АҚШ икки томонлама муносабатларини мустаҳкамлаш доирасида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
А.Болер хусусий сектор ва инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилган устувор лойиҳалар ва ташаббусларни биргаликда молиялаштириш орқали Республикадаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар жараёнида Корпорациянинг бевосита иштирок этишига катта қизиқиш билдирди.
Амалий ҳамкорликка тезкор ўтиш учун америкалик шерикларга қишлоқ хўжалиги, енгил саноат, фармацевтика ва қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳасидаги 27 та аниқ инвестиция лойиҳаларини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Америка томони қуёш ва шамол энергетикаси ҳамда транспорт секторидаги давлат-хусусий шериклик лойиҳаларида иштирок этиш имкониятларини кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, томонлар Ўзбекистондаги йирик давлат корхоналари ва тижорат банкларини хусусийлаштиришда иштирок этаётган хусусий инвесторларни молиялаштиришда DFC жалб қилиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
DFC корпорацияси ва Ўзбекистон ҳукумати иштирокида ҳамда Марказий Осиё бошқа давлатлари ва Афғонистон ҳукуматини жалб этиш истиқболларини ҳисобга олган ҳолда қўшма инвестиция жамғармасини ташкил этишнинг имконияти алоҳида муҳокама қилинди. Жамғарма вазифаси энергетика, инфратузилма, таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларида минтақавий аҳамиятга молик устувор лойиҳаларни, шунингдек, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ва бандлигини таъминлашга қаратилган ташаббусларни амалга оширишдан иборат бўлади. Мазкур жамғармани ташкил этишда бошқа манфаатдор томонларни жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
Минтақада иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди: самарали логистика йўлларини ташкил этиш ва халқаро аҳамиятга эга йирик транспорт марказлари билан уланиш учун трансмиллий темир йўл инфратузилмасини кенгайтириш мақсадида келгусидаги ўзаро ҳамкорлик муҳимлиги таъкидланди.
Музокаралар якунида эришилган келишувлар устида ишлаш ва ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида қўшма ишчи гуруҳини тузиш тўғрисида келишувга эришилди.

Проведена встреча с исполнительным директором финансовой корпорации Международного развития США (DFC) А.Болером
30 июня текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с исполнительным директором Финансовой корпорации международного развития США (DFC) А.Болером, в ходе которой были обсуждены перспективы развития сотрудничества в контексте укрепления двусторонних связей Узбекистана и США.
А.Болер отметил высокую заинтересованность в непосредственном участии Корпорации в процессах социально-экономических реформ в Республике посредством софинансирования приоритетных проектов и инициатив, направленных на развитие частного сектора и инфраструктуры.
Для скорейшего перехода к практическому взаимодействию американским партнерам было предложено рассмотреть пакет из 27 конкретных инвестиционных проектов в области сельского хозяйства, легкой промышленности, фармацевтики и производства строительных материалов.
Американская сторона выразила готовность рассмотреть возможности для участия в проектах государственно-частного партнерства в сферах солнечной и ветровой энергетики, а также транспортном секторе.
Также стороны обсудили имеющийся потенциал для вовлечения корпорации DFC в финансирование частных инвесторов, участвующих в приватизации крупных государственных предприятий и коммерческих банков в Узбекистане.
Отдельно обговаривалась возможность создания совместного инвестиционного фонда с долевым участием корпорации DFC и правительства Узбекистана с перспективой привлечения также правительств других стран Центральной Азии и Афганистана. Задачей фонда станет реализация приоритетных проектов регионального значения в сферах энергетики, инфраструктуры, образования, здравоохранения, а также инициативы, направленные на поддержку женского предпринимательства и обеспечение занятости населения.
Обсуждены вопросы потенциального привлечения других заинтересованных сторон к участию в создании указанного Фонда.
Затронуты также вопросы развития экономического сотрудничества в регионе: отмечена важность дальнейшего взаимодействия в целях организации эффективных логистических маршрутов и расширения транснациональной железнодорожной инфраструктуры для соединения с крупными транспортными хабами международного значения.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы в целях качественной проработки достигнутых договоренностей и выработки новых направлений партнерства.